Jump to content

A inghetat lichidul de spalat geamurile


adrg
 Share

Postare recomandată

Am descoperit o problema: mai asta toamna am facut greseala sa pun lichid de spalat parbrizul de iarna concentrat care se dilueaza 1:7. Bun, eu l-am diluat 1:4 ca nu am crezut eticheta. Raspunsul lui la gerul de afara: a inghetat apa si s-a separat lichidul. Am adaugat lichid de iarna nou (asta l-am testat, l-am lasat peste noapte in masina sa vad daca ingheata si nu a inghetat), nu pare sa se fi dezghetat. Am zis ca daca merg la drum lung se vor dezmorti. Aiurea, am venit Bucuresti Cluj si tot imi apare semnul de lipsa de lichid in vas iar spalatorul tot nu merge. Acum am 2 intrebari:

1. Semnul galben cu lichidul de vas se aprinde cand nu imi face contact sau si daca exista o alta defectiune (ma gandesc ca poate s-a ars vreo siguranta). Cum imi dau seama daca merge motorasul sau l-am ars?

2. Stiti de vreo metoda de a incalzi sistemul ala? Ma gandesc ceva de genul sursa de caldura la 12V care sa o alimentez de la bornele de baterie. Nu am feon si prelungitor ca sa il dezghet pana ma intorc in Bucuresti.

Astept idei.

Dragos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • C o s m i n

    6

  • adrg

    5

  • barbat

    5

  • Al Bundy

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mda. Eu am pus lichid de vara ca prostu si a inghetat. Nu a mers chestia cu "la drum lung" si 50 de km cat a fost mazga am scos sticla pe geam sa torn apa ca nu mai vedeam nimic.

Mie nu imi zice ca nu mai este, dar daca ii dau sa stropeasca iese f. putin la inceput apoi deloc... :|

Cred ca scap dupa ce bag masina in garaj si se topeste. In speranta ca nu a crapat vasul :|

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am patit-o. Am cumparat de la OMV lichid de spalat parbrizul de iarna (-20) gata preparat. Pe o temperatura de -14, in deplasare, mi-a inghetat pe duze (desi sunt incalzite!). In prima faza, am lasat masina cu fata spre soare. A avut putin efect, dar in primii 10 km la intoarcere a inghetat in nou. Am reusit sa o dezghet parcand-o cateva ore intr-un garaj incalzit (parcare).

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea proasta ca am gasit initial un bloc de gheata. Si dupa ce am mers pana la Calimanesti am gasit zapada langa borcan, semn ca nu s-a incalzit nisi un pic. NU stiu o parcare publica incalzita la CLUJ, ca o las maine dimineata si pana plec sper sa se poata rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Incercati cu alcool tehnic. Il puneti in rezervorul inghetat si ar trebui sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se gaseste alcool tehnic la 96 de grade,are culoarea mov la sticle de plastic de 1l si sigur da rezultate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Semnul de la bord se aprinde doar cand circuitul e deschis, adica nu mai face contact. Poti demonta motorasul prin tragere in sus din locasul din vas, nu aste tinut de nimic, cleme sau altceva, se poate roti stg-dr concomitent cu tragerea in sus. In prealabil trebuie scoasa mufa de alimentare si furtunelul pe care pleaca lichidul. Se duce motorasul la caldura sa se dezghete si sa se usuce si apoi se probeaza la o sursa de 12v sau la bateria masinii.

LE, Abia acum am vazut ca ai Passat, la Golf merge faza cu demontarea nu stiu daca si la Passat!

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parcarea masinii cu botul de-asupra unui canal de termoficare, sau in apropierea unor aerisiri ar mai da roade...zic si eu :)

LE: bineinteles, conductele termo sa fie functionale :)

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune apa fiarta, incet, incet, sa nu crape ceva pe acolo, vezi daca iese ceva la parbriz, daca da, scoate tot, completeaza iar cu apa firbinte si tot asa pana scapi de gheata de acolo...sa nu uiti sa golesti rezervorul de lichid de tot si sa il umpli cu ceva care nu ingheata....bafta! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alcoolul tehnic e eficient, am vazut la un vecin...

Eu am lichid ieftin din hypermarket (7 lei 5l) si nu a inghetat...la -20 scrie pe eticheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se mai gaseste la petrom lichid de stropire care ar ingheta la -70. Pune nista apa calda in vas si se va dezgheta. Sau baga un fierbator pe care il alimentezi de la un invertor (sau un incalzitor de acvariu).

:vaidecapulmeu: Asta ar fi bun si de facut un kit pentru iarna conectat la un buton ceva .... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa calda ti-as fi recomandat si eu, dar se pare ca au scris ceilalti inaintea mea.

Bafta si sa ne spui cum a decurs operatiunea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de sfaturi. O sa caut sa vad ce se poate aplica din ele.

dragos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai simpla metoda e cea cu apa calda!

Ai grija sa golesti bidonul dupa ce s-a dezghetat pt ca altfel ingheata la loc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag in vorba si eu cu un sfat care pare la prima vedere hilar si neverosimil insa am avut ocazia acum de sarbatori sa duc pe cineva in passat (ma rugase un bun prieten) care este rus get-beget (din moscova). Vazand ca am probleme cu lichidul de spalat pe fata (culmea pe spate funtiona ok) a zis sec: "dar de ce nu bagi vodka?" Eu am zis perplex: Vodka??? :Driver:

Si imi raspunde cu nonsalanta: "normal, noi ce crezi ca folosim? Cumparam cea mai ieftina vodka si turnam cam jumate de sticla in bidon. Fiind alcool comestibil nu are de ce sa strice garnituri/furtune la masina. Plus ca avem experienta necesara plas ca iernile sunt mult mai geroase ca aici" mentionez ca traducerea a fost facuta de catre vecin. Personal nu am incercat inca, dar cu prima ocazie, cred ca am sa incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la noi nu este vodka ieftina! Adica atat de ieftina incat sa renteze sa pui 0,5L in bidon!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in plus, miroase groaznic! Eu mi-am facut din nevoie o solutie cu palinca... acum vreo cativa ani, a fost JALE... daca ma oprea militia, om eram...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cunoscatori: Vodka este singura tarie care nu miroase :D

Palinka e cu totul altceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atata timp cat nu ajungeti ca in reclama la orbit sa va stropiti direct in gura....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca ti-e frig mai iei o dusca din spalatorul de parbriz. Poti chiar sa tragi un furtun inauntru, apesi pe buton si se duce direct pe gat cu presiune. Nici nu mai trebuie sa inghiti. Am mai vazut niste vinuri moldovenesti ieftine, or merge si alea. Acum e clar ca vara poti baga bere, din aia la pet ca e mai ieftina ca solutia obisnuita, iar de revelion macar un strop de sampanie. :blackeye[1]:

Dar atentie la dozaj. Sa mai ramana si niste cuburi de gheata iarna in votca, ca asa e buna, iar daca mai turnati si un strop de bulion e super. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca Clujul are un efect ciudat asupra masinii mele. Face si desface.

Data trecuta cand am trecut prin Cluj electrovalva de la turbina s-a infundat si nu a mai mers pana ce m-am intors in Cluj trecand prin Baia Mare si Oradea, pentru ca la trecerea de intoarcere sa se remedieze prin statul in parcare la soare cateva ore.

volant a cedat cand ieseam din Cluj spre Baia Mare. Pe asta a trebuit sa o inlocuiesc in Bucuresti.

Acum, temperatura nitel crescuta de acolo a facut sa se dezghete. Nu cred ca va mai ingheta ca am pus lichid de ala de nu a inghetat peste noapte in Bucuresti.

Multumesc pentru sfaturi, dar sunt foarte sigur ca votca proasta miroase a alcool, ca doar este solutie 40% cu ceva arome aruncate la nimereala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus lichid de spalat parbrizul pe care scria "-20oC" luat la recipient de 5 litri din supermarket. Nu a inghetat in bidon, dar am avut "placuta" surpriza sa inghete pe parbriz, facand superbe flori de gheata. Azi am cumparat alcool tehnic (la 1 litru, culoare mov, pret 7,5 RON), am pus in bidon cam 200-250 ml. Nu mai e asa de frig ca sa pot compara, dar a devenit mai prezent mirosul de alcool si ca o impresie placuta, parca spala mai bine parbrizul. Sper sa nu fie doar autosugestie. :icon_thumright:

Totodata, mi-am pregatit o chestie dintr-aia de pulverizat cu un amestec de 1/1 alcool tehnic cu lichid de spalat, pentru cind mai gasesc parbrizul cu un strat de gheata de 2-3 mm ca ieri dimineata. Sprayul luat din benzinarie (PREVENT De-icer) nu prea m-a multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, alcoolul tehnic ataca lamelele de cauciuc ale stergatoarelor, si chederele... :icon_thumright: iar azi au fost grade cu plus (+1.5 gr la ora 18.10 cand am parcat masina), si s-o fi dezghetat si la initiatorul topicului :Driver:

Modificat de RIon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a dezghetat de ieri, multam fain.

Chestia cu florile de gheata apare la orice care are in compozitie apa. atunci cand pulverizezi fin, alcoolul se evapora mult inaintea apei care intre timp ingheata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm ... :))( si mie mi_a inghetzat ! ... am ramas fara apa si am am pus o Sticla de Spirt , una de Clin si Una de Apa ... nu am gasit SOLUTZIE nici unde ... si trebuia Urgent Apa la Stergator asa ca am fact acea combinatzie ... dupa 2 zile nu mai mergea ... vine un pic de caldura a mers vreo 3 zile ... iar acu , de 1 sapt si ceva iar nu merge ... si am mers la munte asa cu ea fara apa ... ma opream din 5 in 5 min sa spal parbrizu ... la un moment dat imi era lene si aruncan din mers apa pe el ... la viteza mica ... puneam avarii si mergeam cu 20 =)) =)) =)) super nasol ... maine neatza vreau sa o duc la service ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!