Jump to content

Motorizare


thedead
 Share

Postare recomandată

As dori sa stiu daca acest tip de motor respectiv 1.4 MPI, ATZ, 50 kW, are sau nu curea de distributie.

Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributia se face pe lant. Nu ai restrictii de inlocuire a lui. Defapt singurele considerente pentru care se poate inlocui kitul sunt cele de zgomot. Daca incepe sa "rontaie", ar cam trebui schimbat kitul (lantul plus 2 pinioane: de la arbore si de la axa cu came). Operatiunea nu este costisitoare, ~80-90RON kitul si cam 4-4,5 ore de manopera.

Cheers.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal! Cam la cati kilometri ar trebuii schimbata,asta ar fi mai clar io am de fapt 86 mii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai se schimba cand zornaie. vorba cuiva de pe forum: incepe sa faca ca si cum ai pune niste piulite intr-un lighean si le-ai invarti in el... :D

nu-ti face probleme, ca atunci cand incepe sa zornaie il auzi... eu il auzeam din ecoul cladirilor pe langa care treceam :icon_cool: (avea vreo 60k cand l-am schimbat)

Modificat de mihai_sarb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai se schimba cand zornaie. vorba cuiva de pe forum: incepe sa faca ca si cum ai pune niste piulite intr-un lighean si le-ai invarti in el... :lol:

nu-ti face probleme, ca atunci cand incepe sa zornaie il auzi... eu il auzeam din ecoul cladirilor pe langa care treceam :huh: (avea vreo 60k cand l-am schimbat)

frate majoritatea zornaie.....acum depinde de cat de puternic este zgomotuu...din cate pot eu sa imi dau seama si cu parerea, daca ai capota de la motor inchisa si zornie atat de tare incat se aude cu capota inchisa pot sa zic ca e momentu sa il schimbi...normal ca acest zgomot depinde de urechea fiecaruia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-am schimbat la fosta masina la 150 de mii, zdranganea de-a dreptul, facea ca toti dracii, depasisem stadiul de piulite in lighean, suna motorul de parca aveam drujba. M-a costat 230 ron cu piesele originale...Mi se pare destul de stupid ca inginerii n-au proiectat si un intinzator pentru lant...sa fim seriosi, pana si dacia are o patina care intinde lantul ala acolo. :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

ce timp de ulei folositi odata cu schimbarea lantului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.4 MPI AQW cum se schimba cureaua de alternator? Cu ce se actioneaza rola intinzatoare sau care este mai exact procedura?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!