Jump to content

RNS 510 - Columbus - Update FW si harti


florin.petre
 Share

Postare recomandată

Salut
Eu am importat poi-urile, cand dau la details apar 2500 puncte de interes importate, cand intru la maps si selectez sa le afiseze, se selecteaza, apare iconita acolo in stanga jos, dar cand intru pe harta sa le vad nu apare nimic!

Unde gresesc?

- select POI-database

- screen button: Import database -> OK

Pasul asta nu lam facut ca nu gasesc de unde

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut lucaflo,multumesc de informatie, postarile erau contradictorii.Fisierul db3 sa-l extrag din iso-ul cu hartiile V13?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, 

de ceva vreme am citit topicul, pentru ca vreau upgrade de la RCD 310 la RNS 510. Totul e clar legat de SW, HW, cum se face upgrade, etc.

Intrebarea mea pentru voi este: in conditiile in care masina (Golf 6 Highline 2012) a venit din fabrica cu MDI in cotiera, in care am infipt deja un card de 32 de giga cu muzica, voi "pierde" functionalitatea acestuia la instalarea RNS? Adica, la apasarea butonului MEDIA pe RNS, voi vedea cardul din RNS si pe cel din cotiera sau doar pe cel din RNS?

Multumesc frumos!

Modificat de dexxter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa il vezi separat pe intrarea de media. In meniu iti apare mdi si sd card

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seara buna tuturor! Am si eu o problema cu o navigatie RNS 510 care este montata pe un Passat  din 2010 si care a mers perfect pana acum 3 zile iar acum cand ii dau pe harta imi arata ca sunt prin Germania si nu isi face localizarea. ( pozitia curenta unde sunt ) S-a mai lovit cineva de aceasta problema? Si ce rezolvare ar avea? Am atasat si o poza. Multumesc. 

IMG_7438.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da normal ca sa mai lovit. Nu te-ai obosit sa cauti in topic. E dusa antena gps. Iti trebuie alta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat dar nu m-am gandit sa caut strict "antena gps" scuzele mele daca nu am cautat cum trebuie. Am uitat sa mentionez ca este un Passat CC .... aveti idee cum se demonteaza antena de sus de pe plafon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are importanta masina. Cauti pe olx google etc o antena cum e in poza cu mufa fackra si o bagi in bord dreapta sau pe colt la parbriz dreapta sus-jos unde iti place mai mult. E pina in 90-100 lei maxim una. Avem si in București colegii care vand asa ceva. 

antena-navigatie-gps-fakra-rns-315-rns-510-skoda-columbus-passat-1114318.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, a patit care sa ramane cu dvd-ul blocat fara sa-l poata scoate? ? E un dvd+r dl. Solutii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unitatea este functioneala dar sunt la modul in care sa reinstalez softul

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic sa cauti pe cineva in zona (lucaflo26) sa vada despre ce e vorba......posibil sa il strici mai tare.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa il scot, se opreste in buza de protectie impotriva prafului

 

Dupa problema cu dvd am o alta problema cu softul... Nu pot sa il instalez, am scris 2 dvd-uri DVD+R DL la viteza de 1 si 2, imi impinge dvd afara.

 

Ceva solutii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce soft vrei sa instalezi? firmware sau harti? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune pe CD. o sa mearga.

Cine te-a invatat sa strici un DVD DL pentru cateva sute de MB... ? mai ales ca majoritatea RNS 510 NU citesc aceste medii.... 

Daca tot vrei pe DVD, pune pe DVD clasic. nu pe DL

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa-mi recomanzi ceva tipuri ? Navigatia e din 2009

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar tu stii / poti sa citesti cateva pagini in urma pe acest topic?

Sau crezi ca trebuie sa iti dea cineva raspuns TIE, indiferent daca raspunsul exista pe pagina anterioara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata. Am tot citit in paginile acestui forum, sperand ca o sa gasesc rezolvare problemei mele, dar nu a fost asa. Problema este ca la navigatia de la B7 2012, RNS510, de cele mai multe ori nu imi citeste CD/DVD. Introduc CD-ul in unitate si imediat il ejecteaza, fara macar sa il invarta, cu mesajul CD/DVD error. la fel se intampla si cu DVD-ul. am cumparata si DVD de curatare de la Altex - tot la fel face. Cred ca din 20 de incercari a reusit sa citesc DVD de 2 ori si sa ii faca procedura de curatare. nici dupa acea curatare nu s-a imbunatatit nimic. A mai patit cineva asa ceva? Care ar fi rezolvarea? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

89dam la tine e cat se ppate de clar baiul. E dusa lentila de citire. Trebuie înlocuită.  Daca si cu cd si dvd originale face  asta e buba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la el este mai mult decat lentila pt ca uneori nu reactioneaza nici mecanismul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.08.2015 at 19:10, MariussBV a scris:


Se pare ca s-a facut update ( cu multe mesaje de CD error , dar pare sa fie facut, apare la version in meniul scurt 8196. Problema este ca primesc mesaj de ,, Insert Dvd '' , cand aleg o destinatie pe navigatie...

Toata ziua m-am chinuit , nu stiu ce sa-I mai fac... Acuma ultima data am incercat din nou cu DVD Verbatim Double Layer in care am pus imaginea si se incarca pana la sfarsit, dupa o ia iarasi de la 0 , mai da o eroare cu ,,error CD'' , dupa care iarasi se incarca si tot asa...

Am ars la DVD-uri degeaba.... Nu inteleg unde gresesc !!

Multumesc de raspuns Al ( concediu placut ), pana te intorci , poate imi fac si eu navigatia :)))


Dupa adevarate ,, lupte'' se pare ca merge.In sfarsit am reusit sa-i ,, dau omoru '' si am instalat ultima versiune de harti. Momentan nu mai imi apare mesajul ,, Please insert disk'' cand aleg navigatie, deci este ok.

Daca va pot ajuta cu ceva sfaturi, nu ezitati , am citit astazi, toate site-urile :))

Feedback : -Versiunea 5238 se misca foarte ok , suporta sd card mare ,ultima versiune de harti. La mine s-a imbunatatit si visual afisarea senzorilor de parcare + se misca mai rapid prin meniu si raspunde mai ok la comenzi.

Salut.

Ai avea poate timp te rog sa-mi explici si mie de ce nu reusesc sa fac un update de harti pe un rns 510. Am incercat prin metoda cu card. A mers totul bine, dar cand intru in navigatie nu imi arata nimic inafara de Germania, alta tara, adresa nimic, desi in  setari imi arata ca sa instalat noua harta, cu vag com-ul tot. Ar trebui sa-i mai fac ceva?

Am soft 5269 si am pus V13

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa un dvd cu harta scurta (comprimata)fara poi il lasi 5 min sa isi copieze fisierele lipsa si o sa isi revina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan changed the title to RNS 510 - Columbus - Update FW si harti
  • Aerofan pinned şi locked this topic
  • Aerofan unlocked şi locked this topic
  • Clodius a deschis acest topic
  • Aerofan a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!