Jump to content

Trapa - probleme


RedLiner
 Share

Postare recomandată

Eu nu am trapa, sau sunroof daca vreti. Alaturi de jante de aliaj, cotiera si telecomanda la cheie sunt cateva din lucrurile pe care am uitat sa le bifez la optiuni atunci cand am comandat masina. (de jante nu imi pare rau). Sunt foarte curios daca exista vreun dezavantaj din punctul de vedere al posesorilor , in special al posesorilor de vw golf. Avantajele cred ca le stim cu totii, daca, totusi ati descoperit ceva mai ciudat ori greu de observat, share!

(are cineva idee daca se poate monta trapa aftermarket si cat ar costa?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RedLiner

    5

  • DeathRipple

    3

  • zek

    3

  • ProbabilCineva

    3

eu am. la ultimele doua spalari inainte de inghet am observat aparand cate o picatura de apa pe coltul parasolarului din dreapta iar pe scaun o mica pata umeda. oricat m-am uitat nu am descoperit sursa dar banuielile mele se indreapta catre trapa.... desi nu prea vad decat o eventula legatura prin interiorul caroseriei..... :)

interesant e ca doar la spalat, pe timp de ploaie nu intra nici un pic de apa.

in rest numai de bine cu trapa.... mi se pare mai utila decat aerul conditionat, mai placuta (in unele situatii) si cu sigutranta mai sanatoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trapa a fost inventata in primul rand pentru masinile care nu aveau aer conditionat si apoi pentru "placere". E super cu trapa, prima mea masina a avut. Despre trapa after market nu am auzit decat de rau: nu se baga nimeni la masini mai noi de 1998, strica rezistenta masinii si e greu sa o izolezi. Dar asta e ce am auzit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut trapa la masina precedenta (opel vectra). vectra cu trapa (pusa din fabrica) are tavanul mai jos decit un exemplar echivalent fara. pentru ca sa aiba unde intra trapa (intre tapiteria pavilionului si caroserie).

banuiesc ca e valabil la orice masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur sa aud ca va bucurati de trapa. Vreunul dintre voi fumeaza in masina? (sau a fumat cand avea trapa?) Eu da, in ultimul timp foarte rar, dar daca rulez cu viteza mare sau ploua si nu pot tine geamul deschis mirosul intra imediat in scaune si "acoperis". Credeti ca trapa e o solutie?

Tare as vrea sa reusesc sa gasesc ceva, sau mai bine zis cineva care sa se priceapa la un fitting de genul acesta... prima mea masina a avut o trapa mmaaaare cat tot acoperisul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trapa dar si AC. pe timp de vara folosesc AC numai daca masina a stat mai mult timp in soare dar numai pana se raceste putin dup`aia ii mai confortabila trapa, dar si mai sanatoasa. Pe mine ma doare capul de la AC dar am auzit si variante ca din cauza a nu stiu caror filtre nu ii prea sanatoasa. Cat despre after market, mai bine las-o balta. stiu cine are si si-a montat-o in germania la VW dar tot are probleme cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tot pe Vectra A am avut trapa dar nu am observat deosebiri la plafon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trapa montata in afara fabricii pune numai probleme de etanseitate (mai ales montata de romani...), arata urat, si dauneaza structurii de rezistenta a plafonului. Nu-ti pune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok ok, I'll drop it!!! :salut: cred ca nici nu ma primeati la intalnire cu trapa aftermarket!!! :) :) :) Anyway , cred ca asta e unul din avantajele forumului: cand te apuca bricolatul la masina sar toti cu gura pe tine, in cazul in care e ceva de prost gust sau care poate creea probleme. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipii astia mi se par o firma serioasa pentru trape

http://www.webasto.com/products/en/3115_3317.html

dar nu stiu daca gasesti asa ceva in .ro si nici daca reusesti sa o montezi cum trebuie (aici e cheia) !

Oricum nu se va putea compara cu o trapa originala de la mama ei ( Vw :salut: ) . Parerea mea .. Nu-ti pune !!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de o trapa originala de la mama ei , fac rost, nu e problema, ca la cat de mult imi doresc una, o cumpar originala. Ceea ce nu pot gasi, intr-adevar e pe cineva care sa mi-o monteze ca mama ei. Am auzit multe firme, dar pana nu vad o masina facuta si nu ma urc o jumatate de ora pe ea cu furtunul presurizat nu ma risc. Eu am avut un cabrio si la fiecare ploaie ieseam cu blugii uzi din masina...daca mai dadea si un soare sa se incinga iesea un miros pe care nici decapotat nu-l suportai...asa ca ma mai gandesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut.

Eu am trapa pe Golf IV. E intr-adevar frumoasa, dar cand e foarte cald tot climatronic-ul e cel care ma scoate din incurcatura.

Tavanul este intr-adevat putin mai jos cu vreo 3-4 cm, din cate am vazut eu.

Deocamdata nu am probleme cu apa...si am prieteni care au Golf II cu trapa si nu au probleme.

Ideea este sa nu o deschideti iarna cand sunt sanse sa inghete, si in zonele unde este foarte mult praf.

Daca merge greu folositi spray WD 40 si nu veti avea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Help!!!!

Imi ploua in masina !!!!!!

Azi am parcat masina dimineata la birou si cand am revenit pe la ora 16 am intepenit :D :D stalpul din stanga fata era ud ,am verificat trapa parea inchisa.Se pare ca numai etansaza bine in partea stanga spre parbriz.

Pana acum nu am avut probleme cu trapa a mai patit cineva ceva asemanator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa nu fi avut usa stanga inchisa bine, Au mai patit si altii.

La trapa este un canal de colectare a apei. Cauta sa nu fie infundat si ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

nevasta-mea zice ca ieri i s-a deschis trapa in mers. asta ar fi cam a doua oara la interval de 2-3 luni. mai merg si eu din cand in cand cu ea, la mine nu s-a manifestat niciodata treaba asta. poate sa-mi recomande si mie cineva un service sau un om care se pricepe bine la partea electrica in bucuresti? (adica sa stie a umbla in blocul de comanda de la trapa etc) ocazie cu care as mai vrea sa rezolv si alte problemute tematice, cum ar fi incalzirea in scaunul din dreapta.

multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna. acelasi simtome le-am avut si eu. am desfacut partea de sus si am curatat contactele. acum nu mai sunt probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
Help!!!!

Imi ploua in masina !!!!!!

Azi am parcat masina dimineata la birou si cand am revenit pe la ora 16 am intepenit :banghead: :icon_cry: stalpul din stanga fata era ud ,am verificat trapa parea inchisa.Se pare ca numai etansaza bine in partea stanga spre parbriz.

Pana acum nu am avut probleme cu trapa a mai patit cineva ceva asemanator.

Si eu am patit asta o singura data cand o spalam, dar de atunci nu am mai avut probleme.

Trapa era inchisa si nu intrase apa pe la ea.

Cred ca totusi nu ai inchis usa bine, la mine cred ca asta a fost.

Apropo, am si eu o intrebare. Mi-a cazut acel intrerupator de pe plafon si azi l-am demontat. Sunt foarte curios daca cineva a mai demontat chestia aia si sa imi spuna cum naiba era prins butonul ala acolo sus caci eu am vazut numai o tablita de metal cu care se facea contactul, iar butonul avea ceva zimti ca si cum ar fi avut ceva prins acolo.

Eu am prins butonul numai de acea lama de tabla si e ok, dar am senzatia ca mai lipseste ceva acolo.

Poate cineva sa ma lamureasca?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Vin si eu cu o problema...unde gasesc toate angrenajele ce sunt la trapa?picioarusele acelea de pe sina daca aveti idee unde as putea comanda.a avut cineva grija sa ma "rezolve" si sa mi-o lase pe plafon:(va rog ajutor.mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

pt cei care au trapa din fabrica ...si le ploua in masina....nu are nicio problema daca geamul de la trapa nu este etans....ideea e ca trebuie sa treaca apa pe acolo, nu e nimic in neregula cu asta

problema este ca in interiorul de la trapa sunt 2 gauri prin care se scurge apa prin stalpuii de la parbriz ..si alea se infunda cu mizerie..frunze noroi etc...si cand mmai ploua apa nu are unde sa mai curga si iti curege in masina

mizeria se strage deobicei jos la capatul furtunasului

pt a scoate mizeria din canalele respective cand deschideti usa fata sub balamalele de sus este un furtunas ingustat la varf...ala trebuie miscat si cascat pana

cund iese toata mizeria....eventual faci o proba dupa ce ai scos din mizeria aia..torni apa sus la gaurile alea de la trapa...si trebuie sa picure pe jos pe furtunas

un sfat ..este bine ca din cand in cand sa verificati furtunasul sa nu fie mizerie jos...sa nu vina ploaia si sa fie prea tz

spor la treaba

Modificat de 90G_O_L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate masinile ce au trapa au un fel de plafon dublu.astfel in toate cele 4 colturi ale plafonului sunt niste furtunase care canalizeaza apa si nui da voie sa intre sub tapiterie.posibil sa fie infundate acele canale de scurgere la cei care au probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90G O L are dreptate. Si eu am patit sa se umezeasca in coltul di dreapta sus, langa trapa, si am curatat furtunasul de pe stalpul portierei. A curs ceva pamant si apoi n-am mai avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!