Jump to content

Activare Mirror Down


gabi71
 Share

Postare recomandată

Firele pot fi introduse in cilindrul de trecere al firelor din oglinda. De fapt orice masina cu oglinzi electrice are 3 fire din 7. Raman sa fie trecute doar 4 fire, iar la celor 3 deja existente, li se schimba papucii (deoarece papucii sunt diferiti la oglinda cu memorie).

inseamna ca singura solutie ar fi sa cumperi oglinda cu totul, si atunci vine si cu cablaj?

Exista mai multe variante:

1.oglinda cu cablaj (fara carcasa, motoras, sticla, semnal, lumini ambientale etc) adica goala;

2.oglinda cu motoras

3.oglinda completa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai inteles. NU exista cablaj OEM separat pentru oglinda deoarece cu tot cu mufe nu poate fi introdus prin gaura de trecere din brat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am referit la faptul ca, cablajul OEM luat de la dezmembrari, poate fi introdus in cilindrul (gaura) de trecere al firelor din oglinda (bineinteles, dupa ce se scot firele din mufa, la final se reintroduc firele in mufa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am gasit Octavia 2 sau G5 la dezmembrari cu oglinzi electrocromate, ce sa mai vorbesc de cele cu memorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E adevarat ca sunt f. rare. Eu am cumparat de la cineva care a adus oglinda de la dezmembrari din Germania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
adigolf2003

Exista posibilitatea ca la mers inapoi, sa coboare oglinda stanga, nu dreapta cum e setata din fabrica?...Parchez masina in sens opus...se lasa doar dreapta e enervant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista posibilitatea ca la mers inapoi, sa coboare oglinda stanga, nu dreapta cum e setata din fabrica?...Parchez masina in sens opus...se lasa doar dreapta e enervant.

Mirror down functioneaza si pe oglinda din dreapta (deoarece si cei din UK au Mirror Down). Crezi ca merita investitia de achizitionare-schimbare a motorasului, introducere cablaj si montare demontare usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mirror down functioneaza doar pe usa opusa soferuluui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Cred ca merge facut un montaj care sa preia comanda de pe oglinda dreapta si sa o trimita la oglinda stanga, cand bagi marsarier. Un PIC care sa gestioneze coborarea si aducerea la pozitia anterioara comenzii de coborare a oglinzii.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe cand un asemenea montaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Pe cand o sa fie timp de el si un om interesat sa facem asa ceva ..... ca trebuie studiata problema. Pana una-alta, cu mici modificari, se poate folosii schema facuta de Cosmin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu vad utilitatea ca si oglinda stanga sa coboare. Pe mine ma intereseaza doar stanga, dar motorasul e cam scump. Aprox 400 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

sincer, nici eu..... Si chiar te poate deranja cand parchezi cu spatele, intre doua masini...dar, fiecare cum considera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

Pai ca sa coboare oglinda,nu trebuie sa comuti butonul pe pozitia r?la fel si pt left,deci nu prea ar cobori amandoua daca dai cu spatele.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Cristi, e chiar foarte utila functia si pe stanga. Probabil datorita costurilor n-au implementat-o decat la pasager.

O vreme am umblat doar cu R. Dar de foarte multa vreme le folosesc ambele. Astfel nu am surprize sa nimeresc vreun obstacol cu partea stanga.

Pe L coboara ambele, pe R doar dreapta.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, dar la tine e altceva, nu e facut OEM si posibil sa nu mearga si la G5. Trebuie analizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Da, eu subliniam utilitatea, nu compatibilitatea.

Deci daca se poate monta OEM (si se poate face efortul financiar) efectul e garantat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate si la g5 trebuie acelasi motoras cu memorie si cablaj + codare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

la modelele din 2011 se pot adauga unele setari de ex. compas bluetooth, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Atasez un filmulet cu functia pe masina mea si cum se activeaza la modelul 2012.

Nu am scaune electrice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, aveti idee la un g5, trendline,fara BC, fara senzor ploaie sau lumina,etc,atunci cand dau sa reglez oglinda din dreapta e ok, iar atunci cand comut la cea din stanga se ridica sau coboara amandoua ? E normal sau trebuie facuta vreo setare cu Vag-com-ul sau e vreo problema pe acolo ? Multumesc, toate cele bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate seta sa se regleze separat, din BC plus daca ai sau din VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revenind la discuția cu retrofit-ul Mirror Down pe mașini care nu au avut din fabrică.

Am stabilit că e nevoie de:

1. Motorașul cu memorie din oglindă (cod: 3D0 959 578 C)

2. Mufa, formată din 2 bucăți (cod: AMP 965383-3 și AMP 965383-1)

3. Firele de la motoraș la modulul din ușă.

Am verificat la reprezentanță și nu au găsit codul de mufe. Deci, de unde le luăm?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!