Jump to content

Nu Mai Merg Stergatoarele.


i93mid
 Share

Postare recomandată

Are cineva o schema de sigurante?

Nu stiu nimic despre sigurante.De unde as putea sa cumpar un set si cum imi dau seama ca este pentru seat cordoba 2006 benzinina?

thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sig. nr. 20,cel mai probabil e de 5A.

masina ta are ori 75 ori 100 cai,daca e 75 cat ai scris tu,inseamna ca nu e bun probabil locul de sig. indicat de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti cumpara un set de sigurante de la orice benzinarie, ele nu sunt special pentru Seat Ibiza, ci sunt universale.

Cat despre schema de sigurante, o gasesti in cartea de utilizare a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu, pe capacul cutiei de sigurante, la toate masinile, se gaseste o schema cu destinatia sigurantelor. Procura-ti un set de schimb si respecta culoarea sigurantei schimbate (culoare = amperaj).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat.Multumesc.

La cordoba 2006 sigurantele sunt numerotate.Cei drept cu un font de 4 dar se vede (cu lupa eventual).Am inlocuit siguranta 20.

Capacul e de toata jena insa.E prins in niste cleme vai steaua lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nu stiu daca este cel mai potrivit topic, dar este cel mai apropiat de ceea ce caut eu intrucat tot la stergatoare se refera si la faptul ca nu mai functioneaza corespunzator.

Ce dimensiuni au stergatoarele de Ibiza si cat costa sa le schimb?

Am incercat initial schimbatul lamelelor de cauciuc, am facut eu de 2 ori chestia asta intrucat cele din fabrica nu mai stergeau bine dupa 1 an si ceva. Prima oara cred ca a iesit o treaba cat de cat ok pt ca luasem niste stergatoare din Cora pe care dadusem 10 ron, si caroara le-am scos lamelele si le-am pus la aero twin-urile mele. M-am chinuit o ora cel putin. Ideea e ca m-au tinut toata iarna si nu le-am menajat deloc

A doua oara, zilele trecute, am cumparat lamele simple. Operatiunea de inlocuire: 2 minute. Efectul: zero. Nu sterg bine deloc, raman portiuni nesterse. O sa ma duc sa-mi mai iau un set de lamele, dar nu cred sa ajung la vre-un rezultat notabil asa ca o sa dau comanda de stergatoare fie originale, fie Valeo/Bosch.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat la dealerul seat din Cj, atat cele de pe fata cat si cea de la luneta( care imi rascheta luneta si lasa zona de pe mijloc nestearsa) : total in jur de 200.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU am intrebat la Alto, costa 130 RON perechea de stergatoare originale, pentru parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detalii, am cumparat stergatoarele de la Alto Syncro, 145 RON setul, pentru fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si le-ai probat? Cum sterg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine. Avand in vedere ca ieri cand am plecat de la Alto ploua... va dati seama cat de incantat am fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lamele sunt aero sau normale in bani astia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt Aerotwin, e vorba de Ibiza face-lift, care are in dotarea standard acest tip de stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

La mine au costat 110 RON, probabil din cauza diferentei de curs valutar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!