Jump to content

Pompa De Injectie


Cristi_XXZ
 Share

Postare recomandată

Vreau si eu ajutorul baietilor priceputi daca vreti, locul unde indica sageata pe acolo curge motorina ceea ce nu ar trebuii nu...

post-15430-1197469083_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspunsul este NU :P Se pare ca este vorba de un o-ring de la capsula vacuumatica ce comanda marirea debitului de motorina proportional cu presiunea furnizata de turbosuflanta.Demontata si inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi sper sa fie asta a... si o intrebare dupa poza pompei ce e .. Diesel sau TD ?

Modificat de crys22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

turbo

Deci daca e turbo nu ar trebui sa aiba un furtunas pt vacum sau ceva de genul ca am vayut pe un passat motor TD si avea un furtunas pe acolo care pleca din carul pompei. Ms pt raspuns...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca e turbo nu ar trebui sa aiba un furtunas pt vacum sau ceva de genul ca am vayut pe un passat motor TD si avea un furtunas pe acolo care pleca din carul pompei. Ms pt raspuns...

Sigur ca ar trebui sa existe un furtun de legatura intre turbina(sau galeria de admisie) si capsula de pe pompa.In acest fel se coreleaza debitul de motorina si cel de aer suplimentar furnizat de turbina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde ar trebuii sa ajunga acel furtun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca ar trebui sa existe un furtun de legatura intre turbina(sau galeria de admisie) si capsula de pe pompa.In acest fel se coreleaza debitul de motorina si cel de aer suplimentar furnizat de turbina.

Si unde ar trebuii sa ajunga acel furtun ?

:lol:

Modificat de ram40andy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Pompa poate fi de TD, dar mai ai turbina? Gasesti destul de des motoare de g2 cu pompa de turbo dar fara turbo. Poate de asta nu ai furtunasul de care spui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveti sau stie carva un site cu explicatii cum sa desfac capul pompei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am aceeasi problema la motorul meu de 1.6 td tip JR . am desfacut capacul si am scos membrana aflata in interior dupa ce am consultat un site indicat de un alt forum-ist dar pe care din pacate nu mi-l amintesc si care era in engleza cu termeni pur tehnici foarte greu de inteles. cu chiu cu vai am priceput ca e vorba de un pin care obtureaza un orificiu dispus la baza vacuumului. acel pin in timp se uzeaza si nu mai etanseaza bine scapand motorina pe langa el ,motorina ce ajunge in partea de sus si iese prin acel loc. nu am reusit sa aflu cum pot schimba tot vacuumul si am astupat orificiul din exteriorul capsulei pe unde iesea combustibilul. masina merge la fel de bine si nu.mi dau seama de diferenta .daca afli mai multe te rog sa.mi spui si mie sau daca ai reusit sa schimbi tot vacuumul.uite si site-ul cu pricina . daca intelegi mai bine te rog sa-mi spui:http://www.vwdiesel.net

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

S-ar putea sa nu fie de unde spuneti....cel putin la 3 golf2 ( 2 dintre ele td) am intalnit aceeasi problema ( inclusiv la al meu , dar e non-turbo) . Motorina curge pe la bucsa de bronz prin interiorul caruia trece axul acceleratiei. Este o bucsa cu diam 1-1,5 cm si vreo 2,5 cm inaltime , daca mai tin eu bine minte.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms pt ajutor ,eu am astupat gaura sii am facut vreo 50 km si in mers pe la 110km/h a inceput sa tremure motorul,am scos dopul si tot capul pompei era plin de motorina. Motor DIESEL si pompa de TD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!