Jump to content

Problemele Revin...


CroCop
 Share

Postare recomandată

Salutare....problemele la vw-ul meu au revenit....caldura nu mai ajunge la parbriz....sufla dar aerul nu iese pe unde trebuie ci pe la picioare....vreun sfat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca, flapsurile nu sunt comandate cum trebuie. Butonul de directionare a jetului de aer(ultimul din dreapta) functioneaza/se roteste de la un capat la altul? Daca da, cablul de directionare nu mai este prins bine de siguranta. Daca nu, rotilele dintate de comanda a flapsului nu sunt aliniate. Verifica la ambele capete ale cablului de comanda.Problema asta am avut-o cand am cumparat masina si am rezolvat-o singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot a aparut topicul asta, nici mie nu-mi da aer la picioare.. butonul merge lejer.

Ia explica-ne tu unde sunt capetele cablului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca m-ai provocat. Am omis in primul document explicatia pt celelalte cabluri. Revin cu o completare a primului document.Aeroterma mai mare este pt.climatronic, a doua este pt una cu AC.

Am si niste poze mai clare, sunt pt. thermotronic, dar merg. Le postez ceva mai incolo cu explicatii

reglaj_cabluri.doc

reglaj_cabluri.doc

post-6155-1197736966_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La thermotronic unul dintre flapsuri este comandat de un motoras. In rest, e la fel ca aeroterma normala.

post-6155-1197743177_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rotita nu mai functioneaza cum trebuie....nu mai este pe poziitile ei.....cand dau sa bage aer in fata....rotita se opreste la jumatate....nu duce cursa totala.....daca ai putea sa-mi spui cum sa fac cu cablu.......pls :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa imi facea si mie. Pt asta trebuie sa desfaci panoul de climatizare. Scoti scrumiera si desurubezi 2 suruburi. Apoi cu oo surubelnita plata scoti masca ce inconjoara cele 3 butoane. Desfaci cele 4 suruburi cap stea care tin panoul de la climatizare. scoti cu grija rama de plastic.Rotesti de butonul care directioneaza fluxul de aer si urmaresti miscarea cablului. Verifici ca acesta, cablul, sa fie bine asigurat (camasa exterioara sa nu se miste). Daca e ok cauti capatul opus, pana ce dai de o parghie si o roata dintata din plastic(vezi atasamentele pe care le-am postat). Nu mai tin minte exact dar e posibil sa trebuieasca sa scoti consola centrala si ceva din tubulatura din spatele consolei. In mod cert, rotita este sarita, trebuie adusa la semn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult..maine dim...adik azi o sa incerc sa vad ;) multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul sa sty k ai avut dreptate....rotita era sarita...parte nasoala e k nu merge pusa la loc...o pun aranjez...si sare iar...m-am chinuit pana acum de pe la 1 ...si degeaba....am lasat cablu scos.. nu l-am mai prins....drept urmare...imi intra aer pe la parbriz...dar totusi...trebuie facuta....ce am facut eu e ceva temporar :P Iti multumesc ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am avuto si eu ....vezi ca intre cele doua rotite orizontale este o lamela cu doua brate care tine rotitele pe pozitie ai grija ca ea sa fie bine fixata si sa tina apasate rotitele...

succes....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!