Jump to content

Incuietoarea merge in gol


golfix
 Share

Postare recomandată

Salut,azi dimineata i-am dat cheia unui prieten sa isi ia caciula,cand mam dus sa plec putin mai tarziu am bagat cheia,si se invarte in gol.,nu se misca tamburusu ala al usii! ce so fi intamplat? S-a fortzat iala si sa rupt ceva? a mai patit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • golfix

    10

  • v@sy

    8

  • paul_ral

    6

  • robert28

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu am probleme cu inchiderea ... nu se mai deschide usa din dreapta - o fi de la frig

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am patit si eu Golfix acum 2 saptamani. Am bagat cheia in usa si nu am mai putut sa o deschid, se invarte in gol butucul. Nu am apucat sa ma uit sa vad despre ce este vorba datorita frigului ;) . O sa incerc sa vad astazi sa vad daca rezist pe gerul asta ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel am patit si eu Golfix acum 2 saptamani. Am bagat cheia in usa si nu am mai putut sa o deschid, se invarte in gol butucul. Nu am apucat sa ma uit sa vad despre ce este vorba datorita frigului :D . O sa incerc sa vad astazi sa vad daca rezist pe gerul asta :D .

Ma tzii si pe mine la curent cu ce faci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e rupta piesa care face legatura intre butuc si iala, sau a iesit din siguranta. Iarna devin mai casante. E vb de piesa 1H0 837 223. Am sa incerc sa pun o poza. La mine s-au rupt la amandoua portiere si mi-am facut la strung altele mai dure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e rupta piesa care face legatura intre butuc si iala, sau a iesit din siguranta. Iarna devin mai casante. E vb de piesa 1H0 837 223. Am sa incerc sa pun o poza. La mine s-au rupt la amandoua portiere si mi-am facut la strung altele mai dure.

si daca incerc sa o scot cumva sa vad ce sa intamplat care sunt pasii care trebuie urmatzi? cum dau iala jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tre sa dai jos manerul cu butuc si fata la portiera. Parca asa imi aduc aminte....

Uite si schema. Este vb de piesa nr 21 care se rupe.

Modificat de Paul.Iasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care poate sa puna o poza cu piesa care face legatura dintre butuc si iala,dar pe masina(daca se poate) ca la mine nu am numai telecomanda si masina se deschide deodata cu alarma si am patit ca numai alarma sa se armeze/dezarmeze si inchiderea centralizata sa fie inchisa si butucu sa se invarta stanga/dreapta dar nimic.cred ca lipseste piesa care face legatura.cum se poate face rost de ea cam cat ar fi pretu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care poate sa puna o poza cu piesa care face legatura dintre butuc si iala,dar pe masina(daca se poate) ca la mine nu am numai telecomanda si masina se deschide deodata cu alarma si am patit ca numai alarma sa se armeze/dezarmeze si inchiderea centralizata sa fie inchisa si butucu sa se invarta stanga/dreapta dar nimic.cred ca lipseste piesa care face legatura.cum se poate face rost de ea cam cat ar fi pretu...
Uite si pozele cu butucu meu desfacut! e rupta clema aia mica,care e ca un carlig!
Tre sa dai jos manerul cu butuc si fata la portiera. Parca asa imi aduc aminte....Uite si schema. Este vb de piesa nr 21 care se rupe.
Intradevar piesa 21 e rupta dupa cum se vede si in pozele atasate de mine,mai precis poza 3!

Acum intrebare intrebatoare! Se gaseste sa cumperi aia separat? daca da la ce pretz si de unde!daca are cineva,o cumpar!

post-8814-1200151667_thumb.jpg

post-8814-1200151671_thumb.jpg

post-8814-1200151677_thumb.jpg

post-8814-1200151686_thumb.jpg

Modificat de golfix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vad ca te-ai descurcat. O poti schimba cu cea de pe dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golfix multumesc pt poze. Cred ca la fel este si la mine,aceeasi problema. Maine mai mult ca sigur maine o sa dau jos butucul si incerc sa vad mai exact ce este acolo,sper sa ma descurc. Paul_ral am o intrebare: sigur se potriveste dupa partea dreapta acea piesa? Asta in caz ca o mai am intreaga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc si eu pentru poze, va trebui sa desfac fata usii si sa vad, din cate am vazut datile trecute acolo nu mai era nimic.sper totusi sa pot face ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a scoate manerul usii nu trebuie data jos fata de usa. Se desface doar un surub. Eu sunt de parere ca piesele sunt interschimbabile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nam incercat sa desfac surubul, dar cand am dat fata de usa jos(pt alta problema) am vazut ca butucul se misca dar in gol si lipsea o piesa care nu stiu intre cine si cine face legatura,adica intre butuc si inca ceva,dar nu stiu ce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acea piesa nu o sa o gasiti , cel putin eu am incercat pe la mai multe centre de dezmembrari si nimeni nu da acea piesa fiind una de legatura , ori iei butucul cu totul ori ... la mine este vb despre oarecum aceeasi piesa doar ca este vb de cea din butucul de la portbagaj , am rez cu montarea unui acuator de inchidere centralizata , este drept ca nu mai pot deschide porbagajul cu cheia insa acum am buton

.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul de exemplu io am desfacut surubul si nu iesea manerul am tras de el din toate pozitiile,am fost nevoiet sa desfac fatza de usa,acuma o intrebare mai am :

In poza 3 atasata de mine mai sus,piesa aceea intra intr-o chestie mai mare,butucu o fi, care e modalitatea de introducere a acelei piese in butuc?? ca de scos decat am pusa mana pe ea si am traso la exterior,parca nu tzinea in nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o tine nimic. Intra la fel de usor... are butucul ala un canal in care intra... atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am consultat manualul si am vazut ca tija aceea(tija de legatura) intra in broasca portierei. Nu o tine nimic, prin rotire actioneaza niste parghii din interiorul broastei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost om muncitor si m-am apucat de treaba. Am desfacut butucul si la fel ca si la Golfix aceeasi problema. Nu stiu unde dumnezeu sa gasesc acea piesa dar mai mult ca sigur o sa iau tot ansamblul ca la fel cum sa mai zis si mai sus nu o sa-mi dea nimeni aceea piesa. Atasez niste poze cu butucul meu.

post-15836-1200230561_thumb.jpg

post-15836-1200230577_thumb.jpg

post-15836-1200230590_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am fost om muncitor si m-am apucat de treaba. Am desfacut butucul si la fel ca si la Golfix aceeasi problema. Nu stiu unde dumnezeu sa gasesc acea piesa dar mai mult ca sigur o sa iau tot ansamblul ca la fel cum sa mai zis si mai sus nu o sa-mi dea nimeni aceea piesa. Atasez niste poze cu butucul meu.

Intradevar aceeasi problema ai si tu,io incerc sa gasesc piesa aceea separat! Si strungul este o varianta...poate chiar una mai buna,avand in vedere ca itzi potzi face o piesa identica dar mai rezistenta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se gaseste piesa separat daca are cod pe ea si in poza de mai sus e numerotata ca piesa separata...

Atasez o poza cu cele facute la strung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum dupa ce am vazut care este problema are cineva idee care este pretul unui butuc nou? Stiam ca exista un site de genul elitecz sau elitecaz nu mai stiu sigur cum se cheama care avea foarte detaliat produsele. Paul.Iasi am vazut la tine in poza ca nu i-ai mai facut acea ureche care se prinde de butuc si ma intreb cum l-ai prins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tija are codul 1H0837223B si imi arata 1,6 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se definim aceasta problema ca fiind una des intalnita la golfurile 3? op tot nu inteleg cum se poate rupe acea bucata de metal,care imi pare destul de rezistent,sa fie din cauza frigului,devine mai casant metalul?Ma bucur ca am reusit sa dam de cap problemei,dar paul oare e numai 1,6 euro tija aceea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!