Jump to content

Probleme Motor Acceleratie


gti16v
 Share

Postare recomandată

SALUT,

AM SI EU UN GOLF 3 GTI 16V 2000 CC 153CP AN 1994 MOTOR ABF DIGIFANT SI DE 1 AN SI JUMATATE PERSISTA O PROBLEMA LA MOTOR, MOTORUL NU MAI TRAGE (TRAGEA CU INTRERUPERI) INTRE 2700 RP SI 3050 RP. BA MAI NOU MERGE CU INTRERUPERI MEREU NICI LA RELANTI NU MAI STA .

MENTIONEZ CA AM FACUT MOTORUL CAP COADA ACUM 1 LUNA SI AM SCHIMBAT TOT CE SE POATE SCHIMBA.

AM FOST LA 4 TESTE PANA ACUM SI AU VAZUTO MAI MULTI MECANICI DAR NICI UNUL NU IA DAT DE CAP.

CREDETI CA AVETI VREO IDEE ?

VA MULTUMESC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie cureaua de distributie sarita de la punct. Verifica asta in primul rand

P.S. nu mai scrie cu majuscule

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e greu de ghicit ce are , dar ca idei de baza ar fi delcoul si ce tine de aprindere , sau alimentarea cu benzina , injectoare , pompa de benzina ( presiune mica ) . Sau cauze banale , contacte inperfecte , furtune de benzina crapate . Succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e greu de ghicit ce are , dar ca idei de baza ar fi delcoul si ce tine de aprindere , sau alimentarea cu benzina , injectoare , pompa de benzina ( presiune mica ) . Sau cauze banale , contacte inperfecte , furtune de benzina crapate . Succes
La cureaua de distributie s-au uitat 4 mecanici si este ok, delcou si rotor nou fise noi buji cu platina exact ce trebuie la modelul asta in rampa la injectoare sta bine presiunea verificata de mai multe ori cu manometrul. Curele noi intinzator nou bobina de inductie noua, sonda lambda noua disc ambreiaj nou plus rulmentul de la disc nou, motor facut acum o luna. Ar mai ramane pe la clapeta si senzorul de la acceleratie s-au calculatorul. Si ar mai fi o varianta ca benzina am destula...............sa ii dau foc.
La cureaua de distributie s-au uitat 4 mecanici si este ok, delcou si rotor nou fise noi buji cu platina exact ce trebuie la modelul asta in rampa la injectoare sta bine presiunea verificata de mai multe ori cu manometrul. Curele noi intinzator nou bobina de inductie noua, sonda lambda noua disc ambreiaj nou plus rulmentul de la disc nou, motor facut acum o luna. Ar mai ramane pe la clapeta si senzorul de la acceleratie s-au calculatorul. Si ar mai fi o varianta ca benzina am destula...............sa ii dau foc.
scuze am pierdut mesajul sunt foarte incepator pe forum am rugamintea sa imi mai dai o data unde trebuie sa merg in domeni.............??
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am zis de delco ma refeream la senzorul hall si avansul centrifugal ( daca are asa ceva )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am zis de delco ma refeream la senzorul hall si avansul centrifugal ( daca are asa ceva )
Habar nu am daca are senzor HALL dar avans nu are sigur il regleaza calculatorul
Habar nu am daca are senzor HALL dar avans nu are sigur il regleaza calculatorul
iar daca are senzor HALL ma gandesc ca iesea la test.......nu?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai 2 senzori pt. aprindere unu in delcou ce ii pentru resetare si unu pe vilbrochen (ii o fulie cu dinti) pe care ii un senzor ce citeste turatia. In prima faza curata senzoru de jos poate o fii murdar si nu mai citeste bine (ca nu ii protejat de nimik daca nu ai scut).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

gti16v, la mine problema e asemanatoare, ... intre 70 si 80grd temperatura la ulei imi vibreaza turatia...600 - 900... p`orma isi revine, tot asa.. jdemii de teste si toate-s bune...nici eu nu stiu ce sa-i fac, si eu am facut motorul.. si am schimbat la ea o gramada.

daca te rezolva cineva spune-mi!!! pls id yahoo kristianoltean@yahoo.com

ultima oara mi-au umblat la avans, reglat debitmetru in fucntie de lambda...

Modificat de golf3gti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

incearca sa schimbi filtrul de benzina si porma sa verifici daca ai presiune la alimentare.

o fi de la frigu asta si de la apa din benzina.

injectoarele sunt curate?

brgds,

edi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frate... sa-mi zica cineva ce sa mai schimb la ea si schimb!!!

toate sunt in stare ffff buna, in 2 ani am bagat 25000ron in ea...motor si accesorii.. numa originale.

am dat comanda acum.. de clapeta de acc, senzor hall ala de la delco si inca 2 piese.. senzor de bataie...

fratilor.. nu mai stiu ce sa schimb!!!!

delcoul .. si p`ala mi l-am comandat:)

mai am injectoarele (curatate cu ultrasunete acum 1 an), alternatorul, radiatorul e bun, aa..

nu mai stiu..

:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Va salut pe toti.Am un Gollf3 GTI 2,0,16V ,tip ABF.Problema la mine este: atunci cand o accelerez brusc parca se infunda(se ineaca)dupa asta se accelereaza dar parca in reluare,astazi o accelerai brusc la maxim si scoasa si o mica bubuitura.Motorul nu se opreste.Daca o accelerez usor treptat se comporta normal.Toate astea stand pe loc.La relanti merge rotund.Voi ce spuneti?Mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la bujii nu poate sa fie?

capacu de delco.brgdsedi
E dereglat sau trebuie schimbat capacul de delco?Mult
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ce ai? Piatra de bricheta? Vezi ca ii o chestie in stanga chiuloasei ce ii cu 5 fise (fire) pe ea si cam seamana cu un delcou. Tu ai o singura bobina deci ai delcou. Numai masinila cu o boina pe fiecare bujie nu au delcou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ce ai? Piatra de bricheta? Vezi ca ii o chestie in stanga chiuloasei ce ii cu 5 fise (fire) pe ea si cam seamana cu un delcou. Tu ai o singura bobina deci ai delcou. Numai masinila cu o boina pe fiecare bujie nu au delcou.

ok,ce poate fi defect?Scuza-ma nu prea ma pricep la motoare de masini!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai primit rsp mai sus. Du-te la butic si cumpara un capac de delcou si mergi a un nenea mitica ce are lampa strobo si spune sa iti monteze capacu si sa iti regleze avansu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut pe toti.Am un Gollf3 GTI 2,0,16V ,tip ABF.Problema la mine este: atunci cand o accelerez brusc parca se infunda(se ineaca)dupa asta se accelereaza dar parca in reluare,astazi o accelerai brusc la maxim si scoasa si o mica bubuitura.Motorul nu se opreste.Daca o accelerez usor treptat se comporta normal.Toate astea stand pe loc.La relanti merge rotund.Voi ce spuneti?Mult

Verifica flansa de la carburator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful ala cu motor ABF are injectie digifant. Acelasi tip de injectie il am si eu dar la mine sunt doar 8 valve. Injectoarele sunt electronice prin urmare ECU le controleaza cat sa fie deschise si automat cata benzina sa treaca prin ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da monopunctu (aia ce seamana cu un carburator si are un singur injector) de cine ii controlata? De extraterestri

Modificat de sergiu_tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da monopunctu (aia ce seamana cu un carburator si are un singur injector) de cine ii controlata? De extraterestri

Ai perfecta dreptate :) No offence!

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi si mie din poza asta unde se afla capacul acela de la decou care trebuie sa-l schimb?Mult

post-21874-1204400044_thumb.jpg

Modificat de sorin74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!