Jump to content

Probleme stergatoare


GunX
 Share

Postare recomandată

Degeaba o vezi din maneta , fa un output test pe 09 central electric si vezi daca merg. Oricum, la stergatoare ai masa si plus, comanda este pe protocol LIN, la fel si pe spate. CAt despre pompa e una singura pentru fata si spate, se schimba sensul curentului.

stergatoare.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GunX

    10

  • azreil24

    10

  • F l o r i n

    8

  • fx_

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

instalatia care vine la motorasul stergator,vine cumva prin spatele motorului in stanga sau intra in habitaclu prin partea dr a masinii?Multumesc Al Bundy!!

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat ce avea masina la care am muncit o zi sa-i fac stergatoarele!Se pare ca stergatoarele nu functioneaza daca capota este deschisa,de aici reiese ca avea contactul la capota stricat!Ciudat este faptul ca mie in bord nu-mi arata capota deschisa dupa ce o inchideam!Care-i logica?!Ce treaba are capota cu stergatoarele?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La nici o Octavia 2 nu merg stergatoarele cu capota ridicata. Probabil lovesc in ea daca este ridicata.

Vezi deasupra radiatorulu daca ai 2 mufe in aer. Daca da asta e motivul pentru care nu-ti arata ca ai capota deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te supara!Dar unde ai fost,cand am intrebat de ce nu merg?Acum e simplu sa confirmi!Daca intrai si iti spuneai o parere cu ceva timp in urma,imi dadeam seama de "problema lor",cu toate ca in bord imi arata capota ca fiind inchisa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil cu un tester pus pe masina gaseai acel contact cu probleme, are treaba capota cu stergatoarele la aceasta masina...tot timpul cand capota e deschisa nu sunt alimentate...Stiai daca citeai pe aici.Nu te supara pe x sau pe y ca nu ti-a spus ca doar nu sunt toti angajati sau mari mesteri la skoda.

Depinde de ce computer are masina pe unele nu arata capota deschisa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce marca de stergatoare folositi pe masina? Ale mele s-au cam uzat si trebuie sa le schimb si oscilez intre BOSH si Valeo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te duci la orice reprezentanta VW/Skoda si ceri lamele de stergatoare - sunt originale si costa undeva pana in 60 RON.

Apoi le schimbi cu cele vechi de pe masina si all done!

O sa stearga perfect.

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici si un cod iar pretul este undeva la 27 roni/buc :

post-28492-1267805084_thumb.jpg

Succes !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi claudiu,radioman; maine dimineata sunt la Skoda, sper sa aiba pe stoc, pt ca la magazinele de service se vand cam scump lamelele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la Skoda nu am gasit...ca nu aveau pe stoc insa incearca...;

Personal am luat 2 kit-uri de la Serpico Craiova (VW-Audi) si unul de Skoda..dupa ce l-au comandat.

AAA..si celor de la Skoda le-am spus de kit, ei nestiind ca se pot inlocui lamele... :rolleyes:

Cel mai bine te duci cu codul indicat de @radioman, pentru ca s-ar putea sa ai surprize, sa nu stie de asa ceva!

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma a putut careva dezactiva ciclul 4 al stergatoarelor?sa fie doar alea 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Pentru cei interesati de achizitionarea unor lamele noi pentru octavia 2, am cumparat zilele astea un set de lamele doar pentru parbriz (lamelele, fara brate) de la brady cu 208 ron. La avia era 240 ron si trebuiau comandate, acestea urmand a fi livrate in 3 zile lucratoare. Sunt exact ca cele originale, made in belgium. pana acum sunt multumit, e binenteles o mare diferenta in bine intre ele si cele vechi de doi ani si jumatate. Initial doream sa schimb doar partea cauciucata a lamelelor, dar pentru ca nu mai "calcau" bine pe parbriz datorita unor vecini binevoitori cu un simt dezvoltat al proprietatii am fost obligat sa schimb lamelele complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de la AVIA mi-au comunicat ca pretul stergatoarelor este de 140 RON, cum de ti-au zis tie 240 RON nu inteleg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bubu26 si @claudiusnc:

Am uitat sa va spun un amanunt deloc neesential :am comandat de cel putin 4 ori (la diferiti cunoscuti, colegi) la reprezentanta VW , care se intampla la noi sa fie lipita gard in gard cu cea Skoda, iar cei de acolo ranjeau ori de cate ori ma vedeau ptr ca stiau ca cei de la Skoda habar n-au ca exista reperul asta si se poate inlocui mult mai usor decat sa dai 140-150 de roni pe bratele la stergatoare ... :icon_thumright:

Ele in esenta se potrivesc la Golf, Jetta , Transporter, LT etc...

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright:

Stiu..dar, pentru ca ma stiu cat de cat bine cu cei de la Skoda Craiova..le-am zis de asa ceva (le-am dat si cod-ul de produs)...nu stiau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trimis astazi codul de mai sus, multumesc radioman, la AVIA Pantelimon, sa mi se spuna ca nu exista pe stoc, nu se stie cand vor ajunge si a incercat sa imi bage pe gat stergatoarele cu totul, la un pret special de 133 RON cu tot cu manopera de schimbare, desi nu inteleg ce filozofie e sa schimbi doua stergatoare, dar ma rog. Urmatoarea oprire, reprezentata VW, sper sa gasesc acolo. Multumesc de pont oameni buni, mai scutesc 2-3 lei ca doar e criza :blah_:

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, am fost si eu azi la Skoda si VW. Si in Sb sunt una langa alta. Pretul pt lamele e de 138 lei cu montaj cu tot :screwy:. Au o promotie NATIONALA, deci adrian, te fraieresc, nu costa 240 pt ca ele in mod normal costa 208 lei, dar acum sunt REDUSE. asa mi-a explicat tipul de la service. Cand i-am dat codul ca sa verifice , in programul de gestiune nu gasea nimic si am mers la Tess-VW, unde cei de acolo au gasit codul, insa mi-au spus ca ei niciodata nu au adus doar cauciucul si ca nu se poate aduce. Am plecat zambaind, pt ca era evident ca nu vroia sa-mi comande ceva atat de ieftin si incerca sa-mi bage pe gat lamelele cu 200 lei.

Se pare ca le voi schimba cu cele de la skoda la 138 lei cu monopera cu tot ;) . Cel mai bun pret din oras, pana la urma, pt ca Bosh si Valeo n-am gasit sub 150.

Cata bataie de cap pt niste lamele ! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor, pe principiul 'nu dati banii pe prostii, luati bomboane la copii' va rog sa insistati la modul frumos la dealeri, care sunt renumiti ptr latenta si incapatanarea lor, si sa intelegeti ca, acei bani va vor folosi ptr a schimba partea cea mai utilizata (a stergatoarelor noastre Aero Twin) de cel putin 3 ori, eu unul am intalnit personal aceasta reticenta ori de cate ori am avut nevoie de'nimicuri' in acceptiunea lor, dar am perseverat si au adus ceea ce solicitasem..

Apropo lamelele stergator (cred ca am tras piciorul ) se vand in draci la dealerul VW din Constanta, iar baietii nici nu mai intreaba de cod (faceti o mica cautare pe net la dealer WV Cta , luati un nr. de tel si sunati) !

Atasez o alta poza a lamelelor ptr intarirea celor de mai sus... :)

post-28492-1268119313_thumb.jpg

P.S. exista cateva tutoriale pe forumuri(acesta si altele) cum se schimba , si asta in maxim 10 minute o poate face orice om care are acasa un patent si o surubelnita..

post-28492-1268119313_thumb.jpg

post-28492-1268119313_thumb.jpg

Modificat de radioman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vi le aduc cei de la reprezentanta mergeti cu codul la un magazin de piese auto .. aia sigur vi le aduc :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@azreil24: cand am vb cu ei la telefon acum vreo 2-3 saptamani asa mi-au spus, 240 de ron set complet lamele. chiar au verificat cu seria masinii sa fie setul corect. stiu ca cei de la avia aplica un discount de x% daca esti membru avia. la mine nu era cazul. Poate la tine (in cazul in care esti membru) au aplicat reducerea respectiva, altfel nu stiu de ce e direnta asta de preturi comunicate. poate au vreo oferta in perioada asta, cine stie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reducerea de membru avia este de doar 5% :vaidecapulmeu: adica 12 RON, calculat la pretul pe care ti l-au comunicat. De oferta asta stiu de anul trecut, cand am fost la ei, si mi-au dat un pliant cu oferta promotionala pentru stergatoare. Au trecut cateva luni de atunci. Poate ofertele apar si dispar, cine stie :)

Modificat de azreil24
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca persoana cu care am vb la tel vroia sa faca un ciubuc...asta este, e bine de stiut pentru ceilalti colegi interesati de achizitionarea unui set de lamele. Probabil ca daca ma duceam la ei isi aminteau de oferta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosind codul lui radioman am rezervat astazi doua lamele stergator de la Midocar Vitan, pret 2x 27 RON. Voi revenii cu impresii dupa ce le voi monta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!