Jump to content

Zgomot la franare la viteza de peste 100 km/h


eugend
 Share

Postare recomandată

Se intampla urmatorul fenomen:

La viteze de peste 100 km/h cand pun frana putin mai tare se aude un zgomot asemanator cu cel care se aude cand s-au terminat placutele de farna.

Nu sunt placutele pt ca le-am verificat. Nici etrieul nu atinge de disc.

Ce pote sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut - eu am avut aceeasi problema la alta masina - mai ales la franari dese de la viteze mari imi frecau franele pe fatza cu toate ca placutzele erau ok. :salut:

Nu m-am gandit sa schimb preventiv placutzele (erau si scumpe) si dupa 20.000km m-am trezit ca trebuie sa schimb discurile deoarece placutele se intarisera si se tocea discul in loc de placutze :-( . Dupa schimbul discurilor + placutelor totul a fost OK, dar ma gandesc ca as fi iesit mai ieftin daca schimbam de la inceput doar placutele :salut:

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca e de la discuri e naspa.

Cum paot sa verific? Cu sublerul ajuta la ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum poti verifica - de cati km ai placutele neschimbate? Problema nu-i la discuri, e la placute care distrug discurile daca nu le schimbi. Discurile se incing si se ovalizeaza (pe langa uzura excesiva).

Bog

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum poti verifica - de cati km ai placutele neschimbate? Problema nu-i la discuri, e la placute care distrug discurile daca nu le schimbi. Discurile se incing si se ovalizeaza (pe langa uzura excesiva).

Bog

am schimbat placutele acum 20.000 km

Le-am verificat sambata si nu erau uzate. sunt uzate cam pe jumatate, putin mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as pune alte placute, per primam. Dar as alege alt producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as pune alte placute, per primam. Dar as alege alt producator.
Am avut placute lucas.

Ce imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

ce alte marci de placute mai se gasesc pe la noi ? si eu o sa intru la un schimb anul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce alte marci de placute mai se gasesc pe la noi ? si eu o sa intru la un schimb anul asta.
Io stiu ca alea Paghid sunt cele mai meseriase dar sunt scumpe rau.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

la ELIT au Textar

la paneuro are Textar (1810172 lei) si SIMER (1155305lei fata - 614220 spate ) - e bine ca la Paneuro sunt preturile pe sit.

Mai e si auto-net langa Porsche Romania (sediul vechi) si de acolo am mai facut cumparaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am inversat placutele de frana intre ele si zgomotul s-a mai atenuat dar nu a disparut complet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

Am schimbat recent placutele de frana si discurile. La viteze peste 100 km/h si viraj stanga se aude un zgomot care nu se auzea inainte de a face schimbarile. Rotile se incalzesc parca mai mult decat este normal. Care sa fie problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce stadiu erau arcurile de retinere a placutelor de frana ?? (oricum VW recomanda schimbarea lor la fiecare schimbare de placute)

Daca etrierul nu a fost bine instalat si a indoit arcurile (pozitia 23 din imaginea din dreapta) acestea impiedica culisarea normala a placutei.(asta in cazul in care ai modelul de frane de pe Golf II).

Am atasat si o imagine cu cele doua sisteme de franare ca sa ne spui de care este al tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi-am achizitionat placute de frana Lucas de la Autonet, am intampinat tot felul de scrisnituri terorizante, de exemplu la viteza scrasnia, atingeam putin frana si se oprea scrasnitura... :-(

In concluzie mi-am achizitionat placute inca odata de data aceasta Ferodo, mai moi si mai ieftine si mai bune pentru discurile mele valurite.

In final nu am mai auzit scrasnituri. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe fata discuri&placutze LUCAS, skimbate acum vreo 3000km.

Din prima zi pana acuma n-am skapat de scartzaitul ala afurisit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceleasi probleme cu Lucas.

Acum am trecut pe MINTEX si am scapat de toate zgomotele, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar placutele.

Important este ca la incaput atunci cand schimbi placutele, mai ales daca discurile nu sunt in cea mai buna stare, sa nu franezi foarte violent pret de cateva sute de KM p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideal ar fi sa se rectifice si discurile la fiecare schimb de placute. Cand mi-am schimbat tamburul pe spate cu discuri, am pus placute noi si am rectificat discurile. Dupa astea franele au fost "beton" chiar din prima clipa a utilizarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S. Cand am fost la Autonet (de unde am luat placutele Lucas) sa ma plang, au zis ca sunt dispusi sa imi dea banii inapoi daca placutele au fost montate la service. ( bad luck ) :x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Nu prea sunt ontopic dar consider ca acest thread este cel mai potrivit pentru a afla care este problema mea.

Deci...cand franez lin la o viteza de pana in 50 km/h se aude pe partea stanga si fata si spate un harjait. Eu cred ca placutele si ferodourile. Am dreptate?

Prima data am constatat ca decat pe fata se aude dar acum s-a extins si la partea din spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!