Jump to content

Accesorii (Touareg 7L)


emmynem
 Share

Postare recomandată

Parerea mea e ca la o masina neagra(doar neagra)da bine si nu matuieste si rugineste tabla(masina circula,capota se incalzeste) ,vorbesc in cunostinta de cauza(am asa ceva pe masina de 3,5 ani(sunt la a 2 husa,prima am dat-o jos dupa 2 ani de la mutiplele zgaraieturi de pe ea si capota arata ca inainte).Precizez ca o "port" tot timpul.

post-5886-0-49258700-1306383191_thumb.jp

Modificat de andrusel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici husa si nici folia nu lasa urme dupa demontare, insa arata destul de urat. Singurul lor rol este acela de a proteja bara fata si capota de ciobiturile facute de pietricele luate la viteza mare. In off road, poate e utila in anumite situatii, dar daca e sa luam cum zice colegul VVV mai sus ca treci prin tot felul de bradisuri, botul masinii nu pateste nimic, in schimb de zgarieturile pe lateral tot nu scapi. Asa ca, decat sa faci o treaba "pe jumatate", mai bine o faci "cap coada". :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Dat fiind ca asa-zisa oferta pt Touareg este cuprinsa din cate am vazut din fix 2 modele (simplu respectiv un ...pieptan in plus) vin si va intreb daca stiti pe undeva unde se poate realiza un bullbar custom, in baza unui desen, inox sau combinat cu poliuretan eventual pt culoarea neagra a masinii....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Aveti idee de un magazin in Bucuresti unde pot sa gasesc un adaptor cu 13/7 pini sau invers, pentru un suport de bicicleta cu stopuri incorporate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Masinutza mea a venit "infoliata" toata din Germania. Stiu ca sunt si la noi ateliere pentru asa ceva, nu stiu in schimb cat de bine fac treaba (decupaje dupa forma elementelor, lipire, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee de un magazin in Bucuresti unde pot sa gasesc un adaptor cu 13/7 pini sau invers, pentru un suport de bicicleta cu stopuri incorporate?
www.playbike.ro. Magazinul e din Brasov, dar iti trimit cu curieratul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

SALUT

AM SI EU O INTREBARE

AM UN TOUAREG CARE ARE IN COTIERA ADAPTOR PENTRU TELEFONUL MOBIL (SAU MA ROG ARE NEVOIE ) AND NAVIGATIE CU 5 BUTOANE PE MARGINE SI AS VREA SA STIU CUM SA FAC SA IMI MERGA SI MIE TELEFONUL PRIN BLOOTOH SA VORBESC PRIN MASINA ,ACOLO IN COTIERA AM NUMAI SUPORTUL PENTRU ACEST ADAPTOR ,SI NU STIU CE SA CAUT ,UNDE SI CUM ARATA

SI MAI E O PROBLEMA ,NU AM CD DE NAVIGATIE MA INCERCAT LA VW SI AU ZIS CA ,COSTA 1000 DE LEI DAR NU CONTINE ROMANIA CI NUMAI DE LA UNGARIA INCOLO ,IMI PUTETI SPUNE DACA VOI AVETI PE ROMANIA.

MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua. Ar fi si alta solutie. Sa schimbi setutul de butuci cu totul. Am intrebat le reprezentanta daca au asa ceva si mi-au raspuns ca sunt in jur de 100 roni. Cred ca vin cu 2 chei. Nu cred ca sunt greu de montat , am vazut ca au o siguranta pe care daca o scoti se schimba butucul foarte usor. Multa stima si mult noroc tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia e simpla. Barile sunt facute de Thule si pe butuc este un cod, Nxxx. Se comanda de la orice Dealer Thule si costa cam 3 euro o cheie.

Eu am comandat de aici http://www.portbagaje.net/contact.php

Trebuie mers cu masina la ei sa vada codul, prin telefon sau mail nu se poate. Ca asa cineva ar comada toate codurile (sunt cam 200) si s-ar apuca de "colectionat" portbagaje de pe strada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna ziua ,

are cineva idee cum se scot ornamentele cromate exterioare din spate ? ale mele s-au matuit si as vrea sa le schimb . am gasit la un centru de dezmembrari unele care arata bine insa nu stie nimeni cum se pot scoate .. cei de la dezmembrari vroiau sa imi dea geamurile spate cu tot cu ornamente insa pretul este unul prea mare doar pentru ce ma intereseaza pe mine ... va multumesc si scuzati postul daca este off-topic , nu am gasit in alta parte unde sa postez .

utilizator-civilizatul-5aa26162f9cc09697 Am atasat si o poza ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Din pacate ornamentele vin cu tot cu geam! Am aflat si eu asta cand mi-a fost spart geamul pentru a-mi fura ceva din masina! Cand l-am cumparat a venit cu tot cu ornament (prin 2010 nou era 1.100 lei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

SALUT

AM SI EU O INTREBARE

AM UN TOUAREG CARE ARE IN COTIERA ADAPTOR PENTRU TELEFONUL MOBIL (SAU MA ROG ARE NEVOIE ) AND NAVIGATIE CU 5 BUTOANE PE MARGINE SI AS VREA SA STIU CUM SA FAC SA IMI MERGA SI MIE TELEFONUL PRIN BLOOTOH SA VORBESC PRIN MASINA ,ACOLO IN COTIERA AM NUMAI SUPORTUL PENTRU ACEST ADAPTOR ,SI NU STIU CE SA CAUT ,UNDE SI CUM ARATA

SI MAI E O PROBLEMA ,NU AM CD DE NAVIGATIE MA INCERCAT LA VW SI AU ZIS CA ,COSTA 1000 DE LEI DAR NU CONTINE ROMANIA CI NUMAI DE LA UNGARIA INCOLO ,IMI PUTETI SPUNE DACA VOI AVETI PE ROMANIA.

MULTUMESC

acolo trebuie sa pui un telefon (cred ca mufa e de nokia, dar nu sunt sigur) nu cred ca poti folosi bluetooth.

eu am avut adaptor pentru 6310i langa volan...nici eu nu mai pot folosi tel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

 NVRA m-am interesat la un prieten care are service auto si mi-a spus ca se poate comanda si separat .. costa in jur de 500 lei si mai trebuie cateva cleme de prindere .. un pret destul de mare avand in vedere ca este o problema frecvent intalnita la touareg-uri .. ( se albesc de la substantele folosite de catre spalatoriile auto - CRED !! ) ..

Modificat de Civilizatul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

La un vw touareg 2008 cu bare longitudinale originale se pot inlocui cu bare transversale originale? Daca dau jos longitudinalele merge sa pun direct transversalele sau imi trebuie si santurile pe care culiseaza acestea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie si adaptoarele respective.

De ce sa te complici?

Pe sistemul longitudinal montezi barele transversale.

Documentatia aici:

http://www.partsbase.org/vw/touareg-toua-eu-2008-07130-genuine-accessories-1-base-carrier-set-accessories-no-fi-function-possible/#p-vw-7l0071151666

Final va arata asa:

otp24y.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Stiti cumva ce modele sunt compatibile? Nimeni nu are pe stoc sa pot sa fac o incercare... toate sunt cu precomanda si nu as vrea sa stau sa imi recuperez banii aiurea.... Multumesc

PS nu vreau cu montare pe carligul de remorcare pt ca nu am...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silvian91imAuto

Suportii de bicicleta ce se pun "pe plafon" se monteaza pe bare transversale. Eu am un Thule ProRide 591 ce se poate monta pe toate formele de transversale.
Suportul de bicicleta se prinde in trei piese de metal ce imbratiseaza (strang) transversalele de otel, doar la otel. Pe transversalele din aluminiu, suportul asta, se prinde in niste bolturi ce se introduc in transversalele de aluminiu.
Zgomotul in mers apare de la aprox 100km/h in sus, daca va intereseaza, montate pe Sharan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.

vezi ca au cei de la Norauto cu prindere pe haion (magazinul din Berceni)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buffdaddy de regula firmele serioase din domeniu au consultanta, in sensul ca ei sunt cei care stiu ce ti se potriveste pe masina, cauta o reprezentanta Thule, ei sigur au pe stoc, si iti fac si montajul gratuit, eu in weekend am fost la Thule Cluj Napoca si au fost foarte prompti .Eu am luat suporti pentru bari transversale, adica pentru plafonul masinii, da am vazut ca aveau toata gama.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am break, asa ca am montat pe bari transversale suportul de bicicleta. Confirm ca peste 100 de km/h sunt destul de zgomotoase, iar daca ai "nenorocul" de o zi cu vant puternic, zgomotul se poate transforma in suierat. Nu am patit pe Golf, insa le-am avut montate pe Qashqai si suieratul a fost foarte puternic :)))).

In ceea ce priveste sistemul de prindere pe haion, are un amic de al meu si sa stii ca sunt sansse foarte mari sa iti zgarie vopseaua ca urmare a greutatii bicicletelor si a sistemului de prindere al suportului. Oricum, nu incerca sa montezi mai mult de 2 biciclete pe un asemenea tip de suport, deoarece chiar daca el permite 3 biciclete, atunci cand ai pus 3 suportul forteaza prea tare haionul si iti poate deteriora vopseaua. Amicul meu, care are un Yaris, i-a indoit putin haionul, dar am vazut cu tu ai Tiguan, asa ca nu ai avea probleme de acest gen deoarece e mai tare haionul de pe Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca au cei de la Norauto cu prindere pe haion (magazinul din Berceni)

Nu stiam de magazinul asta... sigur voi merge cu tot cu masina sa pot verifica ce se potriveste! Multam tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut un suport de biciclete cu prindere pe haion pe care l-am folosit la o Honda Accord. Nu recomand astfel de suport deoarece are prinderile cu diferite chingi si carlige si se sprijina pe haion prin niste bumpere de cauciuc. Ca urmare a acestui fel de prindere mi s-a matuit vopseaua si am zgariat haionul. Nu recomand!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Am patit-o și eu. La suportul cu prindere pe haion Îți distrugi vopseaua.

Cea mai buna soluție este suportul de prins în cârligul de remorca.

Cei de la Thule au 2 modele super mișto și ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal o firma serioasa face cea mai buna recomandare, de aia trebuie consultati; cand am intrebat la Thule (Constanta) de suport pentru haion (atat Tiguan cat si Touareg 7P) au verificat in catalog si au refuzat instant sa-mi vanda asa ceva. Motivul: ornamentul sau ce e chestia aia de deasupra haionului. Au spus ca nu prezinta siguranta si Thule nu promoveaza suportul de tipul asta pt modelele amintite.

Concluzia: bare transversale pe plafon sau suport pe carligul de remorcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!