Jump to content

Skoda Fabia 2 - Primii pasi


zatarra
 Share

Postare recomandată

Hello all,

Urmeaza sa primesc peste o saptamana o Skoda fabia 2 Ambiente, 1.4 benzina cu 86 CP. Am dat aprox. 12000 €. e prima mea masina mai buna. pana aku am condus dacia break, asa k as vrea sa stiu ce trebuie sa verific atunci cand iau masina de la dealer si apoi cum sa fac in primele zile. Am auzit ceva despre rodaj. Imi poate explica cineva despre ce e vorba? Avand in vedere ca e si iarna, ce ar trebui sa nu fac k sa nu stric ceva la masina :scratch: . Merci anticipat pt sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ar trebui sa ii pui anvelope de iarna la punctu unu.

2.scrie in carte despre rodaj si sunt vreo cateva topic-uri si pe aici.

3.la livrare in 99 % din cazuri totul e ok, dar poti sa arunci si tu o privire inainte de a semna actele pe la vopsea ca nu se stie niciodata.

4.fii si tu mai atent cu literele pe care le "arunci" prin posturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@zatarra: In primul rand, ar trebui sa citesti REGULAMENTUL VWFORUM ( http://vwforum.ro/index.php?act=boardrules ) ! Ai vedea ca nu acceptam pe forum modul tau de a scrie !

Sfaturi de rodaj sunt date si in Manualul de Utilizare care-l primesti cu masina; ideea de baza este ca in primii 1.500 km sa nu fortezi motorul, adica sa nu depasesti turatii de 3.000 - 3.500 rpm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi. Am fost cam nerabdator la inceput si am trecut repede prin regulament, ca sa postez cat mai repede si sa aflu raspunsuri la intrebari. Am citit regulamentul si acum astept masina. Pentru alte nelamuriri voi folosi cu placere vwforum :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Rodajul trebuie sa il fac neaparat la drum lung sau pot sa il fac si pe portiuni mai scurte?(adica drumuri scurte si dese)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva informatie a oferit DRAPAR mai sus insa un motor in general se simte mult mai bine la un regim de mers relativ constant (la drum intins). Daca nu ai posibilitatea sa faci iesiri mai lungi, nu-i bai, e ok si asa. Nu forta totusi.

P.S. completeaza-ti si tu profilul cu tipul motorului ca 1.4 poate fi si benzinar si diesel. E important pentru eventualele sfaturi pe care le vei primi.

Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Sunt nou pe acest forum, si am citit aici multe lucruri care nu le stiam. De fapt cam doua zile in continuu, pe forumul pt. Fabia 1. Am vazut acolo o gramada de baieti care se plangeau ca le curge apa in masina, ca se tureaza motorul la 1.2htp, ca sunt bucsele prea slabe, ca abs-ul face figuri pe gropi..oricum, lucruri foarte interesante care m-au atras, de-asta am si citit cam tot ce era acolo.

Eu vreau sa iau cam intr-o luna o Fabia2, sper sa se fi rezolvat intre timp micile neplaceri de pe versiunea anterioara, dar am unele nelamuriri in privinta dotarilor pe versiunile Classic si Ambient. Oferta de acum este 8000 euro, cu programul rabla pt versiunea Classic 1.2 (60cp), Ambient este mai scumpa cu vreo 800 euro. Merita sa iau ambient, exact cum vine, fara nimic, sau sa customizes un Classic, ca sa ajung unde vreau adica <9000 E. Am vazut ca la Classic,bordul are in dreapta 2 gauri de depozitare, nu are cum e normal, spatiu de depozitare inchis. Plus ca nu are casetofon, sau inchidere, geamuri electrice..etc.

Si inca o chestie legata de motoare..Cele 1.2 60 si 70 cai au transmisie pe lant?

Mi-ar placea sa vad niste poze cu interiorul pt ambele versiuni, pt ca la dealer aveau una expusa full.

Multumesc si o zi buna!

Modificat de tibosee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Transmisia este pe lant la ambele iar o parte din problemele tineretii au fost rezolvate. Recomandarea mea calduroasa ar fi catre Ambiente si motor de 1,2 70CP. Nu lua classic pentru ca mai tarziu poate are sa iti para rau pentru aia 800 de euro in plus.

Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pt sfat! Sper sa fac o alegere inteleapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Sunt nou pe acest forum...

Salut,eu am 1.2 70cp ambient.Sincer sa fiu este k,dar pentru ca sa iei una clasic si sa te apuci sa pui dupa aia pe ea nu ti-as recomanda.In plus mai ai nevoie si de o rama de plastic in cazul in care iti pui tu un mp3.Din cite stiu eu ambient are si aer conditionat+mp3+geamuri electrice fata.Parearea mea este ca toate astea fac 800 euro.Consumul la masina este super k!Vezi si tu ce faci !!!

Alexandru, te-am mai rugat odata sa nu mai dai quote la mesajele anterioare; te rog sa arunci o privire si pe regulament pentru ca daca am face fiecare cum ne taie capul ar iesi o mare harababura aici. Te rog sa ai grija pe viitor. Multumesc.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Problema cu ABS-ul la gropi nu s-a rezolvat :D din pacate daca dai prin gropite mici si dese ABS-ul considera ca esti pe gheata si iti sare imediat ! deci mare grija cu gropile :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,eu am 1.2 70cp ambient.Sincer sa fiu este k,dar pentru ca sa iei una clasic si sa te apuci sa pui dupa aia pe ea nu ti-as recomanda.In plus mai ai nevoie si de o rama de plastic in cazul in care iti pui tu un mp3.Din cite stiu eu ambient are si aer conditionat+mp3+geamuri electrice fata.Parearea mea este ca toate astea fac 800 euro.Consumul la masina este super k!Vezi si tu ce faci !!!

Alexandru, te-am mai rugat odata sa nu mai dai quote la mesajele anterioare; te rog sa arunci o privire si pe regulament pentru ca daca am face fiecare cum ne taie capul ar iesi o mare harababura aici. Te rog sa ai grija pe viitor. Multumesc.

Scuze,am vrut sa dau REPLY,din greseala.Nu o sa se mai intample.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Saluti

Astept o Skodita Fabia 1.2 60cp si as avea o intrebare la care nu am gasit inca un raspuns desi sunt mai multe discutii despre rodaj in forum. Cat de incarcata poate fi masina in rodaj? Primi 1500 km sa ii fac singur in masina sau pot duce 4 persoane ca mine? (adica 4x100 kg).

O zi buna va doresc

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recomandabil e sa nu incarci masina decat cu strictul necesar (adica sofer) :D

motorul in rodaj e bine sa nu-l suprasoliciti cu incarcari suplimentare, mai ales ca 1.2 60 nu e tocmai un heavy-duty pentru drumurile noastre cu dealuri, depasiri - daca ai merge rectiliniu si uniform pe autostrada ;) cu +400 ar fi altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru raspunsul rapid. Creca o sa fac in felul urmator: in primul weekend cand imi vine masina fac o plimbare cu sotia Cluj - Viena fara sa fortez motorul. Cu 2 persoane nu creca e prea mare incarcarea. Si buna parte din drum este pe autostrada unde pot merge constant.

La intoarcere ar trebui sa am rodajul complet. Alte sfaturi in rodaj daca mai aveti sunt binevenite :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Rodajul nu se face prin mers timp indelungat cu turatii constante. De obicei scrie in cartea masinii !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Rodajul se face nu se face...

Mie mi-au spus ca nu trebuie sa depasesc 3000 de ture si 100 de Km. Atata si sa nu incerc sa rup asfaltul cand plec de la semafor. :)

In rest rodajul il faci cum poti, in oras in afara ... cum si unde mergi cu masina. Important e sa nu fortezi si sa nu bruschezi ca inca nu sunt unse, asezate si finisate toate piesele. Ma refer aici la toate piesele nu numai la motor. In carte spune: cauciucurile au aderenta optima dupa 200 de Km, placutele au coeficientul de frecare optim dupa 500 de km. Deci toata masina e in rodaj.

Ce te faci daca dupa 20 de Km de mers cu masina tu ai 5000 de ture si esti cu 150Km la ora si calci frana ca iese un caine in fata... ... ... cauciucurile nu tin bine, placutele nu te ajuta... si iei cainele si rupi bara din fata... mai iesi si pe campie si... pacat de masina.

Rodajul e ca sa te obisnuiesti tu cu maisna si ea cu tine.

E ca la virgine, la inceput ... mai greu si mai incet, da mai apoi le place si atunci sa te tii... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut,

Acum am 5500 de km cu Fabia mea...A fost foarte greu sa ma decid la cumparare, stiti dumneavoastra de ce : banii, sfaturi de la prieteni ,colegi...cunostinte...unele pro, altele contra.

A fost greu pentru ca banii erau... cati erau ..dar erau munciti ...al naiba ( SCUZE !!! :angry: ) de munciti . Cand ma gindesc ca

sunt persoane care au masini fitoase ...si nu ii doare cand o minge cade pe masina lor..dar asta e.

Incredere am avut de la voi domnilor si de la reprezentantii de vanzari de la Intercar Sibiu.

Masina este ok, are doar 60 de caluti...dar sunt ai mei

Multumesc.

Modificat de Uncas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si??

ce impresii ai?

e buna e rea?

s-a stricat ceva? mai iei skoda alta data sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, impresiile sunt pozitive, masina este ok, nu s-a stricat nimic si nici nu as vrea sa sa strice :) ( este totusi noua).

La ultima intrebare mi-e cam greu sa-ti raspund acum...este cam devreme totusi pentru impresii amanuntite, dar dupa cum spuneam, sunt multumit de Fabie ...este o masina decenta - parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
Problema cu ABS-ul la gropi nu s-a rezolvat :icon_thumright: din pacate daca dai prin gropite mici si dese ABS-ul considera ca esti pe gheata si iti sare imediat ! deci mare grija cu gropile :icon_thumright:

Acesta manifestare nu este un defect si apare la toate masinile dotate cu ABS. In mod normal se frineaza inainte ca masina sa treaca peste o denivelare. La trecerea prin groapa frina n-ar trebui actionata pt ca impactul cu denivelarea este mult mai dur cu frina actionata decit fara frinare.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sal all

Am doua subiecte:

1.In poza 2-1 sint fotografiate cele 3 bobine de inductie.stie cineva cum se scot ca sa ajungi la bujii?

2. In poza 2-2 am vrut sa arat o garnitura ce am montat-o eu pentru a impiedica intrarea alei pe sub capota ,cind ploua,mentinind curat motorul.

Motorul din poza are 5500 km si arata super curat ,zic eu ca din cauza acestei garnituri(obisnuita ,folosita la etansarea ferestrelor)post-44323-1248348796_thumb.jpgpost-44323-1248348796_thumb.jpg

Sper ca nu m-am incurcat cu atasamentul pozelor.

Numai bine!

post-44323-1248348828_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

1.Nu stiu de ce trebuie sa desfaci cele 3 bobine de inductie!?! Daca vrei neaparat ... desfa toate suruburile si vezi ca plasticile de pe acolo sa nu aiba aripioare prinse. Sa stii ca nu garantez ca va mai merge masina dupa ce umbli pe acolo.

2. Imi place motorul tau curat, dar la mine se murdareste de la noroiul zvarlit de roti undeva in zona mochetei pentru izolatia fonica a habitaclului. Nu cred ca ajuta garnitura aia mica, pentru ca nu vad ce apa intra pe acolo( in orice caz apa curata). Daca era asa cum zici, cred ca o puneau inginerii de la skoda. Am incredere in ei de asta am luat masina pe care o am. Eu cred ca ai scut de protectie. Daca da, zi-ne si noua sa nu cumparam banda degeaba.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut , sunt nou printre voi si as vrea sa va prezint si eu viitoarea mea masina :frigbaitata:. Astept cu nerabdare sa soseasca la sfarsitul lunii august o Skoda Fabia II 1.2 TSI 86 CP. V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati impartasii cunostintele voastre referitoare la aceasta masina, mai exact motorizare. Daca am facut sau nu alegerea buna ramane de vazut. Bafta

Am uitat sa zic ca masina este TREND ca varianta de echipare

Modificat de rzn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este destul de "tanara" motorizarea 1.2 TSi dar personal cred ca ai facut o alegere foarte buna. Este un motor destul de simplu ca si constructie si eu zic ca va fi destul de fiabil. Ca si caracteristici dinamice eu personal am fost incantat de el, l-am testat doar pe un Yeti care, evident, este o platforma mai grea decat fabia. Adica lucrurile sunt sigur ca vor sta MULT mai bine la fabia.

No, cam asta ar fi. Iarasi o parere personala: dac-ar fi sa imi cumpar maine masina asta, probabil c-as "rumega" mult intre motoarele 1.2 TSi si 1.6 TDi-CR.

In alta ordine de idei, bine-ai venit printre noi si iti urez sa stapanesti sanatos masinuta!

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!