Jump to content

Aripi Fatza De Fibra De Sticla....


guvidu
 Share

Postare recomandată

Ma intereseaza daca stie cineva unde gasesc aripi fatza de golf III. Parca am vazut pe un site, dar erau de carbon si ajungeau pe la 300 euro bucata. Eu as vrea de fibra sau plastic (ABS) pt ca ma gandesc, ca sunt mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi poate sunt un pic offtopic o aripa daca ar fi de plastic ( ABS) nu confera aceeeasi rezistenta la impact ca una din fibra de carbon. In formula 1 sunt piese importante ce sunt facute din fibra de carbon si le scade greutatea cam cu 40% .

Concluziile le tragi tu !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa fim seriosi, ce rezistenta poate sa confere o aripa. Cel mai bine pui una normala, max 60 ron la dezmembrari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi poate sunt un pic offtopic o aripa daca ar fi de plastic ( ABS) nu confera aceeeasi rezistenta la impact ca una din fibra de carbon. In formula 1 sunt piese importante ce sunt facute din fibra de carbon si le scade greutatea cam cu 40% .

Concluziile le tragi tu !

Pe mine nu ma intereseaza rezistenta la impact (oricum aripile fatza nu au nici o treaba cu rezistenta la impact frontal). Uite de exemplu CLIO , are aripi de plastic si este o masina destul de sigura pentru clasa ei. Mai mult ma intereseaza greutatea redusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu vad rostul aripilor din ce material vrei tu. daca vrei sa-ti usurezi masina pt. a alerga mai bine, asta ar fi un motiv dar cu motorizarea pe care o ai nu poti sa-i ceri cine stie ce. daca vrei ceva frumos ar trebui sa te referi la spoilere, praguri etc. acum depinde din ce motiv vrei sa le schimbi. eu, unul, ma zbat sa-i schimb mototrul. ceva mai puternic. trebuie sa mai strang niste bani. dupa aia sa o mai usurez. sau ma gandesc mai mult sa-i schimb fatada, si sa-i las motorul ei. daca tot trebuie sa-mi prezint masina prin oras merg si eu mai la relanti, asa ca bogatii :icon_thumleft: ;) eu zic sa te mai gandesti. no offence!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce rezolvi daca pui aripi de plastic? cu cat se usureaza masina cu 3-4 Kg, umpil bidonu la sprituitoare si tot atata kile ai. Vrei sa o usureti arunca-ti interioru afara, in loc de geamuri pui plexi, capota din fibra (ca aia face cat 4 aripi la un loc), bineinteles fara roata de rezerva, cric si alte minuni. Si mai departe vezi tu ce iti mai face cu ochiu ca vrea afara. Numa bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce rezolvi daca pui aripi de plastic? cu cat se usureaza masina cu 3-4 Kg, umpil bidonu la sprituitoare si tot atata kile ai. Vrei sa o usureti arunca-ti interioru afara, in loc de geamuri pui plexi, capota din fibra (ca aia face cat 4 aripi la un loc), bineinteles fara roata de rezerva, cric si alte minuni. Si mai departe vezi tu ce iti mai face cu ochiu ca vrea afara. Numa bine

Motorul tre sa vina (un 2000cmc) interiorul este aruncat afara demult, roata de rezerva afara, stergator spate scos, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O pregatesti pentru DTM ? :P

Nop.....doar de distractie pe drumurile publice :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o poza cu o aripa fata de golf :icon_thumright:

post-12834-1199908133_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o poza cu o aripa fata de golf :scratch:

Stiu masina asta de pe net. E foarte frumoasa aripa, nu stiu daca e de fibra/plastic sau tot tabla, dar oricum e destul de multa munca, ca sa o faci asa, trebuie sa umblii si la spoiler ca sa vina la linie cu bara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!