Jump to content

Martor Emisie Gaze Aprins


BlackBeauty
 Share

Postare recomandată

schimba senzorul ca risti pb la DPF. Inlocuirea lui presupune desfacerea unui surub si a 2 furtune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit la o firma care se ocupa cu curatarea filtrelor dpf si o sulutie care previne incarcarea filtrului mai exact curata filtrul si ajuta ca depunerile sa se puna cat mai greu,intrebarea este alta...a folosit cineva pana acum ? mentionez ca se pune la un plin si se recomanda atunci cand ai un drum mai lung de facut ,produsul este nemtesc dar ma gandesc sa nu afecteze injectoarele....ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut un ticanit de metal ,trancanit nu sh cum sa i spun si dura circa 4secunde 5 dupa ce opream motorul sau cand puneam contactul si luam contactul.

La cateva zile a disparut zgomotu asta si mi s a aprins robinetul galben. Ceva sugestii..?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai sigur - fa o scanare sa vedem ce eroare iti apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi am schimbat senzorul G450 la Golful meu si totul a reintrat in normal. Bine, adica a disparut eroarea, ca alte simptome nu a avut masina. Senzorul a costat 207 lei la reprezentanta Seat si manopera "cat te lasa sufletul" (50 lei).

Masina a fost dusa in probe si din cate am inteles a fost nevoie si de recalibrarea senzorului nou.

Acum sunt fericita din nou! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat Made in Malaysia senzorul ?

Ca cele de USA au fost cu probleme !

Vezi ca se vede ce scrie pe el , daca te intereseaza ...

Drumuri bune si fara probleme la G450

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai mi-am pus sotul sa verifice unde este fabricat senzorul si... Malaysia! :D

Multumesc pentru informatie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am facut verificare.. cik e o clapteta de 10 mil ! :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai exact , ce clapeta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor! Astazi mi-a aparut eroarea Emission Workshop in bord. Am luat contactu l-am pus iar dar degeaba, nu a disparut. Maine trebuie sa plec la Bucuresti cu masina si tinand cont ca azi e duminica nu prea pot gasi pe cineva. Ma poate ajuta cineva cu informatii va rog? Mai pot pleca la drum cu ea? Am un VW Golf 5 1.9 105 CP BKC. Help pleasee! Va multumesc, astept un raspuns cat mai rapid daca puteti!



Mentionez ca nu scoate fum si trage cum trebuie.. ? ce ar trebui sa fac?? Pot pleca maine cu ea de la Craiova la bucuresti si inapoi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict parerea mea este ca poti sa mergi cu ea avand in vedere ca masina nu prezinta alte simptome.

Eu am acelasi tip de Golf ca tine, doar ca motorul e BLS si am patit exact la fel, s-a aprins martorul fara nicio alta simptoma.

Am contiunat sa folosesc masina inca vreo saptamana, pana am facut rost de bani si am schimbat senzorul G450.

M-a costat 207 lei + 50 lei manopera in reprezentanta, dar am tras mult de pret.

 

Poate cei mai in masura considera altceva, insa eu am folosit masina mea fara probleme.

Ps: ca idee si daca ai si banutii necesari, nu iti ia mai mult de 15 minute sa schimbi senzorul (daca asta e cauza si la tine) si o poti face maine dimineata intr-un service rapid. (Ai grija ca senzorul sa fie Made in Malaysia.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea dispun de banii astia doar ce am facut fullu nu ma gandeam ca o sa intervina problema asta. Oricum miercuri cand ma intorc o sa ma interesez. Vroiam doar sa stiu daca pot pleca cu ea fara sa ma lase in mijlocul drumului sau sa dau de alte belele. Mersi mult pentru raspuns! Am sa plec maine dimineata la 7 sper sa n-am nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BKC-ul nu are dpf deci nici g450. Verifica egr-ul si clapeta de cutoff. Vezi sa nu ai siguranta arsa din compartimentul motor. Siguranta ptr cutoff comanda si ventilatoarele

Daca s-a dus clapeta si nu o schimbi decupleaz-o.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Trebuie scimbat ?????g450??? Am încercatsi o poza dar nu merge

Modificat de rasvanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e eroarea ?

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o jetta fabricatie 2007 prima inmatriculare luna 08 an 2008 , motor 1595 , benzina , 102 cp , mers normal pina ieri .

De dimineata s-a aprins senzorul de la catalizator , nu are alte simtome , motorul merge normal , nu are consum crescut .

am mers turat dar nu s-a stins

care sa fie cauza ?

scuze pt exprimare , am masina de trei saptamini , am mers cu ea 1300 km si sa comportat ireprosabil pina acum 

astept un sfat sau o parere 

cu mii de multumiri ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-i o scanare

Posibil clapeta acceleratie murdara sau potentiometru EGR dus.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se curata clapeta de acceleratie ?cit ar costa un potentiometru EGR ?


se poate merge cu masina asa ?

daca da cit ?


cum se face scanarea ?


cu multumirile de rigoare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este arie dedicata pentru prestari servicii. Gasesti acolo un coleg care se ocupa cu diagnoza din zona ta-nu vad locatia ta ptr ca postez de pe telefon. Vezi insa ce iese la scanat si apoi te apuci de reparat/inlocuit piese. Teoretic poti sa mai mergi cu ea. Posibil consum mai mare de carburant. Martorul de engine poate semnifica multe cauze/erori-bujii, bobine, benzina slaba calitativ etc. Cel mai bine faci o scanare si postezi eroarea identificata in topicul dedicat.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum se face scanarea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suntem offtopic deja-iti trebuie o interfata dedicata gen vcds si programul aferent. Daca nu vrei sa apelezi la colegii de forum ori te duci la reprezentanta ori iti cumperi interfata si o rezolvi singur. Punct!

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc , o zi buna .... asa cum ti-o doresti 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc !

Si in esenta ce anume trebuie facut ( schimbat , reparat ) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie schimbat g450-senzor presiune diferentiala. Cel de pe masina unde e facut? Pretul lui e in jur de 180 lei-more or less. Nu e greu de schimbat-20 min e gata montat.

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Mariusflorindecu changed the title to Un mic ajutor ,va rog ! Golf 5 2009 , 1.9 tdi night bluem

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!