Jump to content

Golf3


gillio_24
 Share

Postare recomandată

stie cineva,daca se rupe cureaua de distributie la un motor de golf3 1.6 ABU,ating supapele de pistoane?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90 % cam da , mai era un post de genu asta , a gasit omul toate supapel indoite si cateva pistone lovite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand i-am facut motorul am vazut ca are camera de ardere si in piston si in chiulasa,de-aia am intrebat ,nu eram sigur,eu totusi cred ca nu atinge,dar vroiam sa-mi confirme cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza la ce turatie sa rupt cureaua , ince pozitie erau supapele ... cati KM are masina ? sant curios ca si eu ar trebui sa schimb distributia , si la mine sigur atinge in caz ca se rupe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit motorul tau (ABU) este unul de "interferenta" deci este mai mult ca sigur ca pistoanele sa atinga de supape in cazul ruperii curelei de distributie :lol:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da,dar daca are camera de ardere si in piston si in chiulasa, supapa cand este actionata de axul cu came nu se deschide mai mult de 15 mm, si camera de ardere din piston si chiulasa,amandoua la un loc au aproape 3 cm inaltime,deci teoretic nu ar trebui sa atinga,plus de asta camere de ardere din piston are si forma la supape,intr-o parte este maiu mare si intr-o parte este mai mica,o sa incerc sa pun si un desenn ca sa fiu inteles mai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
am facut si un desen ca sa fiu inteles mai bine

dar la un Golf 3 1.9 TDI tip 1Z ??????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta va spun ca am vazut un 1.6 ABU cu cateva supape indoite din cauza curelei care antreneaza arborele motor si axa cu came. Atentie la pompa de apa la acest motor. 1.6 ABU nu are rola intinzatoare, cureaua se intinde prin intermediul fuliei de la pompa de apa.

La 1.9 TDI 1Z , motor cu raport mare de compresie comparativ cu 1.6 ABU stricaciunile sunt mari daca se rupe cureaua si eventual se mai da si la automat: supape indoite, pistoane ciopartite, biele indoite, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!