Jump to content

Nedumeriri Ibiza Vis-a-vis De Polo


gab_f1
 Share

Postare recomandată

nu se vrea a fi un topic de "versus", am doar niste nelamuriri referitoare la cele 2 modele, care din cate stiu sunt construite pe aceeasi platforma, cu motoare identice etc etc (corectati-ma daca gresesc).

atunci de ce cautand probleme cu ibiza gasesc chestii minore, gen indicator benzina care o ia razna, scartait de geamuri sau prin alte locuri (scaune, volan), probleme cu stergatoarele, frunze prin filtrele de polen, oglinzi care suierala o viteza peste 80, bla bla, iar cand caut probleme cu polo-ul gasesc tremuraturi ale motorului de ale caror cauze nimeni nu pare sa aiba vreo idee, caraituri, pacanituri (tot la motor), probleme cu sistemul de franare, probleme cu cutia de viteze....

ori sunt eu paranoic in legatura cu polo si foarte indulgent cu ibiza ori e o mare diferenta intre cele 2 modele din cele postate de posesori pe acest vwforum (in ceea ce priveste gravitatea defectiunilor).

si nu ar trebui sa fie diferente, nu? e aceeasi marie cu alta palarie. sau nu?

sunt mai entuziasti posesorii de seat si mai carcotasi cei de vw?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca sunt mai entuziasti posesorii de seat.

Daca avea cineva pe aici o problema cat de cat serioasa se facea galagie. Deja lumea se ataca ca masina scartaie din chedere si alte chestii mici si enervante.

Masinile sunt aproape identice. Au comun platforma, motorul si majoritatea pieselor. E f dubios ca multi se plang ca le tremura motorul la polo si la ibiza aproape nimeni (eu m-am plans odata dar la mine a disparut imediat ce am curatat clapeta de acceleratie).

Desi au in comun multe piese exista mici diferente. Eu am avut si fabia inainte de ibiza.

Un exemplu: daca mergem la o intalnire vwforum si mergem pe rand cu skoda fabia, ibiza si pe urma polo acelasi motor (preferabil entrylevel ca sunt toate la fel acolo). Toata lumea o sa spuna ca ibiza nu e comfortabila deloc ca te zdruncina mai tare decat celelalte 2.

Am incercat sa elucidez de multe ori misterul si nu am reusit.

Acum 1 an cred, am constatat ca am sparti puferii de la amortizoarele pe spate. Sunt niste "chestii" dintr-un material gen cauciuc dar mai tare si se pun in capatul amortizoruli, de fapt la capat de cursa al amortizorului. Costa vreo 20 de ron bucata.

Mecanicii se uitau urat la mine si mi-au zis ca eu sunt primul care ii schimba pe spate (de abicei aia de pe fata pica din cauza la gropi).

I-am schimbat pe toti :rolleyes: si fata si spate.

Surpriza a fost cand trebuia sa aleg ce sa pun inlocuitor. Aveam de ales din peste 20 de tipuri de puferi: puferi sport mai rigizi si mai mici sau mai mari etc etc. Am incercat sa pun cat de cat identic... Dar se pare ca nu am ales cum trebuie ... si masina e si mai rigida ca inainte. I-am dat jos pe aia vechi de pe masina si impreuna cu mecanicul am cautat acelasi cod si am pus ceva cat mai apropiat in dimensiuni si tot de ibiza. (Metrotehnica)Din motivul asta i-am schimabt pe toti, ca sa fie toti la fel :beerchug:.

Acum nu sunt 100% ca asta e cauza dar asta am modificat la masina.

Cel putin la dotarile entry level ma refer la cele cu motoare 1,2 si 1,4 masinile sunt aproape identice ca piese. Mai incolo fiecare pune suspensii diferite in functie de CP.

Nu stu cat de bina am raspuns dar macar am emis si eu niste ipoteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ma refeream la particularitati care tin de stilul fiecarei marci, pana la urma: suspensii mai rigide sau mai moi, directie mai moale sau mai exacta etc.

vrei sa zici ca unii au mai schimbat ceva pe la masini si au facut-o prost sau cu piese proaste sau destinate altui tip de masina? poate, ce sa zic...

poate mai multi isi iau polo vechiut, pe cand cei care isi iau ibiza o iau de noua... desi nu e fondat, ma gandeam si eu...

alt "poate" e ala ca polo pt romania o fi facut mai prost decat pt alte tari ceva mai civilizate (?), in timp ce ibiza e la aceeasi calitate ca pt altii. habar n-am unde se fac, dar ar fi o explicatie mai pertinenta zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ibiza are probleme "by default", dar dupa parerea mea sunt minore, daca citesti topicul Probleme comune Ibiza MK4 o sa vezi ca se rezuma la scurgeri de lichid de racire pe la termocupla, aburirea farurilor sau stopurilor, zgomote ciudate la suspensii din cauza bucselor de bascula. In schimb probleme cu motorul sau cutia de viteze eu nu am auzit, si motoarele sunt identice cu cele de pe fabia sau polo, pe motorul meu scrie VW AG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai topicul ala l-am citit cand am zis ca ibiza are probleme minore. iar in ce priveste vw tot pe vwforum am citit, la sectiunea dedicata polo. in fine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Toma Aurelian

:icon_thumright: ... ibiza, fabia, polo, A2 ...aceleasi masini cu probleme din ce in ce mai putine de la o generatie la alta. Au fost probleme la modelele mai vechi intradevar...dar la aceasta clasa evolutia si-a spus cuvantul si acum sunt foarte fiabile, usor de intretinut si din ce in ce mai frumoase(vb aici de viitoare ibi :lol:) ...

cand mi-am luat masina am citit o parte din forum, am fost surprins de problemele scrise in sectiunea vw golf. Dupa 1,4 ani si 40000km(7,5 mil cheltuite pe ambele revizii) cu o masina din grup..as fi atent doar la fiabilitatea motorului care ma intereseaza ...atat. As cumpara golf, a3, leon, octavia 2 cu ochii inchisi pentru ca sunt sigur ca sunt si mai bune decat ibiza de care sunt extrem de multumit.

tot timpul am comparat ibiza cu fosta mea masina care era cu o clasa mai sus, foarte laudata dar extrem de slaba la capitolul fiabilitate, manevrabilitate, costuri de intretinere mari....per ansablu castiga doar la eleganta hmda .... vw face masini bune :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!