Jump to content

Pierd ulei


justy
 Share

Postare recomandată

Ce ulei ma sfatuiti sa achizitionez pentru masina mea ? Mentionez faptul ca are peste 180.000 km facuti in Germania (and winter is coming :D) 

Modificat de blondurulz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o dilema. masina mea are 240000km si tre sa ii fac schimbul de ulei. pana acuma s-a bagat numai 5w30 conform cartii service. am obs ca il papa putin. la mine e masina de vreo 4000 km si a papat cam 2-400 ml. ce imi recomandati. sa trec pe alt ulei sau sa continui cu acelasi ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si 506.00, 507.00 (5W30) e tot pentru diesel.

Pune fara grija 5W40 ca e mai vascos. Daca tot dispare, ori il pierde pe undeva, ori schimbi marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar 5w40 la cati km tre schimbat? cei de la care am luat masina au fac schimbul undeva la 20000. dar resetarea service-ului trebuie facut cu un tester sau se face manual din cele 2 butoane de la ceasurile de bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maxim 15 mii km si da resetarea se face din butoane-le din bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara. Are tatal meu un Passat 99 1.9 TDI 116 cp si in mai putin de 3000 km, uleiul a ajuns sub minim, si s-a aprins becul. Cum deschizi capota si te uiti la motor, in partea stanga sus( partea pasagerului) este o vana( nu stiu daca e EGR sau nu ca nu sunt fan TDi) si am vazut mult ulei in jurul ei si sub ea. E posibil ca acolo sa fi curs atata ulei? Imi puteti recomanda o varianta de reparatie fiabila? Si cum se numeste piesa? Va multumesc anticipat pt ajutor.

 

Intre timp am aflat ca e EGR. Singura varianta e inlocuirea?Dupa inlocuire e necesara initializare cu diagnoza sau e plug and play?

post-79739-0-12546400-1385761283_thumb.j

Modificat de adrianghiurau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E plug&play dar cauza e mai adanca.

80% din pd-uri pierd ulei pe la egr dar nu el e cel ce il papa ci turbina sau motorul. Sau mai pierde si prin alte parti si n-ai observat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea pisa este EGR dar nu el este vinovat de consumul mare de ulei. Probabil sa curga mult ulei din orificiile de la egr, dar trebuie gasit motivul ptr care ajunge acolo (probabil turbo). Incearca sa elimini 1 data cauza pierderii. Am scris in acelasi timp)). Scuze. Citeste topicurile cu EGR si poate iti faci o idee.

Modificat de pistay
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina are 180 mii km reali. Greu de crezut sa fie motorul. Mai degraba turbina. Uleiul este Castrol 5W40 PD si are cam 2 ani. Dar nu a fost circulata masina nici 3000 km. Posibil c a vechimea uleiului sa isi spuna cuvantul? Multumesc mult de ajutor.

Modificat de adrianghiurau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 3000 km nu-i normal sa-ti scada sub minim (probabil 1l). Eu folosesc Castrol Edge 5w40 de 6 ani si nu-mi consuma absolut deloc deci nu cred ca uleiul sa fie de vina. Verifica turbina sau vezi daca nu ai pierderi pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E turbina cel mai probabil, si eu am schimbat turbina pt ca de la schimb la schimb completam cam 1-1,5 l/10.000 km. Dupa ce am pus turbina noua am deja 5000 km si uleiul e tot pe semn, nu a papat deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dragii mei, se gaseste garnitura la capacul de la supape pe original? Am schimbat-o recent pentru ca incepuse sa imi planga dupa cate o forja si nu s-a remediat problema. Ori nu au curatat ei bine, ori e garnitura noua de cacao, parca as pune una originala in locul celei ce tocmai am schimbat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

silicon pt motoare reinz+garnitura originala(pe care sper ca n ai aruncat o) si problema e rezolvata for ever.

aftermarket acolo...eu zic pas!

sau ,daca ai aruncat o...pune silicon peste aia luata proaspat.e aprox 30 lei tubu!

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am descris eu in prima pagina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De aruncat, s-a aruncat garnitura originala :D Stupid me, asta e. Domnul Cosmin, am citit toate paginile, dar am vazut ca nimeni nu a zis ca a cumparat garnitura pe original. Cumparam una originala si stiam o treaba. Oricum, umblam acolo pana se remediaza problema. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De-aia n-a zis nimeni pentru ca nu exista reper separat pentru oem. Doar cu tot cu capac. Scrie tot in prima pagina.

Dar faci treaba si cu asta aftermarket daca bagi silicon dupa ce cureti bine cu diluant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma mir. Nu era in trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar in schimb nu iti da capacul pe separat, asta in caz de se deformeaza capacul. Ori cu totul, ori garnitura de etansare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma mir si eu, in septembrie anul trecut am intrebat de garnitura separat si au zis ca nu se da separat ci doar cu tot cu capac iar pretul era 803 lei.

Modificat de zipp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am vazut acolo ca vin vreo patru chestii pe un reper, printre alea 4 fiind si capacul. Cel putin la BGW asa am vazut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!