Jump to content

Instalatia De Racire


Asterix
 Share

Postare recomandată

Salut, ieri am schimbat termostatul (cel vechi era original din 1985 ). Am dat antigelul jos, si apoi l-am pus la loc prin vasul de expansiune.

Exista vreun dichis la umplerea instalatiei cu lichid de racire? Adica se aeriseste singura sau trebuie desfacut ceva pe undeva? Ma gandesc sa nu prinda vreo bula de aer in pompa de apa, sau in radiatorul de incalzire....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

isi face singura aerisire. dar tre sa astepti sa plece ventilatorul, ca sa deschida termostatul si sa pui antigel cat trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

isi face singura aerisire. dar tre sa astepti sa plece ventilatorul, ca sa deschida termostatul si sa pui antigel cat trebuie.

moise vezi ca de obicei intai deschide termostatu si dupa o ia ventilatoru din loc.... :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am turat-o, am forjat-o si tot nu a deschis termostatu', cred ca e prea frig afara si nu a reusit sa ajnga la 87 de grade. A ajuns acul de la temperatura undeva aproape de mijloc (bord de benzina)...

E bine daca se aeriseste singura. Oricum se simte diferenta cu termostatul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce termostat, cati bani si de unde? Al meu ramane deschis mai mult decat trebuie :)) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

termostatul l-am luat de la un magazin de piese din Pitesti, e o marca din asta mai ciudata, HQ ceva.. si a costa 25 de lei, cu un set de garnituri cu tot.

Acuma acul de temperatura imi sta batz la mijlocul gradatiilor, se incalzeste cam in 10 minute.

La inceput ma speriasem, ma gandeam ca nu deschide pt ca furtunul dintre radiator si pompa de apa nu era cald, si am crezut ca nu circula apa prin el, dar dupaia mi-am dat seama ca apa care trece pe acolo e deja racita in radiator...

P.S. nu e deloc dulce sa schimbi pe vremea asta termostatu afara. iti trebuie neaparat si un garajel cu ceva caldura...

Modificat de Asterix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!