Jump to content

Maner frana de mana Fabia


derailed
 Share

Postare recomandată

Salut !

Tocmai am comandat printre altele o maneta de piele pentru frana de mana la o Fabia. Doresc sa fac eu montajul cand va veni piesa , si pana atunci doresc sa ma documentez pentru aceasta operatie. Cam care ar fi pasii ? Cat e de grea operatiunea ?

Va Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu trebuie sa ai in pachetul primit (cu piesa aftermarket) instructiuni de montaj, cam asa e la toate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa iti zic sigur ca o sa te chinui de o sa iti sara ochii. Teoretic, frana de mana are in partea in gare se ingroasa o fanta, unde are o clema. Eu doua zile nu am reusit sa imping cu orice am apasat de clema aia, ca sa pot scoate imbracamintea normala. Asa ca pana la urma am taiat cauciucul din care era facuta imbracamintea veche..si aasa am reusit sa o scot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba e chiar usoara.

Daca nu iti mai trebuie vechiul maner, poti sa-l tai liniztit.

Daca iti mai trebuie, tot ce trebuie sa faci este sa trage tare de el, inspre partea din fata. Eventual asociat cu o usoara miscare de rotire. Eu asa am reusit sa-l scot, jucandu-ma in fiecare zi cu el pana cand am reusit.

De rupt nu prea are ce sa se rupa ....

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok . Multumesc de sfaturi. Am incercat azi sa trag cu putere si sa apas pe acel clips dar nu vrea sa se miste - dar mai incerc . Nu as vrea sa il tai pentru ca nu sunt sigur ca noul maner se va potrivi. Exista doua modele de manere :

1. incovoiat : http://i2.photobucket.com/albums/y45/movie...ef/CIMG0827.jpg

2. drept : http://i66.photobucket.com/albums/h259/mik...bo/DSCF1098.jpg

si este posibil sa patesc asta : http://i2.photobucket.com/albums/y45/movie...ef/CIMG0819.jpg . Asa ca nu imi permit sa il tai pe cel vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am incovoiat. si la mine nu a iesit ala oricat am tras de el. M-am uitat in cel de piele pe care l-am montat si au o clema care il impiedica sa iasa. el are dedesubt o gaura( cel original) pentru a putea impinge de clema( care este unde e sagetica :icon_bounce:...insa oricat m-am chinuit si eu si fili_costy nu am reusit sa o miscam. Asa ca..l-am taiat.

post-7148-1198060987_thumb.jpg

Modificat de Jacku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!