Jump to content

Incuietoare Portbagaj


D@ny
 Share

Postare recomandată

Am spalat masina acum 3 zile si cum era de asteptata au inghetat toate yalele cu toate ca bagasem solutie soeciala , in fine , am fortat butucul de la portbagaj si atunci cand am actionat butonul a plesnit piesa din imagina .

Daca are cineva o yala de porbagaj stricata si poate sa imi vanda doar acea piesa ar fi perfect pentru ca nu vreau sa o cumpar cu totul , am incercat pe undeva la dezmenbrari si imi cereau 80-100 ron pentru tot mecanismul , eu inteleg ca fara acea piesa nu mai este buna broasca dar poate are cineva una stricata si cu piesa acea buna . ( este vorba de o piesa de 4-5 cm care face legatura intre buton si tija care actioneaza broasca pentru a se deschide portbagajul care este din fonta si este f casabila ) .

Daca are cineva o alta solutie este rugat sa posteze aici .

Va multumesc .

post-6376-1198746849_thumb.jpg

post-6376-1198746863_thumb.jpg

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • D@ny

    9

  • petre_mk3

    7

  • f@ne_tm

    4

  • Alex.

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut

O solutie ar fi sa renunti la butucul ala ca e prea scump si sa te duci la unii care monteaza alarme si sa iti montezi un motoras de deschidere, iti trag fir si un intrerupator mic sub bord si ai deschidere automata. Asa nu te mai complici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam ciudat arata piesa,la mine ii din plastic si are putin alta forma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am interesat astazi si toate costurile de a pune buton (" motoras de inchidere centralizata") ma duce max 30 ron si o sa merg pe varianta asta , am sa postez rezultatul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat cu deschiderea , mi-am montat buton si este chiar mai misto asa .

Cost total : 30 ron

1 motoras inchidere - 20 ron

1 buton cu impuls de la dezmembrari - 5 ron

2m de cablu + 2 papuci - 5 ron

Cand am sa pot o sa pun si ceva poze pentru cei ce vor sa isi monteze si ei , este foarte simplu si practic , operatiunea dureaza max 1h , nu necesita nici o modificare sau improvizatie iar depre costuri pot spune ca sunt infime .

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te rog sa imi spui de unde ti-ai luat motoras .. sau unde gasesc pe ceva site online :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva de genu asta mi-am pus si eu ,un acurator de la o inchidere centralizata ( sant 4 in set ) si miau ramas 2 dupa montare , si un buton gen sonerie . Eu am gasit la Supermarket set de inchidere centralizata Pilot ( cel mai ieftin si mai prost ) la 600 Mii lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai danny unu ce a patit , a cazut victina la montaj ?!

Eu l-am luat din AUTOVIT BUCURESTI , se vand si la bucata , este un banal acurator de inchidere centralizata , cauta pe la tine prin oras , sigur gasesti , nu este special pentru VW , sunt universale , adica au aceasi forma , poate unele sunt mai rezistente decat altele dar in rest sunt identice .

sau poti vb cu danny , ti_l trimite prin posta daca nu mai are nev de 1 .

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cateva poze , se vede cum acuatorul se prinde de tija care actioneaza incuietoarea .

la cumpararea acuatorului am primit si cele 2 tije pentru sustinerea lui pe caroserie .

acuatorul are doua punte de sustinere pe tija lunga , aceea este prinsa apoi in 2 puncte pe caroserie si pentru a-l rigidiza am prins si a2a tija .

post-6376-1199015650_thumb.jpg

post-6376-1199015658_thumb.jpg

post-6376-1199015669_thumb.jpg

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am decat 2 portiere :offtopic: si unu il tin de rezerva ca sigur o sa fie nevoie

Modificat de Danny78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles , am crezut ca ti-ai luat expre pt portbagaj si daia ma miram ce ai facut cu doua .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am decat 2 portiere :P si unu il tin de rezerva ca sigur o sa fie nevoie

Pai actuatoarele de fata sunt cu 4 sau 5 fire iar cele de spate sunt cu 2 fire. O sa il poti folosi doar la portbagaj. Cred eu.... :P :P

:P Sunt bune de ceva seturile astea de inchidere? Vreau sa ajut pe o tanti :) sa isi monteze (adica sa ii montez eu) pe un Polo din 2001 dar nu stiu daca rezista ....

Modificat de mihi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si totusi cum functioneaza?...cand apesi de descuie< adica actuatorul actioneaza parghia atat timp cat este alimentat...si de incuiat cum procedezi ca daca intrerupi alimntarea presupun ca se incuie... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu am un buton cu impuls , apas pe el si alimenteaza putin acuatorul , acesta actioneaza tija aceea iar in acel moment portbagajul sare 2 cm , adica se deschide ( asta daca mai ai acele doua butoane de cauciuc care vin pe haion si tine fortat portbagajul atunci cand este inchis ) si de incuiat ... nu pre inteleg ce zici tu , el se incuie singur atunci cand il inchizi .

Portbagajul sta inchis cu o siguranta localizata in broasca , aceasta este pe arc iar cand actionezi acuatorul acesta se misca 2-3 cm permitand cuiului sa se miste liber pe langa ea , acelasi lucru se intampla si cand apesi pe butonul situat pe haion .

Daca iti faci aceasta "mofificare" poti tine porbagajul incuiat din yala permanent .

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc...acum m-am lamurit....nu intelegeam cum iti deschide portbagajul dar e vb de cheder sau de cele 2 butoane de cauciuc care impinge haionul oricum genial.. si ieftin..

Modificat de petre_mk3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am pus in practica ideea cu actuatorul...foarte multumit..cost 10 lei actuatorul...2m de cablu si un buton am gasit prin casa..timp pt efectuarea manoperei cam 3-4 ore..cu pauze ca era frig..mai mare chinul sa trag cablul electric..ca pana l-am bagat pe orificiile alea de la haion ..am innebunit pe langa masina...restul a fost ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca mai aveti idee de genu si relativ ieftine..poate deschidem un topic cu asa ceva....:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
unde ati legat firele pentru a alimenta "instalatia" ?

am legat la bricheta pt a fi alimentat chiar daca nu am cheile in contact..si ideea e ca nu a trebuit decat un fir pana in spate adica + de la bricheta trecut printr-un buton care nu are on/off adica face contact atat cat tin apasat pe el si masa de pe unde am gasit in portbagaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, am un modul dinacela de inchidere cu cheie briceag, si din cate am vazut in scema electrica are un fir pt deschidere portbagaj, mentionez ca pe cheie nu am buton cu simbol de portbagaj (al 3-lea buton are un difuzor cu X in fata, adica mute), as putea face acest montaj sa fie legat si de modulul de inchidere, sa pot deschide portbagajul si din cheie la buton, cand nu sunt in masina?

P.S.: parerea mea e ca ar fi mai bine deschis un topic pt asa ceva, si mutate toate post-urile de aici legate de acest "montaj", pt ca sunt si vor fi multi interesati(parerea mea)

BAFTA ALL!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil ca merge dar trebuie sa iti permita modulul inchiderii centralizate...de exemplu la Logan care are UCH la o a doua apasare pe butonul de deschidere usi se deschide portbagajul...asa ca studiaza schema inchiderii centralizate pe care o ai tu pe masina si vezi ce poate face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schema modulului de inchidere ce il am si eu este si AICI in primul post, daca te pricepi mai bine, spunemi te rog daca se poate face. Si cheia mea este AICI in ultimul post. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca am gasit pe aici pe forum un link unde am gasit, printre altele, si motoras pentru deschidere portbagaj cu 20-25lei, daca stie cineva sa-mi spuna si mie unde e ca nu-l mai gasesc, sau sa-mi spuna unde as putea gasi sa cumpar. Mersi!

Modificat de f@ne_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acel acuator este un banal motoras folosit la inchiderea centralizata , cred ca majoritatea magazilor de piese auto au asa ceva , cel putin in Bucuresti in autovit gasesti in vreo 100 de locuri .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit acel motoras aici: http://www.thunderwebshop.ro/?p=productsMore&iProduct=9, din cate vedeti e foarte ieftin, nu stiu exact cat ajung taxele postale. O sa mai caut pe aici prin TM sa vad daca gasesc, daca nu....o sa apelez la site-ul asta.

Bafta all!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!