Jump to content

Dimensiune Cauciucuri


matcat
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Pentru cauciucurile de iarna, ce dimensiuni sunt mai potrivite: 195/65/15 sau 205/60/15 ?

Multumesc anticipat.

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde pe unde si cum mergi

Pentru mersul prin zapada sunt mai bune cele de 195/65/15: Pentru ca sunt mai inguste, deci presiune mai mare, musca mai bine din zapada.

Pentru mers pe asfalt uscat/umed se considera ca sunt mai bune cele mai late pentru ca ar avea mai multa aderenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord cu adrq. Pentru iarna se aleg cauciucuri mai inguste, ca nu le mai schimbi in functie de vreme. Parerea mea, (si eu asa am pe masina), 195/65/15 pentru iarna. Le am de 205/55/16 pe cele de vara.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai de gand sa mergi prin zapada mare, mergi pe ce e mai ingust. Daca nu te bagi prin nameti, poti oprtiona pentru 205. Eu la masina mea am 205.55r16 si nu am treabape gheata sau pe zapada mica. In nameti nu am intrat, insa se stie ca trebuie sa le ai cat mai inguste ca sa poti sa iesi din belele.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc.

195/65/15

multa bafta si o iarna minunata :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! Vreau sa-mi cumpar zile acestea 2 anvelope de vara dimensiunea 205/55/16. Am vazut pe net oferte destul de avantajoase, la un pret rezonabil. Ce marci imi recomandati, la un pret de 3 mil / bucata atat am disponibil acum. Este de incredere sa comand pe net anvelopele prin curier, nu am cumparat niciodata pe net anvelope si mie frica sa nu iau teapa. Astept opiniile voastre. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pentru iarna am 195/65/r15 si pt vara am 205/60/r15. Asa stiu si eu ca cele de iarna trebuie sa fie mai inguste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, pentru iarna trebuie mai inguste dar si cu inaltimea balonului de cel putin 65 daca se merge mult prin zapada.Ca ex vedeti cauciucurile de iarna pe masinile de raliu care sunt cu mult mai inguste fata de cele pentru uscat sau umed.In concluzie eu zic 195/65/15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

pe jante de 16' pot sa pun cauciucuri de vara pe spate de 215/55 R16 iar pe fata 205/55 R16 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai si in talon trecute aceste dimensiuni se pot pune, eu unul nu recomand 2 dimensiuni diferite, eu zic ca e suficient 205 55 16 pe toate cele 4 anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am treaba ca in talon nu scrie dimensiunile de la anvelope...o sa raman la 205/55 R16 sau in cel mai rau caz ... balonul o sa fie de 50 :Driver:

Modificat de adyi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pentru iarna am 195/65/r15 si pt vara am 205/60/r15. Asa stiu si eu ca cele de iarna trebuie sa fie mai inguste.

:emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce parere aveti de cauciucuri de 205/45/R16 ? in afara de faptul ca mai coboara putin masina..devine si mai stabila ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Explica-mi si mie logica (virgula) ce sta la baza acestei schimbari. ;)

O sa arate ca o roaba, scade garda la sol (intr-o tara in care toata lumea ar vrea s-o creasca), iar vitezometrul va avea o eroare de -7 la 100km/h. Cat despre stabilitate... sa zicem ca da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va luati balon asa de mic, va nenorociti jantele si articulatile in gropile astea. Eu recomand asa:

-195/65/15 iarna, sunt excelente.

-205/60/15 vara.

In cazul in care aveti jante pe 16: 205/55/16 sunt numai bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK multumesc pt sfaturi.o sa raman la 205/55/16...

O seara buna tuturor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asa am si eu si nu le-as schimba pantru nimic in lume

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce scrie cartea masini e intotdeauna cea mai buna optiune. Protejeaza si articulatile si ambreajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca ar fi sa ne luam dupa frumusete jantele de 17 cu cauciucuri xx / 50/xx stau cel mai bine eu unul am 205/55/16 si nu arata rau dar mare atentie la gropi cu ele. In special cauciucurile de iarna pentru ca sunt mai moi. as dori sa am 195/65/15 or 195/60/15 doar din cauza gropilor dar si a pretului. (cand aveam asa imi doream subtiri si late :P ) eu unul numai ce am distrus unu de iarna taiat intr-o groapa ( una din multele din orasul meu) Parerea mea este ca un cauciuc de iarna trebuie sa aiba cat mai multa carne. noi sunt ideal. in iarna asta am mers cu cauciucuri de iarna marca Tigar pe care am platit 270 ron pe bucata, montaj si echilibrat inclus. si nu am avut nici cea mai mica problema. vara se schimba treaba trebuie sa ai cauciucuri bune mai ales daca te dai la viteza. pt veara am 4 bucati good year hydra grip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut. Aveti idee daca afecteaza cu ceva daca asi pune pe masina anvelope de greutate 195/75/R15C. Am doua anvelope aproape noi si asi vrea sa le montez pe passat B5 pe jante de tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la ESP, ...nu e bine , macar toate 4- in cel mai rau caz dar totusi e prea mare diferenta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salutare tuturor,am si eu o nelamurire,initial cand am cumparat masina aveam anvelope 205/60/15 de vara care erau uzate asa ca le-am facut de iarna cu anvelope 195/65/15(super ok iarna) si de vara mi-am luat jante pe 17'' 235/45/17(arata mult mai bine si mai stabila).nelamurirea este ca la cele de vara 235/45/17 cu cat s-a schimbat viteza din bord fata de cea reala????multumesc anticipat si multi km fara probleme tututror

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!