Jump to content

Leon Fr 1.8t 2004


bizonu
 Share

Postare recomandată

Salut,

As vrea sa cumpar un seat leon fr din 2004, motorul 1.8t de 180 de cai.

Imi puteti da niste sugestii referitoare la:

- costul de intretinere (in comparatie cu un leon normal)

- consum

Credeti ca 100.000km e mult pt o astfel de masina?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am eu unul la fel ca cel dorit de tine. o simti clar diferenta de consum fata de ce ai tu acum. al meu mai putin de 12% (in oras)nu mi consuma.dar motorul asta nu i ptr consum, eu l am si remapat si trage extraordinar de bine, ca si costuri de intretinere nu i am schimbat nimic pana acum (il am de 6 luni) filtrele am si uitat cat am dat pe ele dar sigur nu au fost mult iar placutele fata/ spate le ridic maine. 240 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu unul de 3 luni merge super bine .Dupa cum spunea si dnt nu e o masina pt consum , in oras sub 12-12.5 nu scapi iar afara am reusit sa scot undeva la 8,5 l.ca si costuri de intretinere este aceeasi chestie ca si la un leon normal(am avut si seat leon 1,9 TDI).succes si sa stii ca masina merita toti banii.si inca ceva nu e mult 100.000 la acest motor.depindce cum a fost intretinut (si 40.000 km pot fi "multi" daca cel dinainte a cam batjocorit masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult..

12-13 nu e mult in oras...Imi era frica sa nu depaseasca constant 15

O sa merg saptamana asta sa-i fac ceva verificari la service si daca totul e ok probabil o sa ma alatur grupului vostru :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Bucuresti, daca mergi zilnic cu ea la servici sau faci alte activitati in orele de varf o sa se duca constant in 15. In oras ia 12-13 cand e foarte liber, dar gasesti un topic legat de consum ...

Legat de intretinere, nu difera mult fata de un Leon cu motor mai slab. Manopera te costa la fel, iar piesele sunt la preturi asemantoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum in Bucuresti (cand nu e zapada :Driver: ) cam 12% (stiu cam am mai postat si alte cifre de-a lungul timpului, e o medie...)

Consum afara: 8-9%. Recordul meu a fost de 6.6%, dar atunci mergeam in treapta a VI-a la 1500rpm

Pe autostrada la viteza maxima poate sa-ti ia vreo 14% sau mai mult

Costul uleiului: ~65 RON/litru. Iti trebuie 4-5 litri la un schimb si se recomanda sa-l faci intre 10000-15000km. Nu sari de 15000! viscozitatea recomandata 0W30, full-sintetic, eu recomand Castrol

Revizia cu tot cu ulei face ~800 RON si se face la fiecare 15000km. Recomandabil sa schimbi uleiul la 10000 si revizia la 15000, iesi in castig. Ca service recomand Metrotehnica, e cel mai bun service VW pe care-l stiu

Placutele de frana tin bine, ale mele au 39000km si inca nu s-au ros. Exista si aftermarket, Mintex la ~180 RON/set sau Mintex C-Tech (racing) la 550 RON/set

N-am folosit niciodata carburant sub RON98. Se poate folosi RON95 dar e mai bine sa n-o faci

Costul unei remapari (mai devreme sau mai tarziu se ajunge si la asta :D ) e ~350 EUR

~Nautilus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!