Jump to content

Golf 3 1.9 Tdi Prolema La Motor


geo_gee2005
 Share

Postare recomandată

Nu stiu din ce motive nu mai trece de anumite turatii in treptele de viteza. In treapta a 3-a se opreste pe la 4000 de ture, intr-a 4-a pe la 3000 si ceva de ture si intr-a cincea tot cam asa. In fine viteza maxima care o atinge acum masina mea e .... de 120 km :)(((( mai puti ndecat o dacie amarata!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai aceiasi problema pe care au reclamat-o multi: debitmetrul (trebuie schimbat) si posibil turbina(curatata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rotile sunt echilibrate?
Conteaza asa de mult rotile? Volanul nu trepideaza dar am vreo doua jante strambe....
Cred ca ai aceiasi problema pe care au reclamat-o multi: debitmetrul (trebuie schimbat) si posibil turbina(curatata)
Am pus golful pe tester de vreo 3 ori pana acum si nu are nici o eroare debitmetrul.... turbina e ok. Treaba asta se intampla de cand i-am schimbat distributia si tarnsmisia.... e posibil sa se inatample din aceasta cauza? Mi-a zis cineva ca e posibil sa-mi fi decalat avansul la pompa de injectie? Va rog sa-mi dati si mie niste sfaturi.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era o problema cu avansul, ar fi scos mult fum. Vezi ca s-a mai discutat la aria TDI FORUM. Poate ar fi mai bine sa intrebi acolo, sau sa mute un moderator topicul. Personal, eu zic sa incerci un alt senzor MAF (mass air flow) de la cineva caruia ii merge bine masina, si daca isi revine a ta, te duci si-ti iei unul nou. Problema e ca e cam scump. Stiu pe cineva cu un Passat care a patit aceeasi chestie, si dupa ce l-a schimbat si-a revenit masina.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

incearca sa schimbi si filtrul de aer! sau daca ai remediat problema spunene de la ce a fost :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Primul test pt a afla daca e defect MAF-ul este sa-i scoti mufa si sa vezi cum se comportra masina fara el !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus golful pe tester de vreo 3 ori pana acum si nu are nici o eroare debitmetrul.... turbina e ok. Treaba asta se intampla de cand i-am schimbat distributia si tarnsmisia.... e posibil sa se inatample din aceasta cauza? Mi-a zis cineva ca e posibil sa-mi fi decalat avansul la pompa de injectie? Va rog sa-mi dati si mie niste sfaturi.

IO zic sa verifici daca e pusa bine la punct ...daca e putin decalata..asa se intampla lipsa putere sau poate e ceva inneregula cu tranzmisia ...dar ma cam indoiesc eventual verifica si compresia

Modificat de petre_mk3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am avut si eu exact aceeasi problema si s-a rezolvat de la sine dupa ce am curatat galeria de admisie si turbina .... eu am motor 1Z ... din cate am citit si eu la momentul cand eram cu problema MAF-ul nu prea pica la golf3 TDI producatorul lui (PIERBURG) nu prea a dat rateuri la modelul ala ... in fine .... problema este de la galeria de admisie si turbina care sunt pline de "pamant" cu ulei , eu am "spalat" la ele la greu si m-am ingrozit de ceea ce am gasit in ele .... la mine nici nu ajungea la 2800rpm in viteza a-5-a

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!