Jump to content

Rezervor Lichid Parbriz Spart


alex_passat
 Share

Postare recomandată

Mi-a inghetat solutia de spalat parbrizul.

Desi era etuchetata ca fiind pentru -20C a inghetat la -7.

Nu a fost solutie de vara in vas pentru ca este al 2 lea schimb cu solutie de iarna.

Cred ca mi-a fisurat vasul pentru ca imi curge solutie sub masina.

Ma poate ajuta cineva cu :

- manual de reparatie Passat 2006 ?

- macar un sfat, am vazut un surub sub o conducta de AC..

Nu vreau la PoRo !

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Concluzie:

S-au spart sau s-au desprins ceva tevi pe acolo. Nu s-a spart rezervorul.

Dar oricum a fost manopera la fel , demontata roara, aparatori, slabit masca etc.

Sa rezolvat la Midocar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Acelasi lucru l-am patit si eu. Am crezut ca a inghetat lichidul de spalare parbriz in vas, ca imi curgea lichid pe sub  aripa dreapta fata si a trebuit sa dea bara fata jos si defapt era ros un furtunas care se freca de aripa si avea o gaurica mica in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era mai usor daca demontai grila si proiectorul de pe partea dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E defect tipic la B6 . Si eu am avut ambele furtunuri roase de atingerea de alte elemente . Sunt dintr-un plastic gofrat slab care se perforaza foarte usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A incercat doar cu grila si proiectorul demontate dar nu mergea deoarece avea nevoie de mai mult spatiu ca nu putea sa ia toate furtunasele alea la verificat sa vada exact pe unde curge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La voi care e capacitatea vasului pentru parbriz? La mine încape cca 3l jumate și una două plânge că-i trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vad scurgeri pe sub masina dupa ce faci plinul, sa nu ai vreun furtun crapat pe traseu de ai consumul mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scurgeri nu am văzut. Rămâne constant nivelul de pe o zi pe alta (azi îl umplu și maine e tot plin). Dar încape puțin tare, cam 3l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

L.e.

De ce ma temeam mai rău n-am scăpat: curgea, doar când îi ceream sa spele lunetă, dar numai nu-mi dădeam seama pe unde.dupa ce am desfăcut semiaripi, ornament bară, semnalizare bară, am constatat ca îmi curge defapt din manunchiul de fire care aduce fire la far, la rezervor lichid antigel, la pompă abs si unde mai plimba el fire ( greu când nu ai pe nimeni sa te ajute, sa apese comandă și tu să urmărești pe unde curge). Dar nici sa ma aștept să fie furtunele cu zeamă de spălat parbriz la un loc cu multe multe fire electrice. Era puscat furtunelul fix unde se prinde tot manunchiul într-o agatatoare de-a rezervorului pentru lichid parbriz, în dreptul filtrului de motorină. Acuma ma gândesc la soluții. Mai mult ca sigur nu mai pun furtunele la un loc cu cablurile electrice, le las afară din mansonul din plastic. Dar ce soluție sa adopt? Sa încerc o carpeala? Cu ce? Sa schimb toate furtunele cu unele de logan(care-s din cauciuc iar ale mele îs din plastic cret). Știe careva traseul furtunului care duce la haion? Pe unde intra, pe unde iese? Sau sa carpesc? Cu ce as putea carpi furtun cret?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune un varnish termocontractibil cu adeziv peste capetele furtunului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

ma enumar si eu printre colegii cu problema la lichidul de parbriz          la B6  sedan  fara spalator faruri.

la mine problema este furtunul ce iese din pompa si urca spre duze (pierde pe la el pe undeva, nu vad unde, mai nou cred ca s-a infundat.).

ma poate ajuta cineva cu  un traseu a acestui furtun ?   e doar unul sau e pe bucati ?

ma ajuta sa scot doar roata si contra-aripa sa il pot urmari complet sau e nevoie de doemntat spoilerul ?

Modificat de wasabios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am reusit fara sa dau bara jos. Poti sa o departezi dar e relativ simplu sa o scoti si sa lucrezi lejer. La mine problema au fost furtunele alea gofrate, arata ca un copex de diametru mic. Sunt extrem de subtiri si le-am gasit roase in mai multe locuri. Nu monta la loc pana nu esti sigur ca ai rezolvat tot. 

Eu le-am inlocuit cu furtun de vacuum. De asemenea le-am strans si le-am infasurat in banda izolatoare ca sa nu se mai uzeze. Solutia aleasa de vw este foarte proasta iar materialele sunt foarte subtiri si slabe calitativ.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

"valioglu" ,ce diametru are furtunul de vacuum pe care l-ai folosit pentru schimbarea celui original ? Si la mine s-a rupt furtunul care se duce spre duzele de la parbriz....foarte prost calitativ este furtunul asta original ! L-am inadit provizoriu dar nu cred ca o sa tina prea mult ,asa ca vreau sa schimb furtunul cu unul de calitate. Cine a mai schimbat poate ne da ceva exemple de furtun si de unde a cumparat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am folosit furtun de vacuum de B5, sunt doua dimensiuni, eu am folosit cel de diametru mai mare. A intrat fortat puternic copexul subtire al instalaatiei vechi in furtunul de vacuum. Nu merita, ca si costuri furtunul de vacuum este incredibil de scump, e vreo 75 de lei metrul. Eu il aveam, iar B5 nu mai am, asa ca l-am folosit. Cred ca este foarte bun furtunul de origine de logan, e dintr-un cauciuc bun ce cred ca vine perfect peste cuple. Din pacate nu stiu unde se ducea sau unde se mufa copexul ce pleaca de la vas, trebuie undeva legat de furtunul nou catre stropitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara,am si eu o problema,imi pierde lichid de parbriz pe la gaurica incercuita cu rosu.Se poate lua separat acel separator,sau trebuie sa iau pompa cu totu?Ma poate ajuta cineva cu codul de la acea piesa sau de la toata pompa?Multumesc anticipat.

20161029_123247.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca gasesti piesa separat. Cred ca pompa originala e Siemens, o gasesti pe la 80 de lei. La reprezentanta e vreo 300...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok multumesc,o sa merg la piese auto,ar fi fost de ajutor codul,ca deobicei cam toate se par ca vin numai pe original sau gasesc piesa abia dupa ce au codul piesei originale.Si cam greu se primeste raspuns cu codul piesei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si de ce nu te uiti pe pompa de pe masina ta ce cod are ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se prea vede,am sters dar degeaba.Am comandat de la piese auto,nu e originala si are pretul intre 28Lei si 55Lei.Am demontat doar aparatoarea de noroi pentru a o inlocui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut! Are cineva un cod pentru rezervor? Si al meu scapa pe undeva. Ma gandesc sa-l dau jos si sa il repar.

Vad lichid la îmbinarea furtunului de jos cu vasul si pe partea de jos a vasului. Nu stiu precis de unde curge, dar o sa imi fac timp saptamana viitoare pentru verificare.

Daca e vasul fisurat la imbinari...se poate repara? 

Modificat de svg_gabriel10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are vreo imbinare furtunul cu vasul din cate imi amintesc. Pur si simplu se infige pompa in rezervor - are o garnitura. 

Nu cred sa se fi fisurat vasul, cel mai probabil curge pe la furtune sau pompa. Tot pe fundul vasului se prelinge lichidul.... Vas gasesti la dezmembrari, e diferit cel cu spalator faruri. Enervant va fi ca e posibil sa ai nevoie sa dai bara jos de doua ori...

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, 

Am si eu o problema la pompa de la vasul cu lichid de parbriz  curge pe langa ea. Am gasit una second hand. Cea din attach. Aveti idee, se potriveste? Va intreb deoarece masina mea este fabricata din 2009/10 si pompa este din 2006 si mai difera si codul de inceput. Multumesc.

IMG-20180305-WA0001.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia pompa noua e 20-30Lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!