Jump to content

Necazuri :((


andolis49
 Share

Postare recomandată

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andolis49

    41

  • XANu

    6

  • sharky

    3

  • knox

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sunt terminat!!! ;) Ce balauri...parca a cazut cerul... Bine ca n-am patit nimic in mers. Ia minunati-va...

post-16060-1204293246_thumb.jpg

post-16060-1204293264_thumb.jpg

post-16060-1204293275_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai rabdare...si insista....ter sa reusesti...mi-e mi-a facut-o un 'carpaci" si pe bani putini si bine cu tabla de 2mm si nu cred ca voi mai avea pb....dinpacate asta e boala lor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi! Sper sa gasesc traversele alea de cumparat daca, nu tabla e pregatita :icon_thumright: Mai rau e ca am ramas perpedes.. si la ia-ma nene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de gasit...nu le gasesti 100%.....a venit caldura...asha ca...pune mana si fale cu mana ta...ca este mai sigur...crede-ma :lol:....spor la munca!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi am vazut pe vwvortex un nene care a schimbat lonjeroanele alea...dar cred ca e din America sau Canada, iar la ei nu-i ca la noi...

post-16060-1204608080_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ce-i drept intr-un magazin de piese auto acele lonjeroane (le-am vazut intr-un catalog) deci ar cam trebui sa se gaseasca

Daca te consoleaza cu ceva afla ca acu la mine e ruginit suportul de la bascula stanga cel de pe caroserie si e cam grav ca s-a cam rupt tot in jur (pe celalt l-am carpit acu 2 ani si vad ca inca tine bine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de consolari... vreo doua zile am stat demoralizat complet. M-am tot sucit cum sa fac s.o scot la capat. Azi am mai capatat ceva curaj si am dat puntea jos. Sa vad cum o

Modificat de iulian andor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-mi buzzuri pe mess.....si iti dau poze sa vezi cum a iesit la mine...si eu am avut aceasi problema...dar nu la fel de "groasa " ca la tine....si a iesit super...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe reparatii nu prea am sa fac pt ca nu mai are ITP masina si pana vin concediile nu ma avant sa fac nimic...dar e greu sa mergi cu masina stiind ca are "buba" sarmana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am inceput sa tai in balauri. M-am cam speriat ce-i pe acolo. Sper sa o scot la capat. Daca aveti sfaturi va astept. Si ceva poze...

post-16060-1204917690_thumb.jpg

post-16060-1204917704_thumb.jpg

post-16060-1204917722_thumb.jpg

post-16060-1204917743_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, ce ma fac cu rugina? Cred ca ar trebui sa tai jumate de masina si s-o inlocuiesc... Nu pot cauta o caroserie mai de doamne-ajuta si sa-i fac un transplant? Se poate transfera seria sau cum se poate face?? Astept un raspuns de la voi. Multam frumos!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, ce ma fac cu rugina? Cred ca ar trebui sa tai jumate de masina si s-o inlocuiesc... Nu pot cauta o caroserie mai de doamne-ajuta si sa-i fac un transplant? Se poate transfera seria sau cum se poate face?? Astept un raspuns de la voi. Multam frumos!!

Raspunsul la aceasta intrebare nu cred ca o sa il primesti scris aici pe forum....Stiu caroserie buna dar te-ar costa mai mult transportul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa faci recarosare, dar trebuie sa mergi la rar sa te interesezi care sunt costurile exact. o sa iti ceara acte de provenienta pt caroserie si o factura cum ca tot transplantul s-a facut intr-un service autorizat de rar. nu stiu daca trebuie sa fie de la tine din judet neaparat, sau de oriunde.

la cum a luat-o gaura pe lonjeron, mai bine iti iei alta caroserie, sau piese noi si le schimbi, numai ca reperele de genul asta nu-s chiar ieftine, si nici nu e indicat sa le faci in autogen pe lonjeroane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grea alegere...Totusi am inceput sa o reconditionez. Cine stie cand o termin. Poate daca am sa castig la loto :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar tu nu te-ai uitat pe sub masina cand ai cumparat-o?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, dar lonjeroanele parca nici nu erau...Nu-mi pare rau de bani ci de masina. Vreau totusi s-o pun pe picioare. Astep o caroserie in stare buna, poate are cineva de aruncat sau de vanzare. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor, ce ma fac cu rugina? Cred ca ar trebui sa tai jumate de masina si s-o inlocuiesc... Nu pot cauta o caroserie mai de doamne-ajuta si sa-i fac un transplant? Se poate transfera seria sau cum se poate face?? Astept un raspuns de la voi. Multam frumos!!

este ilegal si nu merita riscul.eu am facut acum recarosare si in frumoasa romanie lucrurile tot naspa stau (drumuri la RAR s .a ),adica trebuie sa faci cam acesti pasi: se merge la RAR unde se face identificarea la masina actuala sau daca nu se poate merge cu masina la RAR(din cauza ca e distrusa ,accidentata s.a.)atunci trebuie sa platesti la RAR 500 lei ca sa desemneze un inginer la fata locului care sa faca poze s.a. daca nu atunci e doar 80 lei identificarea,apoi trebuie sa mergi la un service agreat RAR dar care are toate sculele posibile unei schimbari de caroserie (de obicei cele care fac starea tehnica) ,acolo bineinteles ca sa primesti chitanta cum ca ei au pus caroseria noua pe motorul vechi si nu invers(adica la ce dracu sa fie asa daca eu am adus alta masina complet ) trebuie sa dai de la 300 de roni in sus (dar se poate negocia usor :icon_thumright: ),apoi trebuie cu aceste acte mers din nou la RAR unde se face o cerere tip in care se specifica de ce vrei sa schimbi caroseria (merge scris "distrus prin coroziune) apoi cererea merge la bucuresti unde e posibil sa dai de un tampit si sa zica "se respinge " sau daca se aproba atunci urmatorul pas este alt drum la RAR cu caroseria noua pt "omologare" acolo mai cad 480 ron ( astia sunt fara spaga restul la fum s.a. :lol: ) apoi cu toate astea se merge la politie unde trebuie sa prezinti noua carte de identitate obtinuta de la RAR (prin care politia vede ca ai fost periat cumsecade ),o chitanta de la fier vechi obligatoriu cu stampila remat in care se specifica clar ca ,caroseria veche a fost predata la ei (asta doare ca este de la 200 lei in sus dar se negociaza si asta) ,actul de vanzare cumparare pe noua caroserie si numerele de tol + dovada platii nimerelor si asigurarii pe 5 sau 7 zile (sau chitanta de la trailerul care a adus masina in tara ) .posibil sa fi scapat ceva dar cam asta este mersul pana la final ,cam 3 saptamani...ce e aia la un bun roman.

ps la politie stiti ce am spus? ca tot ce au facut cretinii astia in 3 saptamani (care se numesc autoritati) ,nemtii au facut exact intro ora!!!! inclusiv numarul montat sus ! drept urmare inca o ora am tot intrebat la nemti d-le sigur sunt gata pot sa plec? da d-le poti sa pleci perfect legal! :D .romanii de ce dracu sai ia nu fac asta?

sper ca va fost de folos (mai putin parantezele facute la nervi :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar m-ati linistit :icon_thumright: Raman la ideea ca ar fi bine sa caut o caroserie de pe care sa mai pot luac cate ceva si sa-mi rezolv treba. Multumesc de sfaturi! Sunt bune pentru toti care mai au idei din astea...Vorba unuia Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu vrei sa vinzi masina, poti incerca o recarosare, apoi schimbi oala de la telescop de pe caroseria noua cu oala de pe masina ta (acolo este seria de la caroserie la mk1 dupa cate stiu eu) sudezi in puncte si iti vezi de treaba, nimeni nu te intreaba de sanatate ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana gasesc ceva tabla ... vreau sa-mi acizitionez un aparat de sudura care sa-l pot folosi la masina. Am gasit pe net un site care vinde aparate de sudura printre altele. Care ar fi cel mai potrivit de aici http://www.scule.detop.ro/Aparate-de-sudur...CFRTsXgodvyJM6w

si binenteles la un pret mai mic. Multam !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si ce am mai facut ieri ca am avut o jumate de zi libera, vreme buna si un ajutor de nadejde :icon_thumright: (feciorasul meu)

post-16060-1207889840_thumb.jpg

post-16060-1207889855_thumb.jpg

post-16060-1207889865_thumb.jpg

post-16060-1207889874_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa iti traiasca !!! sa prinda numai boala de golfuri :D !!

eu ce sa zic ?daca tot te-ai apucat de ea si din cite vad te stii sa o faci singur eu zic sa ii dai drumul ca la sfirsit daca te gindesti drumuri la politie si rar si acte si bani te costa si bani si timp mai mult daca stai tu frumos si mesteresti la ea (mai vine si partea cealalta ca te afli cu masina peticita ....dar na nu stiu eu zic da de faci treaba buna si o grunduiesti si o izolezi bine si apoi o ingrijesti o sa te tina

si pina la urma o sa te simti mai bine stiind ce ai pus tu acolo!!

bafta :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam frumos!! La surubarit are deja boala :) Incet, incet o fac eu cu manuta mea... timp sa am si ceva bani :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!