Jump to content

Cel mai bun motor pe benzina la Fabia


vasi0000
 Share

Postare recomandată

Salut, as avea o mica intrebare vreau sa-mi iau o skoda fabia si as vrea sa stiu care este cel mai bun motor pe benzina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vasi0000: Ce intelegi prin "motor bun" ? :)

In sectiunea Fabia sunt topic-uri in care se gasesc informatii despre performantele motorizarilor existente (1.2 si 1.4 in toate variantele de putere), despre consumurile inregistrate, despre intretinerea lor, despre problemele aparute in utilizare, etc. Citind toate astea poti sa-ti formezi o parere sau daca nu e suficient ce ai citit, poti pune intrebari mai detaliate pentru a te lamuri.

Intrebarea ta initiala e foarte vaga... Ce vrei de fapt sa afli ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neaparat 1,4 si minim cel de 68 CP(55KW). Mai sunt si de 60 CP la motoarele de 1,4. Astea 2 sunt in 8 Valve de conceptie mai veche dar au distributia pe lant. Mai gasesti 1,4 in 16 Valve de 75 CP si 101 CP astea cu distributia pe curea. Cele de 1,2 sunt cam puturoase parerea mea, iar cel de 68 CP e cam la limita zic eu (merge cu a patra si la vale si la deal fara probleme).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi sa imi schimb fabia(din nou)si sa trec iar de la motorina la benzina, singurul motor care m-ar mai tenta ar fi 2.0 85 kw...am mers odata cu o fabia cu motorul asta, si e super. Masinuta stie sa mearga si incet, stie sa mearga si foarte tare, stie sa se infiga, si ce m-a uimit la vremea aia e ca daca nu apesi pedala prea brusc, stie si sa consume in limite decente...consuma cam cu 1 litru mai mult ca un 1.4 in oras, iar in afara...destul de putin, undeva la 7 si ceva. Am vazut una singura in schimb, si detalii despre motor nu ma intrebati ca nu stiu ... stiu doar ca e o reala placere sa ai asa ceva pe o buburuza...totusi, daca e sa fim realisti acuma, eu ti-as recomanda pentru consum mic un 1,2 htp de 47 kw, sau daca vrei si un pic de cuplu...incearca un 1.4 16 V de 75 sau 101 cai. Personal as opta pentru motoarele nemtesti, desi am avut fabie benzinara cu motor ceh(44 kw azf) si nu am absolut nimic ce sa reprosez(in afara consumului, care in oras rupe)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"cel mai bun motor pe benzina"

"Neaparat 1,4 si minim cel de 68 CP(55KW)", adica de ce?

In acelasi spirit, daca stai in Bucuresti (ar fi bine sa completezi in profil locatia) minim 1.6-MPI 77KW(105CP)-M5 :vaidecapulmeu:

La obiect acum, detaliaza ce inseamna pentru tine "cel mai bun" si apoi putem discuta.

Daca faci 15.000 km. pe an, dintre care 12.000 km in oras (bucuresti) si nu ai vise de putere, iti doresti costuri minime (RCA, CASCO, etc.) atunci poti sa te uiti si la 1.2-HTP 51KW(70CP)-M5.

La mine, motor 1.2-HTP 47KW(64CP), 15.000 km / an, costurile sunt de ~ 7.000 RON /an.

Bafta si asteptam detaliile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa-mi cumpar o skoda fabia pe benzina eu as vrea sa stiu care este cel mai fiabil motor pe benzina cel de 1.2 sau cel de 1.4 si care dintre ele. Adica ce putere sa aiba, de cati kw, si care e cel mai fiabil, cel mai reusit, citeam ca unele sint nemtesti, altele din cehia ,as vrea sa stiu care dintre ele e cel mai reusit ca si constructie P.S. sint din Satu Mare circul pe an cam 20000 km

Modificat de vasi0000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel de 1.2 merge mult mai turat decat 1.4, deci ultimul e recomandat.

in rest sunt cam la fel la capitolul fiabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"cel mai bun motor pe benzina"

"Neaparat 1,4 si minim cel de 68 CP(55KW)", adica de ce?

In acelasi spirit, daca stai in Bucuresti (ar fi bine sa completezi in profil locatia) minim 1.6-MPI 77KW(105CP)-M5 :angry:

La obiect acum, detaliaza ce inseamna pentru tine "cel mai bun" si apoi putem discuta.

Daca faci 15.000 km. pe an, dintre care 12.000 km in oras (bucuresti) si nu ai vise de putere, iti doresti costuri minime (RCA, CASCO, etc.) atunci poti sa te uiti si la 1.2-HTP 51KW(70CP)-M5.

La mine, motor 1.2-HTP 47KW(64CP), 15.000 km / an, costurile sunt de ~ 7.000 RON /an.

Bafta si asteptam detaliile.

De ce pentru ca de exemplu tu la 90 km/h esti la 3000 de turatii si eu in 2500 maxim. Asa ca un exemplu. Merge mult mai usor. Diferenta la nou de la un motor de 1,2 la 1,4 este de ~2000 de euro. Intradevar motorul de 1,6 este abia de curand scos pe piata. Omul nu a specificat daca vrea masina noua sau second. Si sincer vorbind omul a intrebat care e cel mai bun motor pe benzina, nu cel mai econom, etc. La cel mai fiabil e un 1,9 SDi parca care a dus 500.000 km.

Diferentele la RCA, etc sunt infime intre un 1,2 si un 1,4 si nu cred ca este locul unde poti sa zici "Fabia mea e mai buna ca doar am luat-o eu", daca compari un motor de 1,9 si unul de 1,4 atunci sunt ceva diferente la RCA, etc. Sincer motorul de 68 CP 1,4 MpI(rosu) e cam la limita dar de restul sub acesti cai sunt puturoase rau pentru o masina de 1100 kg. Daca doresti motor strong ti-l recomand pe cel de 101 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ajuta si asta la hotarare: http://vwforum.ro/index.php?showto...4401&st=160

:blink: bugsy_io daca nu-ti place motorul de 1.2 HTP atunci este foarte bine ca ti-ai luat 1.4 MPi 68 CP.

"si nu cred ca este locul unde poti sa zici "Fabia mea e mai buna ca doar am luat-o eu", " cat despre asta, nu am spus ca motorul de 1.2 HTP este cel mai bun, dar vad ca tu :huh:

Diferenta de pret (pret de plecare cu TVA) intre 1.2 HTP 51KW (70CP) si 1,4 63KW (86CP) este de 1213 EUR, ca este mare sau mica fiecare decide.

;) o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ajuta si asta la hotarare: http://vwforum.ro/index.php?showto...4401&st=160

:blink: bugsy_io daca nu-ti place motorul de 1.2 HTP atunci este foarte bine ca ti-ai luat 1.4 MPi 68 CP.

"si nu cred ca este locul unde poti sa zici "Fabia mea e mai buna ca doar am luat-o eu", " cat despre asta, nu am spus ca motorul de 1.2 HTP este cel mai bun, dar vad ca tu :huh:

Diferenta de pret (pret de plecare cu TVA) intre 1.2 HTP 51KW (70CP) si 1,4 63KW (86CP) este de 1213 EUR, ca este mare sau mica fiecare decide.

;) o zi buna

eu am gasit intr-un catalog o diferenta de 2000 de euro. Oricum eu dc imi cumparam noua luam una de 1,2 si de restul mai multe optiuni(puterea cea mai mare). Cand mi-am luat masina am fost cu un mecanic si mai era una identica cu a mea si cu ceva optiuni in plus cu 10.000 km mai putin si din 2004, argintie. Si am preferat 1,4. E bine ca are distributia pe lant dar mi-ar fi placut una de 101 CP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia e pe lant, da cea mai aiurea treaba la ea e ca nu are un intinzator...si dupa ce se intinde lantul incepe sa atinga prin toate cele capace care il acopera...deci oricum il schimbi :blink:

LE: Si era 1.9 TDI motorul ala care mergea ok la 500.000 km.

Modificat de cosmin543
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia e pe lant, da cea mai aiurea treaba la ea e ca nu are un intinzator...si dupa ce se intinde lantul incepe sa atinga prin toate cele capace care il acopera...deci oricum il schimbi :blink:

LE: Si era 1.9 TDI motorul ala care mergea ok la 500.000 km.

Am 107.000 km cu ea si inca nu clancane. Cam 100.000 km merg fara probleme. Pe tine cat te face un chit de distributie ca lantul meu e doar 20 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu deviem in offtopic si sa ne apucam sa aratam cu degetul in stanga si in dreapta, si sa punem intrebari smechere, ca nu se face. Sa revenim la subiectul topicului si sa lasam si pe altii sa faca recomandari...pana la urma, recomandarea mea e:

1. motor 1.4 16 V(75 sau 101 cai)

2. motor 1.2 htp(64 de cai)

Alte propuneri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect :icon_thumright: ... oricum initiatorul se lasa asteptat cu detaliile

3. 1.2-HTP 51KW(70CP)-M5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect :( ... oricum initiatorul se lasa asteptat cu detaliile

3. 1.2-HTP 51KW(70CP)-M5

Multumesc pentru raspunsuri, pana la urma mi-am luat o fiabia combi 2002 motor de 1.4 16v 92000 km sper ca n-am facut o alegere proasta? Motorul e AUA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru masinuta ta, sa o conduci cat mai multi km fara nici cea mai mica problema. Ca si sfat prietenesc, verifica-i distributia si tu, pentru siguranta ta, nu de altceva dar esti la 92000 de km, si ar fi pacat ca din neglijenta sa ai probleme. In rest, filtre curate, benzina buna si drum uscat! :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru masinuta ta, sa o conduci cat mai multi km fara nici cea mai mica problema. Ca si sfat prietenesc, verifica-i distributia si tu, pentru siguranta ta, nu de altceva dar esti la 92000 de km, si ar fi pacat ca din neglijenta sa ai probleme. In rest, filtre curate, benzina buna si drum uscat! :frigbaitata:

Multumesc, sper sa am noroc la ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am achizitionat si eu o fabia combi 1,4 16v ,are la bord 101.000km,adusa din germania,cum as putea sti daca s-a schimbat distributia ? mc anticipat

Ai mai pus un post oarecum identic pe care ti l-am mutat in topicul Distributie dusa - 1.4 16v ! Fiind "doar inscris" pe VWFORUM, deocamdata nu primesti decat acest avertisment ! :(

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!