Jump to content

Curatare Proiector De Ceata In Interior


martug
 Share

Postare recomandată

Salllll. Mi-am desfacut proiectoarele sa le curat pe interior si nu pot ajunge sa curat sticla pe interior. Intrebare, cum se da jos lupa pentru a putea curata pe interior proiectorul? In ce e prins acel sistemm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de ce vrei sa cureti pe interior proiectorul? Putin probabil sa fi intrat acolo ceva. Sticla, ca la faruri, nu se scoate. Atentie, eu am incercat c-o scot si-am reusit sa ciobesc sticla (noroc ca era unu oricum de care nu avea nevoie neaparat).

Daca chiar a intrat ceva inauntru, scoate becul si toate subamsamblele demontabile si.. spala-l... Desi nu stiu cat de eficient o sa fie.

Daca ti se pare ca e matuit, ii trebuie un polish.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai tocmai asta e problema. Cum scot subansamblele alea din proiector? Trebuie sa fie o chichita ssa scot sistemmul ala de prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci scoti proiectorul de pe masina (simplu, scoti cele 3 suruburi) si apoi scoti totul de acolo, adica becul si alea. Si aia e cam totil bagi la inmuiat, clatesti atent, pui sa se usuce. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offfffffffffffffffff. Becul il scoate oricine, dar mai departeeeee, cum se scoate ansamblul ala din proiector? Aia incerc sa aflu. Ca din cate m-am uitat eu nu vad nici un surub sau altceva de desfacut sa iasa acel ansamblu ce tine becul si lupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ti-am zis ca mai mult de atata nu merge. Nu exista piesa "geam de proiector". Cand se strica plasticul ala se schimba proiectorul. Nu este facut sa fie demontat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am umblat si eu in proiectoare zilele acestea.

se baga o surubelnita subtire pe langa geam si se scoate acel kit negru. atentie sa nu spargi geamul.

dupa ce ai dat geamul jos ai 2 suruburi care desfac lupa si implicit si oglinda.

dupa ce le cureti le montezi la loc, iar geamul il lipesti cu silicon pt geamuri transoparent.

asta e tot. eu am taiat o lamela din interior care oprea jumatate din bec, deci lumina la jumate, acum lumineaza super tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:cheers:

@dsf : lamela era pentru a limita becul sa bata numai in jos (adica sa isi faca treaba ca proiector de ceata si sa bata doar la cativa metri in fata), acum ca ai taiat-o proiectorul nu mai lumineaza cum trebuie, daca mergi cu ele aprinse si ziua numai urari de bine o sa primesti de la ceilalti participanti la trafic. :cheers:

Nu era pusa lamela aia degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dac

Modificat de c o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Proiectoarele de la Passat B5.5 folosesc o lupa pentru a focaliza raza de lumina (projector lamps, este descris un far in link, dar e aceeasi poveste si la proiectoare), iar la Passat B6, Golf V proiectoarele nu au lupa, ci folosesc alt principiu (reflector lamps)

Proiectoarele nu sunt facute sa bata pe distanta mare, ci sa bata putin in fata masinii, la cativa metri Sunt destule topic-uri care discuta tema proiectoarelor, asa ca eu ma opresc aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum nu mai bat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ai o solutie: sa schimbi reflectorul cu unul "ne-modat". Si atunci o sa reusim si noi sa vedem de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

eu am un proiector aburit, am inteles ca au un fel de tub prin care comunica cu exteriorul sa nu faca condens care poate fi astupat cu mizerie, problema e ca nu stiu cum sa dau jos proiectorul, trebuie data bara jos sau cum ajung la el?? si inca o chestie, ce becuri sunt in proiectoare la passat b5.5 pt ca ma bate gandul sa le inlocuiesc cu ceva cu o lumina mai alba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu dai bara jos. Doar grilele se scot tragand putin mai tare de ele, apoi proiectoarele sunt prinse in cate trei suruburi cap stea. Becurile sunt H3. Eu am pus Blue Vision si sunt multumit de cum bat acum :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema e ca nu stiu cum sa dau jos proiectorul, trebuie data bara jos sau cum ajung la el?? si inca o chestie, ce becuri sunt in proiectoare la passat b5.5 pt ca ma bate gandul sa le inlocuiesc cu ceva cu o lumina mai alba

Informatii utile gaseai si aici: http://vwforum.ro/index.php?showto...mp;hl=proiector

Uite si un document mai complex:

Replacing_Foglight_Bulbs_Passat_B5.5.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!