Jump to content

Aeroterma


CroCop
 Share

Postare recomandată

da scade turatia si se opreste,am verificat motorasul de ventilatie e ca si nou,chestia interesanta e ca cu motorul la rece si turat la 1100 ture nu il opreste dar vad pe turometru ca scade putin si asi revine.am sa ma pin sa verifin incarcarea si bateria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 148
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dodo87

    10

  • ass1

    8

  • b-66-six

    7

  • blackice88

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Consulta un electrician. Poate este vreun releu ceva care nu-si face treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am nevoie si eu de un sfat...la aeroterma mea nu imi baga aer cand o directionez la picioare de ce???si ce sa verific???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am verificat incarcarea e beton,mai nou de o zi nu mai face figuri cu motorul la rece.Acum face figuri doar cu motorul cald,am schimabt bujii fise capac delcou toate mufele din cpmpartimentul motor leam curata cu wd 40, filtru benzina aer nou ce drac sai mai fac ca nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am si eu o problema mare cu aeroterma.Mi-a curs apa pe la trapa si s-a scurs pe aeroterma si rezistenta termica,le-a umplut de apa.intrebarea mea este: Daca schimb motorasu aerotermei,rezistenta termica si curat mufele de rugina(wd40) am vreo sansa sa mai mearga ventilatia ?sau mai trebuie ceva ?siguranta nu s-a ars.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal ar trebui sa mearga,eventual sa mai verifici si contactele butonului de comutare al treptelor de viteza al aerotermei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da.am cumparat si comutatorul, unul sh.posibil sa fi afecat si releul de la un posibil scurt-circuit ?stiti ce numar are releul ptr incalzire/ventilator,banuiesc ca are un releu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista releu pt aeroterma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut! ajutati-ma va rog! ventilatorul (aeroterma )imi functioneaza doar pe treapat a 4-a. am incercat sa cumpar o rezistenta second hand , dar nici cu ea nu functioneaza. care ar fi problema???

va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica lamelele de la comutator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...am si eu o problema de ceva timp am o grasime pe parbriz si pe geamurile laterala..in timp ce faceam curat in ea am vazut cateva picaturi de antigel pe langa conductele acelea de aer care baga la picioare..sa mai intamplat cuiva?e posibil ca de acolo sa fie vapori aia de grasime in instalatia de aer?trece pe acolo vreun furtun care e posibil sa aiba vreun por ceva?ptr ca nu pierde antigel rau..nu se bag de seama la nivel...

si ink ceva ...tre dat jos bord sau se poate ajunge si altffel la furtunele alea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai caloriferul fisurat. Ca sa-l schimbi trebuie dat bordul jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi daca era caloriferul fisurat...se aburea parbrizu.nu?eu asta am vazut la un prieten ..dar la mine se depune pe parbriz o pelicula de grasime la cateva zile...

in seara asta am dat jos capitonajul ala de la picioare unde e aeroterma si am vazut ca semuieste un pic pe la (nuj cum sa,i sp e o chestie care deschide in calorifer saucv de genu asta cand dai de pe rece pe cald...asa cred io..)

**zemuieste...scz

ink ceva...stie cineva de vreo schema la instalatia de incalzire..adica sa pot vede ce e sub bord si pe unde trec conductele(furtune)?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inafara de calorifer nu trece nici o alta conducta cu antigel in interior. Grasimea de care zici nu poate fi altceva decat antigel. Antigelul nu are cum sa ajunga in interior decat daca e caloriferul spart sau fisurat.

http://volkswagen.msk.ru/forum/index.php?showtopic=98763

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k..multumesc mult...astept sa vina vara si sa vad cum rezolv..ms si ptr poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.....am si eu o problema cu siguranta termica de la aeroterma cred ca mi s-a ars ca nu mai am deloc caldura si aeroterma am verificat-o si merge....Stie cineva daca se poate repara aceasta siguranta termica sau trebuie cumparata una noua....???

As vrea sa mai mentionez ca mie aeroterma nu imi merge pe nici o treapta......ma poate ajuta si pe mine cineva cu vreo idee, ce ar putea avea........????

Modificat de blackice88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai verifica siguranta nr. 6 (30A); Dupaia verifica daca vine curent in aeroterma (pe toate cele 4 fire trebuie sa vina +). Verificarile le faci cu contactul pus si comuti pe fiecare treapta si verifici. 1 2 3 4 ce am notat inseamna cele 4 trepte. Daca zici ca ai verificat ventilatorul si merge pe direct inseamna ca e intrerupt pe undeva curentul ca pe viteza 4 (inseamna pe direct). Vino dupa asta cu informatii si vedem in continuare ce mai trebuie verificat

post-44347-0-88317700-1356950299_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare am o intrb a folosit careva substanta de aia ptr astupare porilor la radiator,calorifer?la mine caloriferul are o fisura nu cred ca e mare ptr ca nu pierde mult lichid...dar imi arunca grasime pe parbriz...si as vrea sa incerc ...macar pan la primavara sa tzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms ass1.......am verificat siguranta nr 6 si e buna da firele nu le-am verificat k nu am un aparat de masura sa vad daca fac rost d unu daca nu imi cumpar unu..........o sa revin dupa c verific

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti trebuie neaparat un aparat de masura, poti cu un bec de 12 v din masina si legi 2 fire la el. Un fir il legi pe minus iar cu celalat verifici si trebuie sa se aprinda :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E posibil sa-ti mearga, practic e ca un praf si va ingrosa lichidul. Ideea e ca daca va merge va fi prozizoriu, iar cand vei schimba piesa va trebui sa clatesti foarte bine instalatia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vroiam sa bag da lichid...ca e si la flacon

stiu ca nu o sa tzina o vesnicie...da makar acu pana se incalzeste putzin afara ca sa pot sta cu ea putzin pe bara..ca e cv munca sa schimbi ala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat in toate pozitiile cum ai zis ass1 si nu imi vine curent.......prima data am pus un fir la cablul ala mai gros si cu celalalt in celelalte locase si dupa aia le-am luat pe rand pe toate si nimik......sau nu am pus minusul bn, unde vine pus?

Modificat de blackice88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!