Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Limba este intr-adevar data de DVDul de harti. Problema ta se rezolva printr-o reinstalare de firmware si ulterior de harti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK..Dar cum eu nu am mai facut niciodata asa ceva, am cumparat masina recent, am citit cat de cat si am cateva intrebari....firmware dvd separat si hartile pe alt dvd??.....Ce versiune e buna de instalat...FW 4020 am vazut ca e cea mai indicata....De unde iau versiunea FW 4020 sa fie cat de cat bun, am comenzi pe volan si am inteles ca mai  trebuie cateva fixuri...acelea de unde le iau si dvd separat sau in cel cu firmware??...Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!am si eu o intrebare,am un rns versiunea B cu firmware 1020 parca  si am can gateway versiunea E,vreau sa-mi iau un rns versiune mai noua pe led minim F,automat o sa aiba si un firmware mai nou,intrebarea mea este o sa mi se descarce bateria tinand cont ca gateway-ul meu este la limita,am citit pe undeva ca la versiunile mai noi de firmware trebuie un can mai nou,ideea e ca daca trebuie sa mai schimb si canul cred ca ma lipsesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cel mai probabil o sa ti se descarce (eu ma mir de ce nu ai si acum), dar poti face update la CAN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ciupi_style

 

Intr-adevar, fw 4020 e o versiune stabila, poti sa-l iei de pe my-gti.com, ai si detalii mai exacte acolo, iar pentru comenzi cel mai bine ar fi sa codezi navigatia cu un VAG.COM (s-ar putea sa ti le vada si fara codare).

Trebuie scrise 2 dvd-uri separate unul cu harta (ai linku inapoi cateva posturi) si celalalt cu fw. Recomandabil sa-ti faca update-ul de fw cineva care a mai facut asta inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

versiunea F am vazut ca are firmwere 2625 pe mine la asta ma intereseaza daca se descarca bateria nu la 4020

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum mi-am dat seama ca tu ai Passat, iar la tine versiunea de can "problematica" este C, deci nu o sa ai probleme nici cu 2625, nici cu 4020

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista modificare software pentru rezolvarea problemei bateriei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA EXISTA, pe gpsunderground sau mygti dar tu avand SEAT va trebui sa-ti asumi UN MARE RISC .

Alea sunt softuri pentru RNS-ul de VW .

Si cele de SEAT / SKODA se pot face (bricked) aka (caramida), adica NU MAI POT FI UTILIZATE .

O seara buna .

RISC-UL TI-L ASUMI .

Modificat de forceturbo
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu risti mai nimic. Toate sunt acelasi lucru, singura diferenta fiind la skoda unde au trebuit sa le faca iluminarea in verde ca sa se potriveasca cu bordul.

Eu am seat toledo din 2005 si un rns510 .

Iei 4020 (vezi k exista o versiune modificata care iti scoate limitarea la viteza pentru video) .de asemenea dupa instalarea firmwareului, daca ai problema cu bateria , instalezi un ""patch"" care iti rezolva problema...

 

aici gasesti patchul http://depositfiles.com/files/d7kweoasp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa clarificam, nici uzzy81 nici ciupi_style nu au nevoie de firmware modificat pt ca au masini dupa 2007, deci versiunile lor de CAN sunt compatibile cu RNS 510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat de curand un RNS 510, Versiunea F. Pe masina am modulul Bluetooth  1K8 035 730 B. Imi puteti spune unde trebuie sa intru sa codez microfonul si pe bluetooth si pe rns 510? As vrea sa fac sa imi mearga comenzile vocale, iar din ce am citit pe paginile anterioare trebuie recodat microfonul sau ceva de genu dar nu am gasit pasii pentru aceasta operatiune. Atasez mai jos un scan cu RNS-ul si Bluetooth-ul. 

 

Log-PASSAT.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie intai tras cablul de microfon de la modulul de bluetooth la RNS si apoi dus la bluetooth. Asta ca sa-ti mearga si comenzile de la RNS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Imi poate spune cineva unde pot face un upgrade de soft in Oradea la un RNS510?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FW 5238 a instalat cineva pe versiune B? Are nevoie si de patchul pt baterie?

Am FW 2680 cu patchul pt baterie si nu reusesc sa instalez hartile v10, doar V9

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy: nu stiu daca ma descurc, si decat sa fac ceva sa mi-l blochez am zis ca mai bine as apela la cineva mai experimentat.

 

daca crezi ca nu este greu, te-as ruga sa ma ajuti cu ceva sfaturi / indrumari.

 

 stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hayate: si ce versiune sa downloadez? Pentru un tiguan din 2009 si versiunea de RNS 510 este C.

 

multumesc, stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca merge sa pui direct 4120 de aici. Inainte sa faci operatiunea arunca un ochi si aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit. Multumesc mult pentru info, sper sa fie cu succes :)

 

Cat despre actualizarea hartilor imi poti da tu direct un link cu detalii cum sa fac un update?

 

myes.jpg

 

Stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste cu 2-3 pagini in urma si vei gasi informatiile solicitate

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

am cumparat o navigatie rns510 de pe okazii cu fw 1100 versiunea b, cand sa o pun pe masina  se restarteaza de nebuna , nu  scoate nici un sunet, am vrut sa-i fac un update de fw dar nu pot introcuce nici cd -ul , ce e de facut , stie cineva?

Modificat de harydam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Bebeee pinned şi locked this topic
  • Bebeee unlocked şi locked this topic
  • Bebeee a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!