Jump to content

Trapa - probleme


RedLiner
 Share

Postare recomandată

verifica sa nu fie ceva in neregula, cu butonul de comanda - jos cu el si curatat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RedLiner

    5

  • F l o r i n

    3

  • marius1982.11

    3

  • ProbabilCineva

    3

Salut.

Inca nu am un raspuns concret. Am un GOLF 4 din 2000, motor 1.4 (tip AKQ), climatronic, computer bord, cheie briceag, inchidere centralizata, geamuri/oglinzi electrice (toate) ... Cam am de toate pe masina iar acuma mi-am pus si trapa si incalzire in scaune. Si la trapa am ramas cu firele subtiri (galben/negru si maro/rosu) si la incalzirea din scaune am ramas cu un fir NEGRU/MARO (subtire) care inca nu am aflat unde vin...

FABRICAT 18.11.1999, INMATRICULAT PRIMA DATA 12.2000

Mersi.

Stiu ca nici asta nu e un raspuns concret, dar nici nu am aflat concret ce an e maisna ta? sa inteleg ca a stat 12 luni neinmatriculata sau care e data corecta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin multumesc ptr raspuns. Acel buton sta doar in cleme, risc sa rup ceva pe acolo cind il scot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare,am avut o problma cu trapa care nu intra in masina ci daor se ridica ce 5 cm deasuprea masinii, am dat jos tot plafonul apoi si tot sistemul trapei pentru a analiza si am descoperit ca era blocat ceva pe traseu , un plastic rupt de la paravanul de soare care a cazut pe sine. Toate bune si frumoase pana aici, am remomanta tot si acum am cu totul alta problema, trapa nu mai este corect controlata, o trag manual pana intr-un puct in care s-ar potrivi cu butonul (roata) si cand o actionez electric face cu totul alte miscari , ce ma sfatuiti sa fac, am scos bornele si am incercat si mai multe pozitii insa in nici una nu corespune pozita ei cu ce comanda ii dau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvarea problemei pentru calibrare este la mine pe thread

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare, am o problema la trapa, mai exact mufa de la trapa difera de cea de pe butonul de comanda. Istoricul trapei nu`l cunosc asa am cumparat-o.

PS Mufa de la trapa este mult mai lata/mare decat cea de pe buton.

 

Am cautat sa-l inlocuiesc insa nu-l gasesc, poate chiar nici nu stiu sa`l caut cum trebuie, un ajutor, multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara. 


Ma poate ajuta cineva sa imi spuna unde gasesc scurgerile de la trapa pentru un Golf 5 hatchback? Am citit tot ce am gasit pe forum despre trapa dar pentru golf 5 nu am gasit unde ies scurgerile, nu sunt ca la golf 4, deci nu sunt sub balamale. In urma cu 2 saptamani cand a fost acea ninsoare am observat imbibarea cu apa a plafonului in partea dreapta la parasolar, si chiar scurgerea apei pe parbriz pe interior, masina fiind parcata cumva cu fata in jos.


Multumesc.


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut baieti. Ieri am intampinat si eu o problema (pentru prima data) cu trapa masinii. Am deschis`o la maxim in timp ce coboram Transalpina sa fac niste filmari, iar cand am vrut sa o inchid, supriza, nu mai statea inchisa.Se inchidea si singura se si deschidea automat, chiar daca rotita era pe pozitia "inchis". Am incercat sa o inchid, iar din pozitia "inchis" a rotitei, sa scot imediat contactul, sperand ca v-a ramane inchisa, dar degeaba, trapa se deschidea singura. Pana la urma si`a revenit dupa ce am facut un popas (cu masina inchisa, trapa deschisa). S`a inchis cum trebuia, se rabata normal, totul era ok. Aveti idee ce ar fi putu sa cauzeze problema? ceva pe parte electrica? Eu asa banuiesc, din moment ce am ceva probleme si cu inchiderea masinii din telecomanda, uneori sar singure tamburusele acelea din usa, imediat dupa ce se lasa in jos cand inchid usile, dar asta este alta problema. Daca m`ati putea ajuta cu un sfat ceva as fi recunoscator. multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

Am un golf 4 cu trapa care doar intra in masina si ma intrebam daca pot sa ii adaug si functia de a se ridica doar prin schimbarea panoului de comanda a trapei.

Comanda trapei masinii mele arata ca in prima poza de mai jos si as vrea sa ii montez comanda din poza a doua. Trebuie schimbat si modulul comfort al masinii sau e suficienta schimbarea panoului de comanda al trapei?

comanda_trapa.jpg

upgrade_comanda_trapa.jpg

Modificat de taz21
Topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti. Am un golf 4 cu trapa, iar la viteze de peste 100 km/h, incepe sa şuiere destul de serios. Fara muzica in masina este chiar deranjant. Ce ma sfatuiti sa fac ? La o prima vedere, trapa se inchide perfect, nu sta mai sus sau mai jos. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut colegii. Știe cineva dacă trapa de la golfu 4 hatchback se potrivește și pe modelul break (kombi)? Mulțumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,nu imi mai merge trapa,am verificat siguranta si este ok,am incercat sa o deschid manual merge usor,ce a si mai putea verifica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andreilancrajan

Azi dimineata am plecat la servici dau sa deschid trapa,mergea!

Azi la ora 19 nu mai mergea,ajung acasa dupa o jumatate de ora de mers cu masina,mergea!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!