Jump to content

Activare Mirror Down


gabi71
 Share

Postare recomandată

Am gasit undeva calculatoarele de usi highline pentru functiile suplimentare.

Pare destul de elocvent pentru a lamuri situatia de confuzie legata de ce tip calculator trebuie cautat.

 

http://golfgti.dk/vw-door-control-module-list/

Modificat de Dan Catalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut ,

 

Cine ma poate ajuta cu un sfat ca deja ma simt pierdut in spatiu.

 

Doresc sa imi activez mirror down la Golf 7 (an fabricatie 2008), am citit o gramada de informatie pe forumuri dar teoria ca teoria, insa practica m-a doborat.

 

a) Am scanat controlerul din usa pasagerului si am gasit 1K0 959 702 M (ar fi compatibil cu mirror down)

 

Address 52: Door Elect, Pass.        Labels: 1K0-959-702-MIN3.lbl

   Part No SW: 1K0 959 702 M    HW: 1K0 959 702 M

   Component: Tuer-SG         006 120A 

   Coding: 0000180

   Shop #: WSC 00028 028 00001

   VCID: 3973DDB670B07CF65A-806C

 

b) Am cumparat motorasul pentru oglinda 3D0 959 578 C

 

c) Am cumparat niste mufe de calculator si le-am lipit ca sa improvizez conectorul de 8 pini pentru motorasul de la oglinda  3D0 959 578 C . In plus am cumparat si un cablu cu 8 fire, ma gandeam sa il schimb pe cel existent si un cablu simplu (in caz ca dupa ce desfac usa o sa am surprise si voi fi nevoit sa folosesc versiunea cu 4 fire)

 

d) Am desfacut oglinda si fata de usa, cablul de la oglinda la controller-ul din usa are 7 fire (2 pentru semnalizare, 2 pentru incalzire si 3 pentru motorasul oglinzii); toate cele 7 fire merg in mufa de 16 pini a controller-ului din usa. Aici surpriza mare: cand am desfacut conectorul am vazut ca sunt doar 7 pini in controller, corespunzatoare celor 7 fire care vin de la oglinda.

 

Am zis sa incerc solutia cu 4 fire mentionata de "Al Bundy"  si am tras un fir, dar aici intervine intrebarea mea: pe ce pin sa il bag si pe care mufa? Mufa de 16 pini de la controller are pozitiile 1, 2, 3 fara pini - prin urmare m-a bagat in ceata totala.

 

 

 

Poze :

 

post-13970-0-33451000-1446303185_thumb.j

post-13970-0-13352300-1446303199_thumb.j

post-13970-0-90965300-1446303212_thumb.j

post-13970-0-24734000-1446303232_thumb.j

post-13970-0-65416900-1446303553_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si o diagrama de conectare a motorului vechi la controller si singurul pin liber de pe controller este pinul nr 10; din nefericire documentatia pe care o am (poza mai sus - schema pini + ce am mai citit pe forum aici) nu se pupa cu realitatea.

 

Ma poate ajuta cineva cu o diagrama (descriere) a pinilor de la motorul 3D0 959 578 C?

post-13970-0-62408000-1446307351_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde ai citit tu ca merge cu 4 fire. Merge cu 4 fire IN PLUS fata de cele 3 existente, asta daca ai pinii aferenti in calc de usa, dar cum la tine se vede clar ca e MIN, nu MAX, nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, din comentariul tau pe aria de Passat (#1816 aici) se intelegea ca ai folosit doar 4 fire (nu este specificat IN PLUS).

 

Incerc sa gasesc schemele electrice pentru motorul nou si pentru controller sa vad daca se poate rezolva ceva cu al patrulea fir (Mirror Down ?) si sa vad ce functie are pinul 10 nefolosit pe controlerul meu. Daca nu reusesc nimic, o sa le pun pe toate inapoi si sa imi fie invatare de minte.

Modificat de mdinisoae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca cel de pe masina are 3 fire si asta cu C are mufa cu 8, deci se mai trag inca 4.

Sent from my  using Tapatalk.

Daca cel de pe masina are 3 fire si asta cu C are mufa cu 8, deci se mai trag inca 4.

Sent from my  using Tapatalk.

nu stiu ce intelegi tu de acolo, dar eu inteleg exact ce a zis, ca se mai trag INCA 4 fire pe langa cele 3 existente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic

 

@WooZie: am citit topicul acela; pentru ca nu eram sigur ca am inteles corect l-am contact pe Cristi pe Private inca de acum o saptamana. Dupa un schimb de cateva mesaje el inca nu mi-a raspuns concret la intrebare (probabil nu a avut timp sau nu a inteles mare lucru din informatiile pe care i le-am dat); azi dupa ce am desfacut masina si am pus pozele  a inteles despre ce e vorba si mi-a raspuns pe forum (desi I-am trimis si mesaj privat).

Nu imi place sa populez forumul cu informatii fara valoare pt comunitate.

 

Prin urmare :

 

a) Cristi, consider ca a fost o neintelegere din partea mea desi am asteptam un raspuns pe privat. Nu este nici o problema ca am desfacut masina deoarece am niste planuri de imbunatatire si este un motiv sa fac poze si masuratori.

 

b) Rog un moderator, daca considera ca este necesar, sa stearga partea off topic a postului meu.

 

 

 

On Topic:

 

Prin urmare trebuie si un controller de usa model mai nou pentru ca functia "tilt down" foloseste pinii 1, 2, 3, 9 (pini lipsa la controlerul meu Gen 3 - 1K0 959 702 M) ; prin urmare cei 4 pini in PLUS de la 3D0 959 578 C corespund celor 4 pini de la controlerul de usa. (vezi poza "6 - Schema pini controller" din postul #278)

 

 

16 Pin Connector (Generation 3) – MY07 onwards

1 – vertical adjustment potentiometer (mirror) – models with automatic mirror adjustment

2 – vertical adjustment potentiometer (mirror) – models with automatic mirror adjustment

3 – horizontal adjustment potentiometer (mirror) – models with automatic mirror adjustment

4 – mirror adjustment motor (12v)

5 – mirror ground

7 – Mirror heater (12v)

8 – auto dazzling rear view mirror exterior

9 – horizontal adjustment potentiometer (mirror) – models with automatic mirror adjustment

10 – entry light (12v) shares ground with 11

11 – mirror heater (ground)

12 – mirror adjustment motor (12v)

13 – indicator (12v) – shares ground with 11

16 – auto dazzling rear view mirror exterior

 

 

Weekend placut tuturor!

Modificat de mdinisoae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU am putut sa-ti dau un raspuns pana la data in care am raspuns pe topic deoarece am fost plecat o saptamana la Suceava la mama si nu am avut si laptopul cu mine, acolo avand alte treburi.

Cum se vede din diagnoza si dupa cum sper ca ai citit tu avand controlere MIN si nu MAX nu o sa mearga, iti trebuie controlere MAX si nu mai noi.

 Iar in topicul respectiv am scris clar ca mai trebuie inca 4 fire IN PLUS pe langa cei 3 existenti si am si specificat cum trebuie conectati.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pt oglinzi rabatabile ce implica? motorasele sau oglinzi cu totul? merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorase sau oglinzi,cablaje,switch cu functia rabatare,activari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cablajul inseamnand de unde pana unde? switchul il am, activarile le fac, ma intereseaza ca piese ce imi trebuie ca sa stiu daca merita efortul sau nu, merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din oglinda pina in calculatorul de usa.Si trebuie vazut daca aceste calculatoare suporta oglinzi cu rabatare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie alt calculator de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are calc de usa MAX, nu e nevoie de alt calc de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu are de fabrica rabatare electrica sau alte optiuni - puddle lights - are MAX de fabrica pe masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are calc de usa MAX, nu e nevoie de alt calc de usa.

nu stiu, tu nu mai tii minte cand ai activat warning lights?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, nu m-am uitat. MAi stii data cand ai venit, sa caut in loguri ?

 

daca nu are de fabrica rabatare electrica sau alte optiuni - puddle lights - are MAX de fabrica pe masina ?

Daca are geamuri electrice si pe spate posibil sa aiba MAX.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am geamuri si pe spate, intr-o sambata am fost, ori pe 14 ori pe 21, mi se pare ca a doua sambata dupa ce ai venit de la suceava


cred ca 31 oct cristi


stiu ca ai zis ca sunt gen 3, altceva nu stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit in codari dar nu-mi spune ce sunt min sau max. Tu nu ai un autoscan ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am ce mi-ai trimis tu pe mail, daca poti sa-ti dai seama din el

scan.txt

Modificat de WooZie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti dai seama. Posteaza scanul complet sau adresele de la usile fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, asteptam sa vedem.

 

am verificat dimineata, din 10 scanuri de jetta 2008, doar doua au MAX, restul MIN..... toate cu geamuri full electric.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am vag-com, daca scrie pe undeva ceva pot sa ma uit....daca nu, altceva nu am, dupa vin merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa VIN, doar sa filtreze cineva in Etka cu licenta, sa iti verifice.

 

altfel doar cu VCDS-ul.... din pacate alta varianta nu ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau desfaci o fata de usa de pe fata si postezi codul calculatorului de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!