Jump to content

Polo 1.4TDI -> Octavia 3 1.2TSI


Aditu

Postare recomandată

Si iata ca timp de aproape 6ani de zile, fara 2 luni tot stock am pastrat-o. Prima mea masina personala, si prima mea dragoste mecanica.

Are acum 221.000 km, si inca arata bine, nu e matuita vopseaua, interiorul e ca in ziua in care am luat-o. Am si avut gija de ea, impotriva tuturor vicisitudinilor din tara noastra. Nu a esit in evidenta, dar pt mine a fost intotdeauna o masina frumoasa. Nu a fost sport, dar am depsit tot ce am vrut atunci cand m-am grabit, fie deal, fie incarcata.

A fost o masina economica, care nu m-a dezamagit in ciuda motorului ei micut. Mereu in ea a batut o inimia puternica, desi eu am considerat-o firava.

As caracteriza-o pe scurt rezistenta, desi mereu i-am cautat nod in papura.

Pana anul trecut a mers pe capetele de bara, pivotii, amortizoarele si ambreiajul din fabrica. A primit in schimb altele orginale, desi se pare ca ale ei nu erau duse. Consumul mereu a fost decent. 5 - 5.5 - maxim 6 in oras si 4.5 - 5 extern.

De anul trecut am trecut-o pe ulei Motul Specific 505.01 5W40, care mi s-a parut incomparabil mai bun decat Castrol-ul Edge pe care am tinut anterior.

 

Asa cum zicea in regclamele de pe vremea ei: Small but tough.

 

PS: in curand va trebui sa ma despart de ea, pt ca am inlocuit-o cu o Octavia 3 1.2 TSI Elegance noua, careaia nu cred ca ii voi mai deschide topic. Va ramane totusi in familie la sora mea.

Link către comentariu
  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Aditu

    53

  • STC

    9

  • 1-Q

    4

  • calin.g

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Aditu,sa fie intr-un ceas bun achizitia Octaviei 1,2 tsi ! Sa te plimbe multi km( fara problemele caracteristice motorului de 1,2 tsi) asa cum a facut polonicul.Cum simti trecerea la benzinar dupa 6 ani de diesel? Vine vremea schimbarilor asa ca iti urez sa ai bucuria sufleteasca pe masura achizitiei.Felicitari ! Niste impresii despre O3 asteptam chiar daca nu doresti sa ne o prezinti intr-un topic separat.Plusuri si minusuri in comparatie cu vechea tehnologie.

Modificat de calin.g
Link către comentariu

Multumesc! Vremuri trec si vremuri vin. Au venit de fapt. 

 

Trecerea de la Diesel la Benzina nu pare sa ma afecteze. Aparent TSI-ul se conduce ca TDI-ul, raspunde chiar mai bine sub 2000rpm, chiar si fata de 1.6TDI.

Poate putin la consum. Dar TSI-ul ma indeamna sa il conduc mai mult sub 2000 ture, dupa inidcatii si dupa cum trage. Si partea buna e ca asa ies si cele mai mici consumuri la TSI.

TSI-ul se conduce placut, e linistit, silentios si pare sa traga binisor, asta pt ca fiind in rodaj il menajez. De fapt merge atat de frumos si linisitit fata de TDI-ul meu incat nu simt nevoia de performanta, acceleratii sau viteza, fiind mai placut cruising-ul. Pe viitor ne vom cunoaste mai bine, ca sa stim pe ce ne bazam in depasiri.

 

Avantaje sunt multe dar as aminti:

- Confort acustic, desi nu pot sa zic ca ma deranja asta la Polo

- Interiorul modern si cu tenta de lux, dar e normal, diferenta de clase si generatii.

- Spatiu muuuult mai muuult, in special pe locurile din spate (enorm chiar), precum si portbagajul urias. Circuland preponderent in doi nu am simit lipsa de spatiu nici in Polo.

- Sistemul multimedia si gadeturile echiparii Elegance si cele cateva optionale (senzori spate, lumini picioare, Bolero...).

- Motorul placut la condus si tind sa cred chiar economic (sper sa fie cel putin asemanator lui Polo).

- Se incalzeste mai repede motorul si interiorul, testat diminetile astea reci.

- Stabilitatea, care fata de Polo e evident un plus

Ar mai fi, unele avantaje evidente, altele care nu imi vin in minte, sau nu le-am descoperit.

 

Dezavantaje, cel putin pt mine:

- Mare, mult prea mare. Deja mi se pare greu sa o intorc in drum, sa o bag cu spatele in locuri unde nu stiu exact ce am in spate si in laterale.

- Suspensia tare, care imi aminteste de Polo. Cautam ceva mai soft, gen Duster sau Logan unde zici ca plutesti peste drumuri proaste.

- Oglinzile care se pliaza/depliaza automat (le-am dezactivat). Dar e riscant acum cand ingheata, sau daca intalnesti pe cineva amabil sa ti le plieze/deplieze.

- Stergatoarele care nu se pot ridica din poztia de repaos, asa ca daca vreun vecin vrea sa ti le ridice fie iti indoaie bratul fie capota. La fel si la spalatorie, daca nu stai cu ochii pe ei.

- Sistemul start/stop e inteligent am observat, dar la mersul in coloana mi se pare chiar nociv si prefer sa il dezactivez cum ma urc in masina. La noi nici la semafoare nu e prea recomandat. Sincer nu prea i-am gasit intrebuintare pana acum.

- Si poate ocftica pe care o poate starni. Cand de fapt tu ai facut eforturi (economisesti si creditezi) pentru placerea si pasiunea ta.

 

Am condus apropae 700km in 5 zile. Incerc sa ii fac rodajul la drumuri mai lungi (autostrada, nationala), in oras mergand in jur de 80-90km pana acum.

In weekend planuiesc sa o scot la plimbare a.i. sa inchei cei 1500km de rodaj. Mi-e putin neclar daca asta e tot, sau mai sunt restrictii si dupa.

 

Consumuri...am avut si 4.2 pe DN-uri schimband dupa cum indica masina, si mergand legal. Am avut si 4.9 autostrada mers linisitit cu 110. Am Vazut si 6.8 dupa ce m-am fatait prin oras mergand cu turometrul peste 2000rpm.

Azi dimineata am ajuns la job cu un consum de 5.8 dupa circa 12km. Oficial...se vede in poze ce a consemnat ea.

Cred a sunt multumit de consum, dar trebuie sa mergi mai prudent de cat cu TDI-ul ca sa il obtii. Pe viitor o sa verific facand eu calculul pe hartie, ca la Polo.

 

Nu imi mai vine in minte ce sa scriu acum. Poate pe viitor...desi nu planuiesc sa tin aici un jurnal de genul masina mea.

Iata si cateva poze la cererea unor colegi.

 

 


Si...cam atat :)

post-17144-0-93189700-1381166349_thumb.j

post-17144-0-91253000-1381166395_thumb.j

post-17144-0-72886000-1381166396_thumb.j

post-17144-0-90286600-1381166397_thumb.j

post-17144-0-78714900-1381166398_thumb.j

post-17144-0-52235300-1381166399_thumb.j

post-17144-0-36190100-1381166400_thumb.j

post-17144-0-86037400-1381166401_thumb.j

post-17144-0-36344800-1381166403_thumb.j

post-17144-0-54417600-1381166404_thumb.j

post-17144-0-02187600-1381166482_thumb.j

post-17144-0-55743400-1381166483_thumb.j

post-17144-0-86206500-1381166484_thumb.j

post-17144-0-21352400-1381166486_thumb.j

post-17144-0-65857300-1381166487_thumb.j

post-17144-0-01833400-1381166489_thumb.j

post-17144-0-33767300-1381166490_thumb.j

post-17144-0-52512600-1381166491_thumb.j

post-17144-0-53168100-1381166492_thumb.j

post-17144-0-99456300-1381166493_thumb.j

Modificat de Aditu
Link către comentariu

Dupa cum am mai zis .....sa va stapaniti sanatosi !!!

Frumoasa masina, frumoasa dotarile.

 

Treaba cu stergatoarele ...vezi ca este o pozitie de service daca vrei sa le ridici; pui contactul / iei contactul / apesi o data pe maneta de stergatoare si se vor ridica si ramane sus.

Link către comentariu

Frumos,ce e nou e nou,ai alta satisfactie,dai un ban dar stai in fata.Alba este culoarea care o prinde cel mai bine dar si pretentioasa.Este o "Lady"

 

Felicitari! Sa ai drumuri line si fara interventii !

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos Aditu cat mai multi km cu ea si fara incidente frumoasa foc! Cat ai asteptat pana a venit? Eu mai am cam 5 saptamani de asteptare!

Link către comentariu

Multumesc pentru vorbele bune! Doamne ajuta :)

@ionut, ea ridica stergatoarele cand ii dau eu pozitie de service, dar vecinul sau hotul ori baiatul de la splatorie nu au acces.

 A avut termen 10 sapt si in 6 saptamani am fost anuntat ca e la Curtici. De aici au mai trecut 2 saptamani (una pt ca nu am fost eu disponibil si inca una pana au adus-o la Brady).

Numai bine tuturor.

Modificat de Aditu
Link către comentariu

Multumesc pentru vorbele bune! Doamne ajuta :)

@ionut, ea ridica stergatoarele cand ii dau eu pozitie de service, dar vecinul sau hotul ori baiatul de la splatorie nu au acces.

 A avut termen 10 sapt si in 6 saptamani am fost anuntat ca e la Curtici. De aici au mai trecut 2 saptamani (una pt ca nu am fost eu disponibil si inca una pana au adus-o la dealer).

Numai bine tuturor.

Sa o stapanesti sanatos!!

De la ce dealer ai luat o?

Toti am avut termen de 10 saptamani.. Dar de obicei se aduna alte sapt la cele 10..

Link către comentariu

Eh....aia de la spălătorie s-au mai cizelat și ei intre timp și știu de treaba cu ștergătoarele. ..... în schimb nu știu ce te faci cu vecinul sau vreun binevoitor la care ai parcat pe locul lui moștenire lăsat cu gura de foc din neam în neam ....

Ziceai ceva de oglinzi ca le-ai dezactivat ... adică nu se mai pliază la închiderea mașinii ???? Cum le-ai dezactivat .... este setare prin bolero ???

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu

ionut_slatina, da, vezi ca ai ca optiune in meniul de la bolero sa le pliezi sau nu la inchiderea masinii. Chiar ma gandeam ca pe timpul iernii sa le dezactivezi si eu, de frica sa nu inghete.

Modificat de doggy
Link către comentariu

mai mult sau mai putin, masina ta este identica cu a mea, cea din semnatura :)

Pe parcurs o sa descoperi mult mai multe avantaje la care nici nu te gandesti, o sa vezi. cat despre consum, eu dupa aprox 6000 km, a scazut cu aprox 10%.

Singurul dezavantaj major care o sa ramana permanent este suspensia; dar o sa te obisnuiesti si cu asta, pare mai sport desi e doar o aparenta.

Link către comentariu

Da, se dezactiveaza din Bolero. Prin Bolero ai destule setari la indemana, dar mare parte doar cu contactul pus. Inca din prima zi m-am fript cu oglinzile. Se pliasera seara, iar dimineata era gheata pe ele. Am vrut sa le dezactivez dar nu am putut pana nu am pus contactul. Stiam ca se vor deplia dar nu am putut face nimic. Una nu a ajuns pana la capat. Apoi si-a dat drumul. Si dupa cum scrie si in manual e interzisa manipularea manuala sau fortarea lor. Probabil ca se desincronizeaza, sau se pot rupe rotitele sau ce o avea.

Le poti plia si deplia totusi manual de pe pe butonul de comanda al oglinzilor, unde exista o pozitie speciala pentru asta, tot asa cu contactul pus.

Din Bolero poti alege puterea AC-ului, poti alege sensibilitatea senzorului de lumina, animatia butoanelor tactile, puterea luminilor de la picioare...Acestea se aprind odata cu lasarea intunerilului si le poti regla intensitatea, iar la deschiderea usilor lumineaza la putere normala. Si Catvision la fel, isi mareste intensitatea in functie de lumina de afara...cel putin asa mi s-a parut. Foarte frumosa treaba si discreta.

krygod, suspenzia e faina, dar pe drumuri precare...ma face sa imi fie mila de masina. O menajez si pe ea ca pe Polo. Dupa 6000km estimezi ca a ramas ca noua a ta? cum ai exploatat-o?

Eu tot sunt atent la directie. In principiu sta bine, dar pe loc, cand las volanul pe drept si ma uit la aliniamentul rotilor, roata fata dreapta pare mai deschisa...La voi cum e? O fi normal ori doar mi se pare mie. Nu as vrea sa imi strice anvelopele, care apropo, sunt Michelin Energy Saver cu dot 3313.

Modificat de Aditu
Link către comentariu

Nu patesc nimic oglinzile. Am facut destule ierni cu Toledo-ul, care avea oglinzi pliabile electric, si mereu le pliam.

Doar de vreo 2 sau 3 am patit sa nu vrea sa se deschida, dar le lasam 2-3 minute si isi reveneau.

 

La fel si daca le pliaza/deschide cineva. Dai de buton, le lasi cateva secunde si or sa-si revina.

Link către comentariu

Doggy .... eu încă aștept mașina ... de aceea am întrebat. Este bine dacă se pot dezactiva din Bolero pe timpul iernii.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu

Atentie, la benzina nu prea e recomandat sa mergi subturat, mai ales la rodaj, scrie si in cartea tehnica. Eu am tinut-o intre 2000 si 3000 de ture. Cunosc pe cineva cu o O2 1.2 TSI, dupa ceva probleme la motor, masina fiind noua si la km putini cei din service i-au spus ca nu a facut bine daca s-a luat dupa remoandarile masinii la schimbarea vitezelor.

Link către comentariu

Nu scrie asa ceva in manual, nici chiar la capitolul rodaj. Scrie doar sa eviti turatiile ridicare, mai ales la rece sau in gol, si sa eviti turatiile ridicate chiar si dupa rodaj, Iar despre turatii joase spune sa schimbi intr-o trepta inferioara cand motorul nu mai merge uniform, ceea ce e si normal.

 

Eu mi-am pus problema astfel: benzinarele aspirate, fara turbina, au cuplul maxim la peste 3000rpm. Daca TSI-ul are cuplul maxim deja de la 1400rpm, asta se datoreaza turbinei, care ajuta motorul la turatii joase. De aici deduc ca nu ar trebui sa fie o problema pentru turbina mersul intre 1500 si 2000rpm. In urcare, atunci trebuie sa o tii mai turata, peste 2000 clar, in functie de inclinatie.

 

Ok, hai sa nu umplem topicul cu discutiile astea aici. Dezbatem la impresiile posesorilor de O3, eventual.

Modificat de Aditu
Link către comentariu

Verificati daca aveti pe moroarele voastre volant cu masa dubla. Daca raspunsul este afirmativ trebuie sa conduceti mai turat, in plus turbinei nu ii plac turatiile joase gen 1500 rpm ib treapta a treia.

Bafta!

Link către comentariu

Turatiile joase ajuta doar la un consum redus. In rest distruge motoare si subansambluri prin vibratiile sporite . Mai Riști de asemenea sa te surprindă o depășire subturat din care poți ieși cam sifonat .

Link către comentariu

Au si TSI-urile,din ce am inteles de la reprezentanta,dar nu bag mana in foc.

Link către comentariu
Sterescugabriel

Eu am avut volant cu masa dubla pe golf 5 1.6 8 valve 2007 102 cai  si a cedat la 90mii, cred ca au inceput sa puna si pe benzina

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Skodita se comporta bine, nu prea am ce sa ii reprosez. Am inceput sa ii cer mai mult, si raspunde binisor la acceleratii. Inca trebuie sa mai lucrez ca sa imi dau seama cum pot prinde suta in cele 10secunde  :) Dar trage bine in orice treapta, mai putin primele 1 si 2, care imi par scurte, si se plafonneaza repede (sau poate nu am eu curaj sa ma duc cu ea in ture). Ma tot obsedeaza un filmulet in care O3 cu 1.2TSi prindea 100km/h in treapta a 2-a.

Ma cam supara in continuare start/stop-ul cand uit sa il dezactivez si ma trezesc chinuind motorul cand opresc in spatele cuiva sau la vreo intersectie. Mi-ar placea sa fie oprit default si sa il activez eu cand stiu ca va fi cazul.

Luminile din oglinzi mi-ar placea sa am ocazia sa le dezactivez si pe el, dar nu am gasit optiunea asta prin Bolero.

Consumul se invarte intre 5 si 6 media. Asta pentru ca la orice drum apas vreo 2-3 ori mai tare pe pedala, asa pentru fun si ca sa stiu ce poate inainte sa vina iarna si sa schimbam stilul.

Suspensia nu pare asa zgomotoasa, puntea spate nu am simtit ca ar face nazuri - ce e drept ca si menajez mult suspensia. Chiar si pe sosele bune, se simte ca baietii de la drumuri nu au nivelat bine asfaltul.

 


Skodita se comporta bine, nu prea am ce sa ii reprosez. Am inceput sa ii cer mai mult, si raspunde binisor la acceleratii. Inca trebuie sa mai lucrez ca sa imi dau seama cum pot prinde 100 in cele 10secunde :) Dar trage bine in orice treapta, mai putin a 2-a care imi pare scurta, si se plafonneaza repede (sau poate nu am eu curaj sa ma duc cu ea in ture). Ma tot obsedeaza un filmulet in care O3 cu 1.2TSi prindea 100km/h in treapta a 2-a.

Ma cam supara in continuare start/stop-ul cand uit sa il dezactivez. Mi-ar placea sa fie oprit default si sa il activez eu cand stiu ca va fi cazul.

Luminile din oglinzi mi-ar placea sa am ocazia sa le dezactivez, dar nu am gasit optiunea asta prin Bolero.

Consumul se invarte intre 5 si 6 media. Asta pentru ca am inceput in unele cazuri sa mai dau cu biciul, asa pentru fun si ca sa stiu ce poate inainte sa vina iarna si sa schimbam stilul.

post-17144-0-58678200-1382911892_thumb.j

post-17144-0-29241900-1382911901_thumb.j

post-17144-0-49550400-1382911908_thumb.j

post-17144-0-49415100-1382911918_thumb.j

post-17144-0-96648200-1382911925_thumb.j

post-17144-0-28153800-1382911932_thumb.j

post-17144-0-60558000-1382911941_thumb.j

post-17144-0-03336800-1382911949_thumb.j

post-17144-0-36846000-1382911955_thumb.j

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

In curand vine iarna si o sa ii iau table de 15 cu anvelope Semperit. Vreau totul nou si pe cat posibil mai original ca sa nu existe discutii de genul dardailei, fulare si alte surprize cu Sh-uri.

Ma uit sa cumpar niste capace. Cele pe care le au ei acum pe la 230 ron nu imi plac, si ma uit dupa un model de O1: http://www.pieseauto.ro/poze/vand-capace-originale-skoda-octavia-1-pe-15/vand-capace-originale-skoda-octavia-1-pe-15-924c3152ca99801ce5-800-600-1-95-1.jpg

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!