Jump to content

Probleme Degivrare Oglinzi !


Bogdan N
 Share

Postare recomandată

Salut !

La masina din semnatura, unde ar trebui sa fie butonul pt : incalzirea oglinzilor.

Nu stiu daca am aceasta obtiune sau nu. Unii zic ca e pe acelasi buton cu cel pt dezaburire luneta. Insa cand apas acel buton, functioneaza foarte bine dezaburirea lunetei si nicidecum si cea pt oglinzi.

Ma gandesc ca nu am oglinzi incalzite, sau ca o fi stricata incalzirea lor.

Daca cineva imi spune ca e un buton separat, e clar ca nu am oglinzi incalzite. Dar daca imi zice cineva ca e pe butonul de dezaburire luneta, nu imi ramane decat sa verifica daca e ceva stricat, lucru care imi doresc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista un buton separat, ci incalzirea oglinzilor se face cand joystick-ul pentru oglinzi se afla pe pozitia din mijloc iar butonul pentru dezaburirea luneta spate este apasat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si ai vreun semn langa joystick-ul pentru oglinzi, cum ca daca ar fi in pozitia din mijloc ar trebui sa incalzeasca oglinzile ?

la mine spre stanga e L, spre dreapta e R, dar pe mijloc nu e nimic.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este niciun semn.Dar poti verifica foarte usor,apasa butonul pentru degivrarea lunetei si dupa putin timp daca pui mina pe geamul oglinzii ai sa vezi ca se incalzeste chiar tare..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Audi nu este marcata pozitia de centru cu semnul de degivrare oglinzi dar aia este. Mai poti verifica si cu VAG-COM daca functioneaza si in plus, stiam ca se incalzesc doar la temperaturi exterioare sub 5 grade (acum sunt astfel de temperaturi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu functioneaza, am descoperit aseara, butonul de oglinzi la mijloc, butonul de dezaburire luneta aprins. O sa incerc o scanare, poate gasesc un coleg prin Ploiesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Apasa butonul de dezaburire de la oglizni si INDIFERENT de temperatura de afara daca pui mana pe oglinda o sa simti o caldura care este degajata de oglinda, de altdfel desfa geamul de la oglinda si vezi daca contactele sunt facute ar trebui sa fie doua picioruse care sunt prinse in soclul de la oglinda.

Numai bine,

ANdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce m-as bucura sa fie ceva stricat :angry: si sa am oglinzi incalzite.

Cel mai mult m-a bucurat vestea ta, Rapier, cum ca La Audi nu este marcata pozitia de centru cu semnul de degivrare. Asta imi da sanse sa cred ca ... or fi bulite.

o sa stau cu mana pe ele, poate simt eu ceva ceva :)

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu ca sa vedeti daca AR TREBUI sa aveti oglinzi incalzite (nu si daca FUNCTIONEAZA), ar fi sa scoateti cu atenti sticla oglinzii si sa va uitati pe spate. Are rezistenta acolo si firele prinse de ea (atentie, firele exista oricum, verificati daca exista rezistenta pe spatele oglinzii) atunci aveti oglinzi incalzite. Nu merg? Atunci verificati cu VAG-COM functionalitatea sau masurati daca vine curent pe firele respective.

P.S. Sticla oglinzii se scoate usor cu ajutorul a doua fire electrice sau sfori, puse prin spatele sticlei in stanga si in dreapta si tragand de ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ieri am aflat si eu ca am oglinzi electrice - heliomate, dar fara incalzire.

Cam ciudat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca totusi este si la Audi un semn pt. oglinzile incalzite:

720d1196268025-salut-toti-oglinda.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, cred ca e de la un A6. E de pe alt forum, daca vrei iti trimit link-ul pe privat, nu cred ca am voie sa-l pun aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am niciun semn pt. oglinzile incalzite dar ele sunt! Se activeaza de la butonul de degivrare parbriz. Nu stiam insa ca joystickul trebuie sa fie pe mijloc...chiar ma miram ca raman aburite, credeam ca a crapat incalzirea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca nu mai inteleg nimic. Se pare ca sunt mai multe moduri, totusi fiind vorba de Audi cred ca "face toate la fel", adica normal toate au intr-un fel sau altul macar pregatire pentru asa ceva. Eu ma mir ca la mine sunt electrice (asta sigur sunt toate) si heliomate, dar lipseste incalzirea. Probabil ca trebuie sa-mi cumpar oglinzi cu incalzire si heliomate, totusi pana atunci am mereu cu mine un sul de hartie si mai curat pe manual.

De fapt, pentru ca mi-am pus si xenon am solutie de curatat geamuri, asta e, mai o pauza de tigara si odihna, putina munca si mergem mai departe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin :D

am facut testul :

am dat oglinda jos (sticla), firele erau acolo. Le-am masurat, aveau tensiune. Cand ma uit mai bine pe sticla oglinzii, locul in care se infingeau firele, era de plastic. Deci nu avea cine sa se incalzeasca . Asa ca imi trebuie doar 2 sticle de oglinzi incalzite. La volksman erau ~90 ron, nu mai stiu daca bucata sau amandoua. Insa daca tot le schimb, as dori si heliomate sau cu efect antiorbire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan N asa erau si ale mele. Doar electrice, fara incalzire. Am schimbat oglinzile cu unele ce aveau rezistenta (VOLKSMAN) si au mers imediat dupa ce le-am pus pe masina. "pregatire pentru oglinzi incalzite" (adica instalatia si firele) au toate din ce am vazut.

rotnick, modul de functionare este la fel la toate Audi (cel putin A4). Joystick-ul de reglare pus pe pozitia "de mijloc" si se apasa butonul pentru dezaburire luneta. In plus, ar trebui sa fie afara mai putin de +5 grade Celsius.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rapier am fost la Cardinal Motors si ei mi-au spus ca nu am incalzire. Modul de functionare il stiu. Asta ma mira, electrice si heliomate, dar fara incalzire. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dat jos oglinzile sa verifici daca ai firele? Cardinal Motors putea sa iti spuna ca nu ai ori verificand dotarile masinii (dupa VIN) ori facand aceasta operatie cu datul lor jos. Daca insa ai firele, ajunge sa schimbi sticla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect. Asa verifici cel mai simplu si sigur, da oglinda jos. Inclina oglinda electric, din joystick, maxima stanga si maxim in jos. Apoi apuci usor de coltul dreapta sus si tragi f. usor, oglinda iese fara probleme. Dar daca o inclini, si te uiti atent cu o lanterna, posibil sa vezi daca ai trase firele. (la mine se vedeau)

Rapier cat te-au costat pe tine oglinzile ? ti-ai pus cu sticla clara? sau cu tenta albastra - antiorbire ?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. Rapier

1.Salut, si eu sunt curios la ce pret pot gasii sticla cu dezaburire si unde, daca esti amabil sa raspunzi.

2.Este o legatura intre oglinzile exterioare cu degivrare si degivrarea de pe geamurile mici lateral spate ale lui A4 avant? Adica au cumva uncircuit comun care se inchide prin rezistenta din oglinzi???

Multumesc anticipat.

Modificat de BogdanChipaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am reusit sa-mi achizitionez sticla pt oglinzi cu degivrare insa apare o noua problema!!!!!!!!! nu am curent in firele ce vin in rezistenta!!!!!

Am dat drumul la degivrare, am pus oglinzile in punct neutru... de- gea-ba ... nu au curent( este ceva dar o tensiune mult prea mica). Acest fapt l-am sesizat dupa ce am verificat cu un aparat de masura. A sa nu credeti ca luneta nu se degivreaza.. ba da si inca f repede.

Va rog sa ma salvati, nu cunosc ce poate sa aiba. :) sau sa nu aiba...

A.. si inca ceva pe geamurile laterale din spate, cele mici(portbagaj avant) , am si acolo degivrare(cred) care nici aia nu arde... sa aiba legatura???

Va rog sa ma ajutati daca aveti idee de problema mea.

Atasez poza cu plansa de sigurante .... nu stiu daca lipseste sau trebuie sa fie o siguranta speciala pt. degivrare oglinzi.

Multumesc anticipat.

post-16803-1200516279_thumb.jpg

Modificat de BogdanChipaila
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu pot spune nimic legat de Avant-uri. Nu cunosc particularitatile acesteia legate de degivrarea geamurilor laterale sau daca este legata si de cea a oglinzilor.

Referitor la achizitia "sticlelor" puteti incerca la Volksman de aici de pe forum. Are topic in aria de "Vanzari - Prestari Servicii + Oferte Extinse". Sau ii puteti da PM sau telefon dupa numerele din profil. Nu mai tin minte exact pretul celor cu degivrare, le-am luat acum un an jumate dar era undeva la 100 si ceva de RON (ambele)

Bogdan N, la mine sunt cu tenta clara. Din ce stiu, la Audi modelul B6, nu exista cu tenta albastra ci cu una spre maro/bej (eu nu am vazut altfel pana acum si nici nu am auzit sa fie). Cele cu tenta albastra sunt folosite la VW (Golf, Passat) nu la Audi.

P.S. La cererea unor colegi si cu acordul initiatorului topicului, am schimbat titlul pentru a reflecta mai bine subiectul care se discuta acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar nu ma poate ajuta nimeni??? :cheers: :hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!