Jump to content

Probleme Tempomat


alin_v8
 Share

Postare recomandată

  • 4 weeks later...
On 29.09.2023 at 12:34, Al Bundy a scris:

daca e cutie schimbata, doar sa pui soft de pe o masina care are acea cutie.

si o sa se potriveasca softul de pe golf 6+ pe passat  b6  ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si ce fac infara sa schimb cutia ?

pot incerca sa schimb senzorul de pe cutie cu unu de passat  ? oare se potriveste , ca banuiesc ca daca mecanic merge totul bine , problema e la conexiunile electronice .

ma gandesc ca e o diferenta ceva intre senzori. zic si eu 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate teoria ta este eronata. Sunt alte rapoarte si de aici problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce imi spui tu , ca rapoartele is problema ....inseamna ca nu ar trebui sa mearga bine mecanic . ori mie imi merg toate rapoartele foarte bine , doar in treapta a 6-a nu sta tempomatul , cupleaza si il da afara .pe teste imi arata ca in treapta a 6-a e la punctul mort, in rest in toate vitezele cupleaza si sta 

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunta la QUOTE pentru postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

raportele sunt niste cifre, pe care le stie calculatorul de motor. 

Si din pacate ECU stie alte rapoarte (adica alta turatie vs viteza) si de asta ii da cu virgula, si nu lasa tempomatul sa functioneze. 

 

Normal ca mecanic cutia merge bine..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare ca nu ai inteles nimic din ce ti s-a spus pana acum, ECU-ul masinii e programat cu rapoartele din cutia cu care a venit masina din fabrica si deci stie ce turatie trebuie sa aibe motorul in fiecare treapta la o anumita viteza. Daca turatia e diferita fata de ce se asteapta ECU-ul sa "vada", pilotul automat e dezactivat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, zgardeaM. said:

din ce imi spui tu , ca rapoartele is problema ....inseamna ca nu ar trebui sa mearga bine mecanic . ori mie imi merg toate rapoartele foarte bine , doar in treapta a 6-a nu sta tempomatul , cupleaza si il da afara .pe teste imi arata ca in treapta a 6-a e la punctul mort, in rest in toate vitezele cupleaza si sta 

Nu e vb ca nu merge bine....merge bine, rapoartele difera, automat difera viteza si turatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zgardeaM. - Uita-te la cutii (ce a fost original pe masina si cea noua) si cauta rapoartele de trepte, apoi mergi la un tuner si iti rezolva partea asta.

Costurile sunt cam tot alea ca si schimbat cutia, dar la cutia de g6 ai avantaj la ultima treapta (2000-2200rpm@140km/h vs 2500rpm@140km/h cu cea originala).

Daca masina are start/stop vei avea eroare si acolo.

Eu la vechiul Pasat B6 (din semnatura) asa am procedat (cutie si am resoftat si motorul 140->170). Rapoartele lungi te ajuta doar daca si motorul are putere, altfel in ultima treapta nu vei putea accelera decent.

Daca pe B6 ai motor  BKP (ECU Siemens, cum am avut eu) poti pune de la motorul de 170 BMN(acesta e singurul din generatia asta ce a avut treapta 6-a mai lunga pe B6). 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!