Jump to content

Acul La Vitezometru A Murit In Mers....


leos
 Share

Postare recomandată

la 50 km la ora, dintr-o data a cazut acul la 0. am oprit si am plecat iar si s-a comportat normal. acum indica bine. ce s-a intamplat??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca a cedat nervos motorul sa-l tii doar in 50!! :icon_thumright:

o fi primit vre-un semnal fals de la ceva; ideea e sa mearga in continuare ca daca nu se ma scoala o sa trebuiasca sa schimbi tot ceasul din bord.

ai spalat motorul inainte??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut aceeasi problema.Este un senzor pe cutia de viteze,iar mufa care vine pe el,avea un pin oxidat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Si eu am aceasi problema...cand mergecand nu merge...tot sare daca merg de ex pe un drum mai rau sau dau de o denivelare mai zdravana...este foarte enervant deoarece se misca ca si un vu-metru :icon_thumright: Romy imi zici si mie unde gasesc mufa aceea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te uiti pe cutia de viteze. o sa vezi 2 mufe: una e cea de la vitezometru si cealalta pt. becurile de mers inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de asemantoare sunt cutiile, insa si a mea se comporta la fel...si tot senzorul de pe cutie a fost cauza. La Golf 4, din ce-am citit pe forum, aceasta problema mai poate fi cauzata de intreruperea unor fire de sub baterie, insa nu stiu daca la Golf 3 e la fel :D Oricum, la mine nu au fost firele alea ptr ca imediat ce am inlocuit senzorul si am rotit de el...acul s-a ridicat si de atunci nu mai am probleme :Driver: Merita totusi verificate si firele/pinii oxidati ptr ca pe mine m-a costat 250 de roni :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De sub capota sa ma uit sau trebuie sa ma bag sub masina? [scuzati-mi inconpetenta dar este prima mea masina si inca nu stiu prea multe despre mecanica] ;)

Am uitat sa va spun ca turometrul functioneaza. Vitezometrul si turometrul n-au nici o legatura intre ele ?

Modificat de hotworm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok l-am gasit...un pic de spray de contac si ii ca nou...sper :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu l-am schimbat la passat acum 2 zile este 85 de RON pe hella .. tot asa acu de la vitezometru cand mergea cand nu ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Astazi am patit exact acelasi lucru ca si leos. Mi-a cazut acul de la vitezometru de la 100 la 0 si nu s-a mai miscat. Nici kilometrajul digital nu mai contoriza (am facut drumul Buzau-Bucuresti in 3km :P).

Am vazut cele 2 mufe de pe cutia de viteze, dar nu stiu care e cea pentru vitezometru si care e cea pentru marsarier. N-am umblat la ele ca era motorul fierbinte si mi-era sa nu ma frig :)

Poate sa puna cineva pe aici o poza cu mufa respectiva?

Sa presupunem ca nu este de la mufa aia, ci de la mufa din bord. Cum se dau ceasurile jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca schimba cineva senzorul vechi , am si eu nevoie de axul acela de plastic care actioneaza senzorul ...................ca mie mi-a cazut in cutie si nu l-am mai putut scoate .........s-o gasi de cumparat axul separat de senzorul de km?

Modificat de eduard_821
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna am si pb cu vitezometru imi sare in mers si am inteles ca e vorba de senzorul de viteza care se gaseste pe cutia de viteze puteti sa-mi aratati o schita sau o poza cu locul respectiv

va multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!