Jump to content

Oglinda Lovita


feclistluci
 Share

Postare recomandată

:D Nu ai carte tehnica, dar ai fi putut s-o gasesti aici impreuna cu ce te interesa.

post-19163-1267984539_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Becul/ledurile din semnalizarea de la usa sofer abia imi palpaie; e atat de slab incat doar noaptea se poate observa o mica luminita; la o evaluare optica pare mizerie (apa cu impuritati) in partea aceea transparenta a semnalizarii din oglinda; as vrea sa o desfac sa vad despre ce e vb, insa cand incerc sa accesez linkul cu DIY-ul din sectiune imi da eroare; poate sa imi dea cineva un link care merge va rog? thanks

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si la mine a facut la fel, prima oara de abia mai palpaia si acum nu mai face de loc.

L-am desfacut complet si nu pare sa aiba nimic, cred ca a murit :icon_thumright: s-a ars :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

ceva preturi mai actualizate de carcasa, oglinda, semnalizator ?

si un link bun pentru un "haw to'

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva preturi mai actualizate de carcasa, oglinda, semnalizator ?

si un link bun pentru un "haw to'

Uite aici un link,la partea cu cu montat/demontat,la partea cu preturile din pacate nu te pot ajuta

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=3995&highlight=mirror+signals

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi ptr link

sper sa fie ok

am gasit azi ceva preturi

la producator oglinda 42 ron

carcasa 68 ron

semnalizarea insa la modelul meu nu este pe producator... numai OEM la 140 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai fost la reprezentanță? Eu am luat-o de acolo acum 2 ani cu 70 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut aceasi problema am patit si eu prin vandalism au vrut sa fure oglina si prostii mai mult au facut rau .. nau putut sa o fure insa mi-au facuto sa aterne in niste ate ...am mai multi functii cu ea inchiderea oglinzilor automata din masina incalzire reglare ... intrebarea mea este cam cat mar ajunge una noua cu toate functiile astea ... mentionez ca geamu mai sta si el fixat in cateva cleme, incalzirea inca funcioneaza reglarea si ea dar inchiderea automata din masina numai merge ... ce as putea face in cazul asta o sa vin si cu poze in zilele ce urmeaza

Modificat de dudu
rog citeste Regulamentul si incearca sa postezi respectandu-l. Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca iti merge incalzirea si merge si reglajul, asezi frumos sticla in toate clemele si gata...

Inchiderea centralizata nu are nici in clin nici in mineca cu oglinda, cauza pentru ea trebuie sa o cauti in alta parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Să ții minte un sfat, originalul e original, am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar inchiderea automata din masina numai merge ...

Ce inchidere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca se refera la inchiderea oglinzii (plierea :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refer la plierea electrica ... trebuie schimbat tot bratu si cu ocazia asta fac si un mic anunt care are brat drept de vanzare cu pliere electrica entry light si toate cele sunt interesat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e diferenta dintre o oglinda ( brat+capac+oglinda ) originala ?! si alta oglinda venita pe producator diferentele sunt vizibile ? e vreun cod trecut pe undeva ? si diferenta dintre o oglinda rabatata electric si alta rabatata manuala ?! ele arata la fel ? trebuie sa aibe ceva in plus ? mi-am dat comanda de o oglinda cu rabatare electric si mai intai vreau sa o verific dar n-am idee cu ce sa incep mai intai Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Nu mai merge acel link postat de @caine dar daca aveti vreo idee cum se demonteaza semnalizarea din oglinda as fi super happy :D

Sau o info cum sa dau jos oglinda , cred ca acesta este secretul pentru schimbarea semnazizatorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult !!! Este mai mult decat trebuie in acele linkuri :D Acum ramane sa vad cum o sa ma descurc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mie mi-a zburat un taximetrist oglinda stanga. S-a spart geamul si semnalizatorul. Am cumparat semnalizatorul (50 ron) si l-am montat, s-a potrivit. Acum vine partea grea. Am luat si geamul, dar nu se potriveste chiar asa usor. Se gasesc pe undeva pasii care trebuie urmati sau ma duc la unul mai dibaci ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit si tu un pic mai sus? Sunt postati pasii de montare/ demontare al oglinzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut!  

Acum ceva timp am parcat pe o strada ingusta si am uitat sa rabatez oglinzile. Drept urmare masina de gunoi mi-a agatat oglinda. Rezultatul se vede in poze. Oglinda este electrica, cu rabatare, cu semnalizare, incalzita si cu acel bec sub brat. Am comandat recent una noua AfterMarket de la ALKAR, insa nu avea becul de sub brat si nu am vrut sa risc, asa ca am refuzat-o. De asemeni cea de pe masina are interiorul metalic, cea AM are plastic. As fi putut sa iau doar carcasa, semnalizarea si sticla, dar am si acel metal rupt. 

Acum intrebarea: Ce producator imi recomandati pentru aceasta oglinda, sa stiu dupa ce anume sa ma uit

Multumesc,

 

 

 

20161220_090035.jpg

20161220_090119.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu recomand sa iti cauti pe la dezmembrari, una originala SH - nu se compara cu cele AM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare.

S-o iau in ordine.

STANGA (nu asa important): asta iarna am avut nenorocul ca o duba sa-mi agate oglinda intr-o zona ingusta. Nu au fost avarii de niciun fel, dar oglinda imi vibreaza cateodata la vant ori viteze mai mari. Pare prinsa bine in cleme, aveti idee ce pot sa ii fac sa nu se mai miste? Semnalizare, dezaburire, miscare, totul ok, doar nu vreau sa se agraveze.

DREAPTA: am agatat un stalp de poarta si am facut isprava de mai jos. Carcasa e ok, LED-ul inca functioneaza, doar sticla sparta si semnalizarea, care trebuie inlocuita cu totul. Am cateva intrebari aici:
- pot inlocui sticla si semnalizarea eu, acasa, in sensul ca este o operatiune complicata (precizez ca daca trebuie sa dau fata usii jos deja, pentru posibilitatile mele, este o operatiune complicata)?
- semnalizarea, din ce am citit, e bine de luat originala, un cod de piesa se poate, ca ce am gasit costa doar 30-40 lei si imi par... aftermarket.
- de cand cu isprava, motorasul de pozitionare al sticlei scoate un zumzait usor cand este actionat, dar inca functioneaza. Pareri? N-as vrea sa se agraveze si sa nu mai mearga deloc...

SUPLIMENTARE:
- luminile acelea de sub oglinzi se pot monta? Sau trebuie inlocuit blocul oglinzii cu totul? Pe masina mea (cea din profil) merge?
- sticla curbata, heliomata ori ce? Sunt in ceata la acest aspect grav. Sticla heliomata se poate pune? Procesul este "automat", la fel ca la cea interioara (de care nu am, oricum)?

Multumesc anticipat.

20170606_092446edit.png

20170606_092440edit.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, poti sa le inlocuiesti tu, daca ai sculele necesare si ceva indemanare - trebuie sa le desfaci de tot.

Nu poti pune electrocromata - ca sa montezi asa ceva, trebuie ca oglinda de sus sa fie cu acesta functie, sa tragi firele pana la cea laterala, etc - se poate face retrofit la aceasta optiune, dar cresc costurile

Poti monta si lampile de sub oglinda - trebuie decupata carcasa, trase firele in calculatorul de usa, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, si problema cu motorasul oglinzii dreapta se poate agrava? Adica ar trebui sa ma gandesc sa-l schimb acum? Sau daca inca functioneaza sa-l las asa?
Semnalizare imi iau de care gasesc ca inca functioneaza LED-urile din ea si le pot pune pe acelea.
Ce inseamna sa le desfac de tot? Toata oglinda in sine, carcasa si tot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toata oglinda... pana la bratul de metal - doar acesta ramane. Semnalizarea se schimba cu totul, cu tot leduri.

da-i pace la motoras, pt moment

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!