Jump to content

Polo 1.4TDI -> Octavia 3 1.2TSI


Aditu

Postare recomandată

Sper ca pana in Paste sa primeasca un player... Panasonic CQ-C1475N. E bun ca pret , are un look discret si cred ca ar da bine in bord (are un design simetric si in ton cu lumnile bordului)

Link către comentariu
  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Aditu

    53

  • STC

    9

  • 1-Q

    4

  • calin.g

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Schimbat bucsele fata de pe brat (cele posterioare). Cred ca nu mai fusesera schimbate niciodata - pareau cele originale - si aveau 136.000km pana azi cand le-am inlocuit. Erau singurele care se puteau numi problema pe masinuta mea. In rest nimic, nici un joc si totsi merg cu ea de 3 luni pe soselele noastre. Erau rupte bietele bucse...Acum zici ca e noua.

Abia astept sa dau o tura iar cu ea :D

Sper sa ii iau si player maine ;)

Numai bine!

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Cd-playerul promis...Nu e ca de fabrica dar pana la urma asta e, mai renuntam la principii si integrare perfecta in design :mellow:

post-17144-1209496958_thumb.jpg

post-17144-1209496972_thumb.jpg

post-17144-1209496986_thumb.jpg

post-17144-1209497004_thumb.jpg

post-17144-1209497019_thumb.jpg

post-17144-1209497155_thumb.jpg

Modificat de Aditu
Link către comentariu

Aditu-le manere si bandouri vopsite in culoarea caroseriei si folie pe geamuri ar da suuuper :mellow:. In rest f frumos.

Link către comentariu

Multumesc! Nu prea baga lumea in seama un Polo fara intentii prea mari de modificare :)

Pana la folia pe geamuri trebuie sa mai schimb bieletele antiruliu ca s-au dus dupa ce am schimbat bucsele de brat. Cred ca erau deja obosite/imbatranite si dupa 3 luni prin Romania au cedat.

Frumos ar da si niste jante.

O sa ma documentez ce pot face sa fac in culoarea caroseriei manerele si bandourile...Sa arate frumos, insa avand in vedere ca e zgariata cu cheia pe o aripa spate si zgariata in parcare...nu prea ar da bine. Trebuie sa ma resemnez! :( :D

Insa nu cred ca sa imi fie prea bine daca eu o ingrijesc si altii (care nu au nici un drept) o fac praf. De multe ori am tentatia de a mai face una alta la ea, dar imi trece cand ma gandesc la compatrioti.

Macar de interior sa mai ma ocup. Mecanic si ca fuctionare o sa m grija sa fie cat mai ok; sa evit drumurile proaste.

:vaidecapulmeu: A venit VDO-ul?

Modificat de Aditu
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Masina merge ok... Uneori ori are ea ceva ori am eu pareri insa nu imi da motive de ingrijorare concrete. Poate sunt eu prea atent. Nu am probleme se pare. Rezumand am schimbat la ea doar distributia acum 3 luni (la 2 sapt dupa ce am primit-o) care continea role, curea, pompa de apa , plus filtrele de ulei, aer, si uleiul motor cu Castrol. Am mai schimbat niste bucse de brat mari care se pare ca erau cele originale si pe drumurile noastrea au cedat. Dupa ce le-am schimbat masina parca era noua :beerchug: Apoi am mai schimbat o bieleta antiruliu care tot asa se pare ca avea multi km si nu am ai facut fata pe dumurile noastre. Schimbata si ea pentru ca nu imi place sa tin masina ranita :(.

Acum odata cu vara o sa ii schmib filtrul de polen/habitaclu si poate pe cel de motorina care nu l-am schimbat odata cu diostributia. Nu imi face problme dar prefer sa o fac . Imi place sa stiu ca e ok!

Am pus acum 2 zile stickerele si eu pe masina. In sfarsit! Locul e fain si arata fain!

Pana la pozele cu stickere o sa mai pun altele :

post-17144-1211281556_thumb.jpg

post-17144-1211281562_thumb.jpg

post-17144-1211281569_thumb.jpg

post-17144-1211281578_thumb.jpg

Link către comentariu
strooler2003

Foarte frumoasa masinuta... sa o stapanesti sanatos si sa ai grija de ea... Stii, ma gandeam, cred ca ar da bine la polo asta o prelungire a capotei peste faruri.. parerea mea... si niste jante normale.. pe 15" sau pe 16" si ar fi .. super ok :icon_thumright:

Link către comentariu

Da si eu mi-as dori in primul rand niste jante... Dar deocamdata nu am nici bani nici timp :icon_thumright: Daca bag vreun ban in ea il bag ca sa o mentin daca e nevoie si cand e. Apoi in functie de fonduri... :rr:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ai ales fain pozitia pentru abtibild. Seamana cu cel de pe Golf cu GOAL, nu e strident.

Ai idee daca se gaseste un contur care sa se potriveasca ceva mai bine la casetofon ? Locasul ala DIN e rectangular, iar chenarul are colturi rotunjite.

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Nu stiu sa zic sigur daca exista un astfel de contur...Mi-a ramas o frantura de imagine in cap de la un atelier unde mi-am montat playerul si parca aveau niste pungi cu o gramada de rame. Pareau din plastic mai iefitn insa erau negre, plate si rectangulare.

Nu am mai trecut pe acolo sa ma uit ca nu am reusit sa il fac pe domnul player sa scape mai mult inauntru a.i. sa stae in ras cu bordul. si sa se justifice mai bine o astfel de rama rectangulara.

Merci pt apreciere. Si mie mi-au placut montate asa. Dupa faza cu GOAL m-am inspirat si eu. Exista si Polo in versiunea asta, Goal, in afara, asta asa ca fapt divers :icon_thumright:

LE: pozele nu sunt prea artistice insa arata mai bine in realitate ;) O sa mai fac niste poze cu micul meu tuning :icon_cool:

Modificat de Aditu
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Perfectionist si fixist cum sunt am fost azi pe la o un service cu stand de ITP sa verific stare trenului de rulare si dupa multe insistente sa imi gaseasca ceva baiatul nu gasit nimic. Si am tot stat pe langa el sa il pun sa se uite pe la amortizoare, flanse, bucse brate, povoti, punte spate. Nimic! Asta e bine...Inseamna ca asa e trebul de rulare la Polo, mai zfomotos pe starzile proaste :unsure: pe care le evit de alfel - circul si incet pe drumuri defectuoase.

Sper sa raman asa. A, singura problema ar fi bucsele alea mari de brat care sunt prea moi fiind goale pe 2 laturi. Poate urmatoarele or sa fie ca de Seat, adica pline. Asta permit niste miscari mai ample ale rotilor , asa mi-a zis.

Ca si problema ar fi pe la climatronic o eroare in leagtura cu clapeta de recirculare care e imbacista din cauza de nefolosire. "Lucrez" la ea acum sa o dezafectez ;)

+ ceva greiereasi mici si neisnistenti, ca pe unul insistent l-am rezolvat.

Astept sa vine weekend-ul si apoi concediul sa o pun la drumuri lungi. Sa imi mai fac si o idee despre cum consuma - daca e mai gurmanda sau nu :angry:

In urma unor testari cu vag-com in mers a reiesit ca turbina e functionala si chiar merge in marametrii, maf-ul la fel... A iesit bine.

Cosnumul indicat pe vag-com la relanti in doau zile consecutive era de 0.3 l/h . Bun zic eu !

Mai pun niste poze intre timp ca mi-au iesit bine ;) De fapt e masina frumusica :huh:

LE: nu am cu ce imbunatatiri sa ma laud :(

post-17144-1213795684_thumb.jpg

post-17144-1213795690_thumb.jpg

post-17144-1213795697_thumb.jpg

post-17144-1213795719_thumb.jpg

post-17144-1213795730_thumb.jpg

post-17144-1213795739_thumb.jpg

post-17144-1213795747_thumb.jpg

post-17144-1213795752_thumb.jpg

post-17144-1213795758_thumb.jpg

Modificat de Aditu
Link către comentariu
  • 9 months later...

Revin dupa apropae un an de zile si postez aici:

- masina nu a suferit "tuning" decat prin parcare :rolleyes: de la vecini ticalosi si de la un mos cu o Lada veche (el are 80 ani)

- masina este in stare de functionare buna, insa trenul de rulare a avut de suferit de pe urma drumurilor si de pe urma inteventiilor neavizate ale mecanicilor (la cererea mea, perfectionist fiind am cautat nod in papura sipana la urma l-am gasit)

- motorul este un tovaras de incredere. Nici o problema si trage de rupe pt 75 de caluti TDI. Depaseste in panta si intr-a 5-a fara probleme, am atins si 180km/h cu el (mai avea vreo 300 de rpm la dispozitie, poate cine stie ajungeam si la 190 :blah_:, insa cei 180 nu i-a prins destul de usor. am urcat de la 140 la 180 cred ca in mai putin de 1 minut)

- consumul se mentine rezonabil la drum intins, chiar si la mers in forta si depasiri in ture (mediu de 4.2 cel mai bun, uzual 5 - 5.5, si cel mai mult 6.8 - 7). In oras in schimb, pe drumuri scurte, mai ales iarna consumul e poate si de 10l/100km.

In momentul de fata ma gandesc sa o schimb cu ceva noua insa nu sunt finante :) Deci ramane de vazut.

Link către comentariu
  • 7 months later...

Eos-ul il stiu :D. Cum pot sa imi fac si eu macheta masinii mele, ai idee?:)

Link către comentariu

se pare ca ai o masina foarte fiabila.cat mai multi km cu ea

zic ca ar da mai bine daca in loc de spatiile goale din bord ai pune un suport de pahare si cel de carduri

am vazut ca ai intr-o poza o macheta vw polo 9n.unde ai gasit-o?caut si eu mai ceva ca un copil :screwy: :biggrin:

Link către comentariu

@ TIBI Pe la marketuri...Sunt machete Cararama (sunt singurii care fac modele diverse si bine reproduse fata).

Am avut si eu in plan sa ii pun suporturile respective dar ca sa poata fi prinse trebuie schimbata si masca aia, a.i. sa existe si locasurile in care sa fie fixate. Si in plus din cauza preturilor am decis ca nu are rost.

@ Circoloco - NU stiu. Iti poti face tu cu pasiune si rabdare, cumparand o macheta bine realizata (fidel realizata si fara imperfectiuni cum sunt unele porcarii), iar apoi iti folosesti ingenioztatea. Cred ca asta face si tipul din link-ul pe care la-m postat eu. De altfel am vazut in profilul lui ca el urmareste si sa realizeze modele la comanda.

Merc de vizitai si bafta!

LE: scuze daca sunt discutii offtopic

Modificat de Aditu
Link către comentariu

Ma apropii de 167.000 km. Probleme nu am la ea. Singurele probleme pe care le-am acuzat la ea i le facusem tot eu se pare. Zgomote la trenul de rualre, in special pe dreapta in fucntie de temeperatura. Cauza? Amortizoare Sachs, noi care se pare ca erau niste porcarii. Dupa 1 an jumate am revenit la vechile ei amortizoare (din fabrica) ocazie cu care i-am pus si bucse de bascula in X. Practic, acum masina e ca noua. Bucsle in X sunt de nota 10 fata de cele simple care sunt montate pe ea in mod normal. Au rigidizat-o, o fac mai stabila, mai silentioasa si mai placuta.

Motorasul inca mai trage, consumul inca e rezonabil, ambreiajul/placa mai duc inca (desi mai au unele simptome)...

Modificari? Never :)

Link către comentariu

am vazut vw polo la un amic care lucreaza la Vodafone Romania cu 250.ooo km si nu are probleme cu el.. motorasul tau poate mai mult, bafta!

Modificat de Aditu
Link către comentariu

Frumoasa culoarea masinutei!Sa fie cat mai multi km!

Numa'bine! :)

Modificat de Adrian_S
Link către comentariu

Merci de urari!

Vis-a-vis de modificari...am mai pus un post mai sus catre un blog. Dar tipul mai are niste exponate si aici http://forum.4tuning.ro/505-machetele-mele...le-eddycdk.html

Mai studiez si poate imi fac o "tunata" si eu din asta mica. Home made!

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Eos-ul il stiu :icon_thumright:. Cum pot sa imi fac si eu macheta masinii mele, ai idee?:rolleyes:

PM me... eu sunt tipul cu machetele...

frumos Polo tau!

mic si alb si foarte economic!

dupa cum ti-am spus, vopseste ce e negru in culoarea caroseriei si niste jante pe 16" cu cauciucuri inguste pt a nu-ti afecta consumul ar fi de mare efect pe masina

sa ai parte de ea, pt ca vad ca este iubita!

Link către comentariu
  • 1 year later...

Buburuza nu mi-a dat bataie de cap si inca nu imi da.

Are 5 ani si 183.000. In 11.000 se apropie urmatorul schimb de distributie.

Nimic evident ca si probleme. Insa as vrea sa ii mai redau supletea trenului de rulare, sa il fac sa preia mai elegant taieturile din asfalt, ca atunci cand era noua :)

M-as lega si de ambreiaj/placa/rulment, care nu patineaza, nu tine sus sau jos, dar care nu mai e ca nou oricat il menajez eu.

In rest tot stock. Poate un plus de CP, sa aiba si ea un 90-100 CP. :rolleyes:

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!