Jump to content

Miros urat in masina


ioco
 Share

Postare recomandată

Am si o o nedumerire. Ieri am mers cu 2 prieteni in masina si mi-au spus ca se simte un miros urat ca de de branza.

Eu nu l-am simtit, probabil pt. ca m-am obisnuit.

Eu banuiesc ca mirosul ar putea veni de la antigel(vreo scurgere ceva, tocmai l-am schimbat de vreo luna, desi am

inteles ca acesta produce un miros dulceag) sau de la umiditatea din masina(am gasit de mai multe ori condens sub

covorasele de cauciuc(mai precis pe ele).

Ar mai fi inca o posibila sursa - eu am simtit timp de vreo 2 saptamani dupa ce am schimbat toba intermediara

ca intra gaze de la toba(problema cu acele coliere, cred ca nu au fost puse bine si rasuflau si ajungea

in masina niste gaze de la esapament cu un usor miros de benzina), acum nu se mai simte.

Mai mentionez ca am filtru de polen schimbat de vreo 3 luni, deci problema nu cred ca vine de la vechimea lui.

Astept pareri si raspunsuri. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine sa localizezi daca mirosul vine de la instalatia de AC, scotand filtrul de polen. Daca acolo e mirosul, incearca o solutie de curatire a instalatiei, prezentata aici: http://vwforum.ro/index.php?showto...p;hl=miros+urat

Daca nu este acolo sursa, e posibil sa fie ceva (mocheta, covorase textile) imbibate de apa/mucegaite, ca gazele de esapament nu prea miros a branza. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a varsat ceva in masina? Vreo frunza prinsa in instalatia de aerisire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca pare putin penibil sfatul meu, uita-te atent peste tot, pe sub scaune, pe sub presulete sa nu gasesti vreo "sursa" pt mirosul neplacut. am patit si eu ceva de genul asta mai asta vara cand la fel un miros imi "rupea nasul". mirosul a aparut dintr-o data, vreo 2 zile am mers cu geamurile deschise. cand m-am uitat atent sub scaun, am gasit o bucatica de ceapa, care imi cazuse din shaorma cu 2 zile in urma. deci.... poate fi orice. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc de sfaturi,

cele mai probabile sucrse cred ca sunt ori instalatia de AC pe care am sa o verific ori poate ceva inceput de mucegai de la condensul de sub covorase, caz in care cred ca trebuie sa fac un ratament la mocheta

oricum am sa verific toate sursele posibile maine ca sa fiu sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Problema era de la Termocupla, pierdeam antigel pe la saiba de termocupla si cand foloseam incalzirea se incingea antigelul scurs si incepea sa miroasa.

I-mi cer scuze pt. explicatia intarziata, dar am cam uitat de topicul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nivelul antigelului din vas scadea vizibil? Sau curgea foarte putin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!