Jump to content

Scaune Tapiterie/piele, Standard/sport


ventolino
 Share

Postare recomandată

post-7117-1198857132_thumb.jpgAm scaunele originale (standard) si desi tapiteria se tine bine, ma bate gandul sa le schimb cu unele sport (dar tot originale, nu acele modele gen Rally :vaidecapulmeu: ) si sa le imbrac in piele crem. Cele pe care le am sunt un pic cam late, aripioarele laterale sunt cam mici, plus ca cel din drepta nu se regleaza pe inaltime.Intrebarea este : se potrivesc la prindere scaune sport de pe un golf 3 (originale) pe Vento?? Am gasit la dezmebrari la 4 mil amandoua, stare f.buna, inca nu am studiat problema, stiu ca e indicat cand ai piele sa ai si incalzire, insa se complica prea mult treaba, plus banu....Am in cartier un tapiter auto si am vazut niste scaune de BMW tapitate de el in piele, aratau excelent, ca din fabrica. Ca pret am inteles ca in jur de 14 mil toata distractia (manopera + pielea) pentru toata masina evident. Piele se gaseste intr-o localitate la 30 km de Sibiu, la o firma care cu asta se ocupa, pielea e trimisa de ei la producatori de scaune auto,de acolo ajung la Opel, Vw si altii.Astept ceva pareri, atasez si poze.Merci multatasez o poza si cu scaunele mele :vaidecapulmeu:atasez o poza si cu scaunele mele :icon_thumright:

post-7117-1198857121_thumb.jpg

post-7117-1198857147_thumb.jpg

post-7117-1198857401_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • paul_ral

    10

  • Adrian_O

    7

  • dimy_zaval

    5

  • hunior

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se potrivesc la fix, eu am scauane de piele de pe un golf 3 16v in 2 usi, prinderile sunt identice si la scauane si la bancheta. Pune-ti neaparat incalzire in ele ca iti ingheatza curu, paralizezi cand pe pui pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Cum ziceam, stiu ca e indicat la piele sa ai si incalzire si AC, dar costa mult asta.

Asa ca ar fi bune niste pareri concrete ale celor care au piele, si nu au AC si incalzire in scaune. :)

Dar daca as lua scaune cu incalzire ma intreb daca e complicat sa le fac sa si functioneze, adica ce trebuie?? buton la bord si atat, ele ce au dedesupt ca sa produca caldura??

AC nu am, vreau sa pun folie Llumar pe toata masina, vara mai protejaza, parasolar la parbriz si geam deschis...si e destul de ok :)) , mai ales ca la Sibiu e munte si nu avem pe vara prea multe zile peste 30-32 grade. Si masina nu sta in soare. Iar iarna pot pune niste bile din alea sau altceva, au aparut tot timpul acuma, ca sa nu stau direct pe piele !??

Tot bune ar fi si niste pareri legate de costuri, cat ar merita niste scaune golf3 sport second, chiar si cu tapiteria mai plesnita, dar la partea de burete in stare buna, si cat ar merita sa dau sa le imbrac in piele (aici si bancheta) :)

Merci mult de ajutor.

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e urmatoarea:

- in primul rand sa nu pui tapiterie din vinilin ca e proasta, se rupe repede si cum s-a mai spus mai sus, iarna ingheti instant in ele si vara te frige de nu te vezi de parca ai sta pe plita incinsa. Nu stiu daca se intampla lafel si cu cele din piele naturala.

- folie am si eu, autorizata, dar te asigur ca nu te ajuta prea mult cu caldura sau radiatia, te ajuta doar cu pastrarea intimitatii in anumite limite (ca pe fata nu poti pune folie inchisa, ci doar cu o tenta de verde).

- nu te sfatuiesc sa pui bile pe scaune, ca la curbe luate cam brusc aluneci din scaun si o sa te simti nesigur pe tine la volan. Eu am avut si cand am vazut efectele, le-am aruncat.

- in schimb, sfatul meu este, ca daca nu pui instalatie originala de incalzire in scaune sau A/C, sa cumperi niste huse cu incalzire, care au niste rezistente de se incing intr-un minut. Problema la ele este ca nu poti regla intensitatea incalzirii decat daca fai niste modificari mai nasoale. Eu am huse dintr-astea, arata bine si folosesc incalzirea doar cateva minute pana incepe sa bage caldura masina, si apoi le deconectez. Se alimenteaza de la bricheta. Eventual, ai putea sa iei husele astea, sa le desfaca mesterul pe care l-ai gasit si care imbraca scaunele in piele, si sa integreze si rezistentele acelea direct in scaune. Apropo, huse gasesti la Kaufland (cauta-le bine, sper sa mai gasesti ca a fost mare bataie pe ele).

Bafta! Sa ne spui ce-ai ales!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

si eu as vrea sa-mi schimb scaunele k s-au cam dus saracele sau macar sa le reconditionez. Stiti pe cineva care reconditioneaza prin bucuresti? sau unde le-as putea gasi noi?

De scaune sport ce parere aveti?da bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scaune sport ce sa zic si eu am sport dar am mai inteles ca ar fi altele mai misto pe golf sincer nu le-am vazut dar asha am inteles astea din poza sunt ale mele si sincer mie imi plac..

post-26924-1215118652_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aja le am si eu momentan...doar k am probleme cu cel din dreapta mi s-a cam dus partea stanga a scaunului si nush ce sa fac, nu stiu unde as putea sa-l repar :)

ma gandeam sa-mi pun niste recaro dar nush daca va da bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

a....eu vreau doar plafonul de piele , aveti idee ,unde`l gasesc ? sau unde`l imbrac ? cat dureaza , cat costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-am pus eu huse din vinilin fara sa am AC si incalzire in scaune...e ingrozitor!! Arata bine.dar dimineata inghet pe ele(nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi la iarna) iar ziua de-abia pot sta pe ele pt ca sunt foarte incinse.. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am tapiserie din piele iar scaunele din fata sunt incalzite, numai ca nu am instalatia (butoane cabluri relee etc)....

kitul de mai sus ..oare se preteaza pt piele ??

Modificat de mihuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ar putea sa nu fie in regula? Doar nu o sa topeasca pielea :)

Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte misto chestie.sigur nu topeste pielea(iarasi:parerea mea!).acelasi principiu e si la cele de serie!merita investitia.

si cand te gendesti ca masinile cu incalzire in scaune ,, e mai scumpe" :rolleyes: si ce e acolo in imagine ,cu tot cu montaj nu depaseste 100 de euro... :lol:

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am si eu o problema cu scaunul soferului.Am observat k ii lipseste o piesa , si anume o bucata de plastic p care gliseaza scaunul pe sina . iar in viraje acesta se misca stanga - dreapta foarte rau.Stie cine va unde asa putea gasi acea piesa de plastic?? Va multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Azi am primit cadou rezistentele pentru scaune incalzite si cand vremea si timpul imi vor permite ma apuc de montaj

post-6155-1233689281_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pentru Renault, dar lucrul asta nu ma deranjeaza! Suna la 0732694761

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal am si eu o problema cu scaunul soferului.Am observat k ii lipseste o piesa , si anume o bucata de plastic p care gliseaza scaunul pe sina . iar in viraje acesta se misca stanga - dreapta foarte rau.Stie cine va unde asa putea gasi acea piesa de plastic?? Va multumesc!!!

fa o poza ca eu am o pereche de scaune pe care ma pregatesc sa le arunc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ce ziceti.. stiti unde gasesc si eu niste scaune bune de GTI cu tot cu bancheta?....ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine poate sa mi spuna si mie daca pot fi montate pe masina din semnatura scaune de golf IV?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea! Poti monta scaunele de G4 insa va trebui sa faci modificari si la bazele de prindere. De fotolii nu ar fi problema, insa de bancheta spate care nu prea cred ca se potrivesc. Ar fi indicat sa vezi cum se "leaga" cele de G4 pe a ta lundu-ti masuri si idei cu un G4 alaturi. Mult succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

clar nu se potrivesc scuanele si banchetele de g4 la g3 decat daca faci modifiicari. am vrut sa iau scaune recaro de g4 dar am gasit scaune originale de gti g3 si le-am schimbat direct.

toata distractia m-a costat 250 ron montajul a fost facut in vreo 2 ore.. (montaj propriu-zis 15 min restul somn)..

:huh: apropo, se doarme bine in g3 cu banchetele intinse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GTI Edition albastre si upgrade la ele - incalzire in scaune

post-6155-1238316443_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal paul...un nr de tel poti sa-mi dai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!