Jump to content

Trapa - probleme


RedLiner
 Share

Postare recomandată

90G_O_L ai fost scurt si la obiect. Aceeasi problema o am si eu....acum masina e in garajul unui preten, cu toate geamurile, si bineinteles trapa, deschise pentru a se usca...maine o sa iti urmez instructiunile...

La mai multi useri cu sfaturi scurte si la obiect !!!

Modificat de Whisky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RedLiner

    5

  • DeathRipple

    3

  • zek

    3

  • ProbabilCineva

    3

Gata am rezolvat. Eu am scos furtunasele aflate sub balamelele de sus ale usilor stanga si dreapta fata si le-am curatat f bine la jet de apa. Furtunasele acelea ingustate la varf corespund cu scurgerile stanga fata si dreapta fata ale trapei.

De mentionat ca acelasi lucru trebuie facut si pentru scurgerile stanga si dreapta spate ale trapei.

Furtunasele ies in spate, sub stopuri. Se deschide portbagajul, apoi...pentru stanga se deschide capacul la trusa medicala, apoi capacul la stop...apoi sub stop se va vedea acel furtunas...se scoate cu totul de acolo, se spala apoi se pune la loc. Pentru dreapta se deschide capacul de acces la stop si se repeta procedura...

P.S: pentru o cat mai buna manevrare a furtunaselor recomand descaltarea si suirea in portbagaj, asezarea cu fundul pe balamaua de inchidere a protbagajului si cu picioarele in interiorul acestuia. De altfel recomand scoaterea mufei becului din portbagaj. Asta ca sa nu va frigeti.

Puteti proba, inainte si dupa, furtunasele spate...turnand apa in spatele trapei...stanga si dreapta...apa se va scurge de sub bara in stanga tobei si in dreapta carligului de remorcare.

Sper sa va fie de folos. Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

am si eu o problema cu trapa. aparatoarea (nu stiu cum s-o numesc altfel) de sub trapa de sticla, nu mai culiseaza bine pe sinele pe care statea... in plus, daca deschid trapa la maxim, aparatoarea e impinsa in spate si de-abia o scot cu mana pentru ca intra intre plafon si tabla masinii... a mai reparat cineva asa ceva? daca da, astept niste hint-uri :P

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Gata am rezolvat. Eu am scos furtunasele aflate sub balamelele de sus ale usilor stanga si dreapta fata si le-am curatat f bine la jet de apa. Furtunasele acelea ingustate la varf corespund cu scurgerile stanga fata si dreapta fata ale trapei.

De mentionat ca acelasi lucru trebuie facut si pentru scurgerile stanga si dreapta spate ale trapei.

Furtunasele ies in spate, sub stopuri. Se deschide portbagajul, apoi...pentru stanga se deschide capacul la trusa medicala, apoi capacul la stop...apoi sub stop se va vedea acel furtunas...se scoate cu totul de acolo, se spala apoi se pune la loc. Pentru dreapta se deschide capacul de acces la stop si se repeta procedura...

P.S: pentru o cat mai buna manevrare a furtunaselor recomand descaltarea si suirea in portbagaj, asezarea cu fundul pe balamaua de inchidere a protbagajului si cu picioarele in interiorul acestuia. De altfel recomand scoaterea mufei becului din portbagaj. Asta ca sa nu va frigeti.

Puteti proba, inainte si dupa, furtunasele spate...turnand apa in spatele trapei...stanga si dreapta...apa se va scurge de sub bara in stanga tobei si in dreapta carligului de remorcare.

Sper sa va fie de folos. Numai bine.

Cum ai reusit sa scoti furtunasele din fata?

A fost greu?

Eu am incercat sa le desfund si cred ca ori a iesit de undeva ori s-a rupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutari.

Astazi m-am trezit cu stalpu drapta fata de la parbriz umed,asa cum am trapa m-am gandit ca ii din cauza ei.

Dupa ce am citit acest topic am mers la masina si am curatat acel furtunas ingustat la varf.

Sa rezolvat.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Am si eu o problema cu trapa, de fapt mai precis cu plafonul de sub trapa de sticla. Acesta nu mai culiseaza doarece a iesit de pe sine, ca urmare a faptului ca cele 2 plasticuri ce culisau pe sine s-au spart in bucatele. Aveti idee daca gasesc cele 2 platicuri ce culisau pe sine de vanzare pe undeva? Si cum as putea sa scot trapa plafon, fara sa deschid trapa(aceasta nu se poate deschide deoarece o blocheaza trapa-plafon nefiind pe sine).?

Muultumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare.nici trapa mea nu etanseaza bine.exista riscuul sa intre apa?si astazi am observat ca nu mi mai raspundea la comenzi.o inchideam si se deschidea automat singura.din ce cauza sa fie.pana la urma am reusit sa o inchid din buton putin cate putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

la mine in ultima vreme am observat ca se formeaza condens si imi ploua in cap

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zek si eu am avut problema asta. Fa rost de o seringa ,ulei sau vaselina siliconica , si unge articulatia la "zimtii" aia care ies in afara.Ai sa vezi ca daca o ti impinsa in jos si dai comanda sa se inchida trapa,nu mai intampina rezistenta si se inchide 100% ,atentie la deget sa nu il prinzi :blah: ,are un sistem ca si la geamurile electrice...daca intampina rezistenta la inchidere ea se deschide automat .

CrisH se formeaza condens pentru ca nu e etansa,e si normal deoarece e prevazuta cu bazin de scurgere...incearca sa inchizi mereu si "trapa" din plafon ,aerul rece ce vine prin trapa si cu caldura din interior se formeaza condens si daca inchizi si trapa din plafon nu o sa mai ai probleme, cred ca pentru asta a fost gandita :).

Modificat de golf sdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acea "trapa" de interior oricum are cateva orificii care comunica cu spatiul dintre cele 2 trape

nu stiu cum va descurcati voi dar la mine, de cand a venit frigul, cand ma urc in masina intai tb sa sterg cu un servetel trapa pe interior si apoi ma pun in miscare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da CrisH dar tu te-ai uitat(din interior) ca trapa are garnitura de cauciuc de jur inprejur si acea "trapa" din interior cand se inchide intra cu "buza" in spatiul ala dintre plafon si garnitura aia de cauciuc? si bineinteles ca ermetizeaza...la mine se abureste putin, a facut condens iarna trecuta dar erau - 14...-17 grade.

Nu cumva ai apa in "trapa" din plafon ? dai pe pozitia intredeschis la maxim si uitate de afara sa nu cumva sa ai apa acolo,bazinul e desfundat?...aburii ,condensul nu se formeaza decat daca ai apa in interior presuri ude,scurgere ac infundata....dar ar fi trebuit sa ai si geamurile aburite, deci trebuie studiata problema la tine.

Modificat de golf sdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. stie cineva cum as putea sa desfund scurgerile de la trapa? sunt infundate in partea de sus.am incercat sa bag o sarma pe orificiul de scurgere de sub trapa dar nu intra decat 3-4 cm.am incercat si prin partea de jos pe la usa ,langa balama...pe acolo nu este infundat.chestia e ca imi picura apa p la becurile de sub parasolare si stanga si dreapta.

si inca ceva daca stie cineva cum as putea sa etansez sa nu mai imi intre apa la filtrul de polen.cred ca intra pe printre parbriz si grila aia de plastic si se prelinge la filtrul de polen, dupa aia ajunge apa la picioare sub bord la pasagerul din dreapta.

multumesc anticipat la oricine ma poate ajuta cu un sfat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Sper ca nu am deschis topicul si mai era altul in discutie despre acest subiect da nu am gasit,in fine.

Am vrut sa deschid si eu trapa la un G4 si spre stupoarea mea pauza,nu mai functiona,cu o zi inainte fusesem la spalatorie da nu vad sa fie problema de acolo,am verificat si siguranta si nu e arsa,am deschis-o si manual cu cheita aceea si merge relativ usor(ma gandisem sa nu fie mecanismul gripat) si acu ma gandesc sa nu fie motorasul ars.Acu daca a mai intampinat cineva probleme de gen i-asi fi recunoscator daca m-ar ajuta si pe mine cu vreun sfat ceva,ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este de la apa.am patit si eu o data la fel.stai lin nu este nimic grav

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti , ma gandeam zilele trecute ca daca uit prin nush ce parcare trapa deschisa pe pozitia tilt la maxim si se gaseste vre-un tamp sa traga de ea ? are vreun sistem antiefractie oare? sau poate sa o scoata de pe sine ? Nu am avut curajul sa trag in sus tare de ea de frica sa nu rup ceva , dar e doar asa o curiozitate de a mea si sper sa fi postat corect . Asa ca dragi posesori de trapa ... cum sta treaba !?

Modificat de WNS
Foloseste functia de cautare a forumului inainte de a initia un topic nou.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut tututor. Este primul mea interventie pentru ca sunt nou pe Forum. Referitor la TRAPE after market si la montajul lor pe masini. Unii dintre voi ati auzit lucruri rele, altii nu stiti nimic dar va e frica sa incercati. Ei bine, eu m-amocupat cu acest lucru si va pot asigura ca o firma serioasa va monteaza fara NICIUN RISC.

Probleme: 1. siguranta in caz de accident. NU exista nicio problema, mai ales ca trapele (de firma indeplinesc toate normele TUV de siguranta in caz de accident)iar un plafon cu trapa este mai rigid si mai solid decat unul fara. Cum asa? Pentru ca trapa ar eun cadru metalic extrem de solid. Vorbesc d etrape serioase nu de Made in Turcia.

2. Apa in masina. Nicidecum. Trapa aftermarket se aseaza ca si trapa de fabica, sau aproape ca aceea, Se prinde in suruburi si cu un silicon special. Ne e silicon sanitar..Acest mit cum ca ploua in masina vine de pe vremea cand se montau traoe turcesti pe DACII,iar iarna dupa fiecare iarna se bga silicon sau mastic pentru a se acoperi din gauri. Explicatie: Direfenta de temperatura dintre iarna si vara face ca tabla sa se contracte pana la 4 cm pe o suprafata egala cu cea a unui plafon.daca trapa nu este prinsa bine in suruburi si isi permite sa joace pe plafon, cu siguranta ca dupa ce s eocntracta iarna in primavara va incepe sa ploua in masina.

3. Trapele aftermerket moderne costa si ele destul d emult. De ce? Pentru ca au un minicomputer pentru a fi personalizate dar is pentru siguranta lor. De exemplu, daca se uita trapa deschisa la plecarea din masina,se poate seta sa se inchida automat cu usile prin folosirea inchiderii centralizate. De asemenea, se opreste si nu se forteaza in caz ca se loveste de vreun obstacol cand trebuie sa se inchida. Un pret estimativ al unei trape, nu dau nume, de calitate, ajunge pana la 900 euro.

dispune de geam inchis la culoare, de rulou din acela pentru a opri razele solare, etc.

Pretul fiind cam piprat..a facut ca acest business sa moara in Romania.

Cat despre montaj, va asigur ca oricare dintre voi il poate face. Atat de ismplu este. Doar ca e nevoie de doua ustensile speciale. Daca nu le ai...si improvizezi cu flexul sau alte prostii..devine totul o prostie. NU SE FOLOSESTE FIERASTRAU PENDULAR. Pentru cine se gandeste sa o comita, il sfatuiesc sa nu o faca.

Pentru alte intrebari, va stau la dispozitie.

Inca ceva, atat pentur cei care au deja trape cat si pentru cei care si-au montat after market, nu uitati sa faceti revizii regulate. La cat praf si mizerie avem in Romania, nu va mirati daca va treziti cu apa in masina. Ele au prevazute canale de scurgere care, daca nu sunt curatate periodic se infunda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut am un golf 4 si nu imi mai etanseaza trapa la fata si imi baga apa imi ramane cativa mm intre trapa si plafon si este si putin lasata nu mai este egala cu plafonu.unde o pot repara si eu?multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am vazut ca ady73 a descris destul de detaliat modul de curatare al scurgerilor de la trapa. Dar imi poate spune cineva daca si la un Passat b5,5 trapa dispune de gaurile de scurgere dinspre partea din spate a masinii sau sunt doar acele 2 vizibile dinspre parbriz ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

am si eu o rugaminte. Am un Golf 4 si mi-am schimbat tot plafonul si mi-am pus unul cu trapa dar am ramas bolcat la legarea firelor ce merg la motorasul de la trapa. Sunt 4 fire 2 mai groase (rosu/maro si maro) care este plus si minus si doua mai subtiri (galben/negru si maro/rosu) care nu stiu unde sa le leg. Am inteles ca ar trebui legare la modulu de confort unde sa se inchida sau deschida trapa odata cu geamurile. Sti cumva unde vin legate aceste doua fire? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil - ai primit deja raspuns.... incearca sa postezi intr-un singur loc... ai postat problema asta, in vreo 3 locuri - cel putin in atatea am citit eu, pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.
Inca nu am un raspuns concret. Am un GOLF 4 din 2000, motor 1.4 (tip AKQ), climatronic, computer bord, cheie briceag, inchidere centralizata, geamuri/oglinzi electrice (toate) ... Cam am de toate pe masina iar acuma mi-am pus si trapa si incalzire in scaune. Si la trapa am ramas cu firele subtiri (galben/negru si maro/rosu) si la incalzirea din scaune am ramas cu un fir NEGRU/MARO (subtire) care inca nu am aflat unde vin...

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.
Inca nu am un raspuns concret. Am un GOLF 4 din 2000, motor 1.4 (tip AKQ), climatronic, computer bord, cheie briceag, inchidere centralizata, geamuri/oglinzi electrice (toate) ... Cam am de toate pe masina iar acuma mi-am pus si trapa si incalzire in scaune. Si la trapa am ramas cu firele subtiri (galben/negru si maro/rosu) si la incalzirea din scaune am ramas cu un fir NEGRU/MARO (subtire) care inca nu am aflat unde vin...

FABRICAT 18.11.1999, INMATRICULAT PRIMA DATA 12.2000

Mersi.

post-81451-0-00243400-1385377783_thumb.j

post-81451-0-97386600-1385377789_thumb.j

Modificat de ProbabilCineva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Şi ai de gând să repeţi incontinuu acelaşi lucru până primeşti un răspuns?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o problema cu trapa. Din cind in cind se ridica trapa singura fara comanda. In rest functioneaza normal. Ma ajutati cu un sfat ce poate avea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!