Jump to content

Cele mai potrivite becuri pentru Fabia


adrianciocalau
 Share

Postare recomandată

Tocmai mi-am cumparat un set de 2 bece Philips Blue, de la Augsburg, pret. 900.000 lei. Inca nu s-a lasat intunericul sa le testez, insa sper ca e o alegere buna. Initial plecasem sa imi cumpar Osram Silver Star, insa nu am gasit nicaieri si la Augsburg era "oferta speciala" (daca se poate numi asa la 900k lei) si am cedat.

Am gasit un test efectuat de Auto Expres din UK:

50% more light category

1. Osram Silver Star --- 5 Star award - Best Buy Award - Beam: 96.9m

"The flagship bulb in Osram's range, the Silverstar's 75m figure was only a fraction better than that of arch-rival Philips (right), but it performed significantly better at 50m. Add a price advantage, and the Osram's plus 50 per cent competitor is our Best Buy."

2. Philips Vision Plus --- 4 Star award - Recommended Award - Beam: 95.1m

"Philips' top-of-the-range option is a superb bulb which performed comfortably ahead of the plus 30% premium versions. You just cannot ignore the performance, which is why the Vision Plus merits our Recommended award."

Blue 'HID Effect' category

1. Philips Blue Vision --- 4 Star award - Beam: 78m

"Among the blue bulbs, Philips Blue Vision does well, as it uses the Premium's plus 30 percent technology. Despite a lower light output than the winning Lucas bulb, it was a shade better at 75m."

2. Osram Cool Blue --- 4 Star award - 77.9m

"Good 50m results kept Osram's blue bulb on par with Philips, which was stronger down the road. Osram uses 50% technology here which shows how much light the coating robs. But the beam is noticeably white."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La OSRAM le gasesti H7 Silverstar cu max 6EUR bucata. Ori 2 = 12EUR = aprox. 550.000lei cu TVA. H7Coll Blue max 7EUR/buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm.... stiu ca BogMW si-a luat Osram Silverstar de la Shell cu 436.000 lei buc. Tu zici ca ar fi max 6 EUR, adica ~ 240.000 lei ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm.... stiu ca BogMW si-a luat Osram Silverstar de la Shell cu 436.000 lei buc. Tu zici ca ar fi max 6 EUR, adica ~ 240.000 lei ...

Bai frate, pai Shellu' baga adaos de marele porc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut GhDracu, bine ai venit pe forum! dar.....

- te rog sa citesti regulamentul forumului si sa respecti un limbaj politicos

- te rog sa-ti completezi semnatura si orasul.

Unde e magazinul Osram de care vorbesti mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adrian: au vreo tenta de albastru becurile tale ... in poza nu-mi dau seama. Eu am avut pe proiectoare la vechea masina si nu se vedea nici albastru ala, lumina era alba (alb curat intr-adevar).

@Gheorghe Dracu

Si eu sunt curios unde e magazinul asta ...

Oricum pretul de la Shell este mult mai mic decat cel la care se vand becurile in vest.

www.powerbulbs.co.uk are Osram Silverstar H7 la 25lire/set (cam 700k/buc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o tenta de albastru, ceea ce imi place. Lumina e foarte alba si diferenta fata de becurile originale se simte. Inca nu am avut ocazia sa merg noaptea decat prin oras, insa cred ca rezultatele vor fi si mai spectaculoase cand voi iesi afara pe drum fara becuri stradale. Oricum, mi-am reglat farurile cel mai jos posibil, nu vreau sa incomodez pe nimeni :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am osram normale din austria de vreo 6 luni, aduse de Bog. Inainte am avut vreo trei seturi de noname-uri care au tzinut intre 3-5 luni fiecare set. Sunt foarte incantat de lumina chiar si in conditziile in care farurile mele poarta pleoape semi-transparente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut GhDracu, bine ai venit pe forum! dar.....

- te rog sa citesti regulamentul forumului si sa respecti un limbaj politicos

- te rog sa-ti completezi semnatura si orasul.

Unde e magazinul Osram de care vorbesti mai sus?

- scuze

- am completat

Astea sunt preturi de care am auzit ca le practica OSRAM in Bucuresti. Coordonatele lor sunt:

OSRAM Romania SRL

Tel 021/2077386

Tel 021/2077387

Fax 021/2077389

office@osram.com.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cum vi se par pt. Fabia becuri Philips Silver Vision H7 / 12V / 55W la pretul de 769.000 lei / set 2 buc.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu as vrea sa iau becuri Philips NightGuide pentru faza scurta si BlueVision pentru proiectoare. Stiti pe cineva care sa fi montat asa ceva pe o Fabie si daca da, cum se vad? Becurile sunt H7 sau H3 (faza scurta/proiectoare ceata)? Va trebui sa obtin ceva acte pentru interventia asupra sistemului de iluminare (CodRutier) sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. eu am philips silver vision h7 pe faza scurta, am dat o gramada de bani pe ele (aprox 100 lei) si degeaba. diferenta e prea mica fata de cele cu care vine din fabrica. prietenii miau spus ca e o lumina mai alba dar nu mi se pare ceva in plus fata de ce aveam inainte. mai bine xenon. dar succes daca vrei sa iti schimbi becurile.

nu ai nevoie de nici un act in plus, doar sa fi atent ca pe cutie sa fie avizat de rar. atata tot. 12v 55w.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. eu am philips silver vision h7 pe faza scurta, am dat o gramada de bani pe ele (aprox 100 lei) si degeaba. diferenta e prea mica fata de cele cu care vine din fabrica. prietenii miau spus ca e o lumina mai alba dar nu mi se pare ceva in plus fata de ce aveam inainte. mai bine xenon. dar succes daca vrei sa iti schimbi becurile.

nu ai nevoie de nici un act in plus, doar sa fi atent ca pe cutie sa fie avizat de rar. atata tot. 12v 55w.

Multumesc de raspuns. Xenoanele nu merita deoarece costa de 10 ori cat Philipsurile. NGurile sunt la set pe la 35E cu tot cu tva. BVision dau lumina albastra, cea mai apropiata de xenon. NGurile au avantajul iluminarii pe zone si sunt de fapt o combinatie de BV si alte 2 tipuri de becuri Philips. Mai multe detalii pe siteul Philips oricum. Ideea e ca vreau lumina mai alba si mai puternica (raza de actiune mai mare). Iar becurile din proiectoare mi se par destul de chioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....Iar becurile din proiectoare mi se par destul de chioare.

Huh, probabil ca nu ai inteles la ce sunt bune proiectoarele de CEATZA. Nu le folosi ca dublura de faruri.

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huh, probabil ca nu ai inteles la ce sunt bune proiectoarele de CEATZA. Nu le folosi ca dublura de faruri.

:))

Nu le folosesc ca dublura pentru faruri dar de exemplu in oras cand este mai innorat si deci vizibilitate ceva mai redusa sau pe semiintuneric mai obisnuiesc sa aprind doar pozitiile+proiectoare. Si nu ajuta prea mult..doar cat sa fiu vazut....Oricum mi se par si cam inestetice dpdv al luminii slabe. Cand am nevoie de lumina bag faza scurta, da, insa si aia e cam slaba. De ex prin pasaje nu se vede nik in plus, iar ca distanta de proiectare lumina hmmmm asa si asa. Lumina alba da mai bine, e mai aratoasa ca sa scriu asa. Plus ca NGurile imi aduc cele 3 zone de iluminare, lumina alba si distanta de pana la 20m mai amre. BV pt proiectoare imi aduc look, lumina alba si poate si ceva mai multa lumina. In proiectoare sunt H3? Voi unde v-ati montat becurile noi? Cat a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozitiile + proiectoare sunt cea mai proasta alegere.

daca vrei sa fii vazut aprinde faza scurta.

pozitiile sunt pentru a fi vazut cand stationezi.

proiectoarele sunt facute pentru ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bluehunt, veterane, astept si eu niste informatii de la tine

1. Ce becuri am la faza scurta - H 7?

2. Ce becuri sunt pe faza lunga - H cat

3. Ce becuri sunt pe pozitie

4. Becurile de semnalizare sunt standard cred ?

5. Ce becuri sunt jos pe proiectoare ?

Multumesc si te asigur de intreaga mea ...... hai ca te inveti :)

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Godo, iti raspund eu pt. ca:

1. scrie in Manualul de Utilizare

2. sunt mai veteran ca bluehunt :D

Deci:

1. Faza scurta = H7

2. Faza lunga = H3

3. Pozitie = W5W

4. Semnalizare = PY21W

5. Proiectoare = HB4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

....pentru o fabia 1.2 Htp , ce becuri imi recomandati pentru o lumina alba.... acum am becuri stock , dar am vazut pe net SilverStar OSRAM H7 55 w , sau becuri cu leduri 18 Smd! hmmm.... deci?! o zi placuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!