Jump to content

Activare Mirror Down


gabi71
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Da, se poate din cate stiu eu... eu am CH/LH activat afterwards, masina cu BC+, fara modul, fara mirror down (nu vad o legatura directa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok sar'mana. Mai urmeaza doar sa gasesc pe cineva care e disponibil sa ma ajute aici in Tm. In Bucuresti o sa ajung doar pe 22 mai cand plec din tara :D, doar poate atunci daca nu reusesc aici e cineva cu "suflet mare" si ma ajuta .... dau si eu o butelie de vin :).

Hai, o zi buna in continuare si merci DUDU pentru raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Coming home, leaving home, mirror down, sunt functii diferite, care se activeaza separat din Vag Com. Dupa cum a spus si Dudu, nu are nicio legatura Ch/Lh cu Mirror Down.

Mirror down poate aparea activ pe BC+ daca e activat din Vag Com chiar daca nu indeplineste conditiile sa fie functional (modul memorie).

Se poate activa la tine Ch/Lh :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am o intrebare si eu;)..la b6 model 2007,vagon:))lung merge sa activez optiunea asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare:care/ce este modulul memorie,unde se afla si cat costa?multumesc,brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA skoda stim unde este, la G5 nu stim.

LA skoda e in scaunul electric si cu memorie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la golf v este ori in motorasul de oglinda dr, ori in modulul de usa.

Eu inclin sa cred ca este in modulul de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf 5 nu e in scaunul electric, intrucat eu nu am astfel de scaune, dar am mirror down functional.

Tot ce am facut a fost sa iau pachetul acela de oglinzi care contine si oglinda soferului heliomata (oglinzile au functie de dezaburire, reglare electrica si pliere din buton).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

SALUT

Am citit pe alt forum am inteles ca pentru a activa mirror dawn trebuie sa intri in calculatorul de usa si sa introduci valoarea 256 in softcode.

Din pacate eu nu am vag asa ca nu sunt sigur daca este adevarat sau nu, dar cu prima ocazie am sa incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

@adyp2003:si eu am toate cele...si nu merge.poate o fi cum zice speedy.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va pot spune eu 100% ca daca nu ai motoras reglaj oglinda varianta cu memorie (are 6 fire), nu va functiona mirror down.

Eu mi-am pus oglinzi rabatabile, si oglinda din dr are motorasul de reglaj cu functie de memorie si merge activat mirror down. Nu am senzori de parcare si nici scaune cu memorie. Se face codarea modului din usa pentru "scaune cu memorie" si gata.

Ar trebui verificat si daca modulul de pe usa dr suporta functia scaune cu memorie, pentru ca eu am schimbat si modulele, dar pentru functia de rabatare. Din cate am calculat eu unde intra mufa de la oglinda, modulul care suporta mirror down trebuie sa aiba 9 sau 10 pini.

Mai jos am pus cateva poze cu diferentele dintre cele doua motorase. :icon_thumright:

post-40954-1274275535_thumb.jpg

post-40954-1274275543_thumb.jpg

post-40954-1274275558_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK si atunci ceea ce am scris eu depre codarea calculatorului de usa nu este adevarat sau nu a incercat nimeni?

Oricum multumim de raspuns popilam

:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

acum am verificat.nu merge.pacat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spydy se modifica si codarea calculatorului de pe usa, dar tre sa verific pe masina, sa vad ce am schimbat.

Maine revin cu codingul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Va pot spune eu 100% ca daca nu ai motoras reglaj oglinda varianta cu memorie (are 6 fire), nu va functiona mirror down.

Eu mi-am pus oglinzi rabatabile, si oglinda din dr are motorasul de reglaj cu functie de memorie si merge activat mirror down. Nu am senzori de parcare si nici scaune cu memorie. Se face codarea modului din usa pentru "scaune cu memorie" si gata.

Ar trebui verificat si daca modulul de pe usa dr suporta functia scaune cu memorie, pentru ca eu am schimbat si modulele, dar pentru functia de rabatare. Din cate am calculat eu unde intra mufa de la oglinda, modulul care suporta mirror down trebuie sa aiba 9 sau 10 pini.

Mai jos am pus cateva poze cu diferentele dintre cele doua motorase. :icon_thumright:

In general toate modulele din usa suporta ,,scaune cu memorie,, deci e OK (nu am intilnit modul sa nu suporte codarea)

Principala conditie pt. activarea Mirror Down este NUMAI existenta motorasului 3D0 959 578 C (se scoate oglinda din dreapta si pe motoras e codul. daca e cu B adio, nu va merge niciodata, trebuie cumparat motoras cu C la final).

Daca avem oglinda (in cazul in care o punem ulterior este nevoie si de 2 cabluri intre oglinda si ECU din usa pasager) se face codarea in ECU pasager pt. ,,scaune cu memorie,, (Mirror Down) si gata.

Banuiesc ca acum totul e f. clar si discutiile nu-si mai au rostul.

Oricine poate sti intr-un minut daca are oglinda cu Mirror Down sau nu (si poate sa-si puna oricand daca vrea, si are banii necesari).

post-3638-0-28605300-1292318985_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci daca iau doar motorasul si il schimb la oglinda din dreapta ar trebui sa mearga ? eu asta am inteles, de activat in bord o am, optiunea, dar nu merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

WooZie

Trebuie schimbat motorasul, cumparata mufa cu 8 pini (si cele 7 fire), montate firele intre ECU usa pasager si motorasul cu C in coada si facuta codarea in ECU usa passager.

popilam

In foto de mai sus se vede mufa cu 8 pini, dar are numai 6 fire? In mufa mea sunt 7 fire (bineinteles ca sunt 7 fire si in schema electrica de mai sus)! La tine functioneaza ok oglinda, NUMAI cu 6 fire? Tu ai montat deja motorasul?

Modificat de draganuta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele nu au trecute pe ele nici un cod. Mufa cu 8 contacte nu are cod VW. O sa ma uit si pun codul de la mufa cu 8 contacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod mufa 8 contacte: AMP 965383-1, AMP 965383-3.

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai ieftin cred ca la reprezentanta.

Daca obtii niste preturi, anunta-ne si pe noi.

Modificat de gHapciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa nu se gaseste la reprezentanta separat. Incerc sa vad daca se gaseste cablajul, ceea ce nu cred, deoarece cu mufele bagate nu ai cum sa-l treci prin gaura din interiorul bratului oglinzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca singura solutie ar fi sa cumperi oglinda cu totul, si atunci vine si cu cablaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, dar e vreo 850 lei bucata la octavia, sa vad la vw.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!