Jump to content

Jante aliaj Fabia pe 14"


Cornelutz
 Share

Postare recomandată

Ma gandesc ca un look nou de inceput de an ar fi un lucru bun,si de inceput ma gandesc la jante;

Variantele mele : 1. Dezent F

2. Enzo H

3. Alessio Montecarlo

4. OZ Hydra ( cam scumpe aprox. 450 Ron/buc )

Astept pareri si variante,eventual argumentate cu poze.

MS.

post-12995-1195918308_thumb.jpg

post-12995-1195918334_thumb.jpg

post-12995-1195918358_thumb.jpg

post-12995-1195918378_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am hydra dar pe 16. Ce sa zic...dau super pe masina...insa vezi ca sunt destul de moi. Asta inseamna ca se stramba destul de repede..dar se si indreapta fara urmari. una peste alta eu le recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am fost interesat de subiectul jantelor de aliaj altele decat cele pe care le am deja( sprint 14"). Din ce ai pus tu in lista cu poze, cele mai frumoase, cu bun simt, eleganta, ..., clar de tot sunt cele de la OZ ( si cele mai scumpe). Pe locul doi sunt cele de la Enzo. In rest nu merita celelalte pt ca au linii rotunjite, ma rog nu au ce cauta pe o frumoasa cum este Fabia (si de gratis daca le-as primi nu le-as pune). E doar un sfat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oz Hydra pe 14? din cate stiu nu exista. cele mai mici sunt pe 15. pune un link unde le-ai gasit.

app: ce culoare are masina? alba?

Modificat de Andrey_sxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oz Hydra pe 14? din cate stiu nu exista. cele mai mici sunt pe 15. pune un link unde le-ai gasit.

app: ce culoare are masina? alba?

Ai dreptate pe 14 nu exista dar le am in vedere ca o "exceptie" :icon_thumright: ,de la Oz pe 14 ar fi SUPERTURISMO GT si 5 Star.

Masina mea arata cam asa:

post-12995-1195924379_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand daca tot te hotareasti sa-ti dotezi masinuta cu jante noi de aliaj, incearca sa-ti iei pe 15" si nu pe 14". Arata mult mai bine pe masina.

Daca vrei pot sa-ti fac si eu o oferta de jante ....Noi, doar sa-mi spui la ce model te hotarasti.

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de 15 nu sunt prea mari ? pentru jante pe 15 trebuie cauciuc 195/50. 50% (7,75cm) nu vi se pare un talon cam mic pentru drumurile patriei noastre ? mie mi-e cam teama sa pun un talon asa mic. e pacat de jante sa dai bani grei pe ele si apoi sa le lovesti in gropile noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand daca tot te hotareasti sa-ti dotezi masinuta cu jante noi de aliaj, incearca sa-ti iei pe 15" si nu pe 14". Arata mult mai bine pe masina.

Daca vrei pot sa-ti fac si eu o oferta de jante ....Noi, doar sa-mi spui la ce model te hotarasti.

Motivul pt care ma gandesc sa pun pe 14 ar fi ca daca as pune jante pe 15 sau mai mari, ar insemna sa pun si cauciucuri de cel putin 195 si la cei 64 de cai,cred ca m-as mai intrece cu daciile 1300. :) , in rest iti dai seama ca mi-ar placea mai late dar cam asa sta treaba cu sdi-urile. Si cu ocazia chiar ii intreb "public" pe ceilalti sdisti consacrati sau cei cu 1.2 HTP, daca au indrasnit sa-si puna jante mai mari de 14 si care au fost urmarile (dpdv al demarajului) .

In ce priveste oferta ta ,daca mi-ai spune niste preturi pentru primele modele mentionate ar fi ok. De cumparat depinde cum va fii iarna si cat de darnici vor fii mosii . Acum am gasit ceva preturi ok zic eu pe http://janta.ekontent.ro/home.aspx ,din cate am inteles includ si transportul in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandeam la jante pe 15" deoarece si eu am pe masina pe 14" cele originale sprint parca, si mi se par putin cam mici.

O oferta de pret doar pe luni-marti.

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt mici intr-adevar,dezentul f si cam toate arata mult mai bine de exemplu pe 17 dacat pe 14,dar daca ai sub 90 de cai o sai dai numai blana si in plus o sa-ti creasca consumul considerabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum cu Sdi / Htp nu poti sa prinzi viteze si acceleratii colosale, asa ca de ce sa nu arate macar masina bine ? ( vezi exemplul meu ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.... asa ca de ce sa nu arate macar masina bine ? ( vezi exemplul meu ).

cata modestie :Driver: :Driver:

oricum, merge cu jante pe 15 sau 16 fara sa creasca consumul: pui cauciucuri cu talon mic. intr-adevar, e o investitie in plus dar impaci si varza si capra :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici nu-s prea de accord mai ales cand ai de depasit un tir sau un "golan" mai nervos :Driver: care se trezeste brusc la viata cand se vede depasit si apasa ,si daca mai vine si ceva din fata :Driver: parc-ar prinde bine un strop de Tdi sau 16v, nu?,mai ales ca la sdi si probabil si la htp e cale luuunga de la 80 la 110de asemenea ar mai fii in cazul schimbarii cu jante peste 14 problema schimbarii talonului ( costuri + birocratie ) + alte cauciucuri ,deci pe langa 1200-1800 Ron jantele, aprox 1000 gumele,..,apropo stie careva care ar fi costurile schimbarii talonului ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am cumparat masina mi-au trecut pe talon 3 dimensiuni printre care si 195/50/15. deci n-am nevoie de modificari in talon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am cumparat masina mi-au trecut pe talon 3 dimensiuni printre care si 195/50/15. deci n-am nevoie de modificari in talon

La fel si la mine. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am hydra pe 16, cu goodyear f1 205/45/16. La acceleratie nu s-a simtit diferenta, insa s-a simtit un pic la consum. cu rotile de vara am cam 1 l in plus la suta de km. INSA din puctul meu de vedere, masina franeaza mult mai bine, sta mult mai bine pe sosea, si in plus a disparul chestia aia enervanta cu abs-ul care cu rotile vechi intra la orice frana :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantat ia de 15" daca tot dai un ban, si nu asculta tot felul de zvonuri : ca demareaza greu, ca are nush ce consum sau mai stiu eu ce bazaconii ... ori cu 14" ori cu 17" demarajul tot e praf (la ale noastre 60+ CP) asadar prea putin afecteaza "performantele" masinii, daca se pot numi asa : 0-100 km in 15 sec. + ..

Daca te intereseaza un aspect placut, stabilitate mai buna in curbe, franari mai eficiente (cum a zis si colegu`) atunci ia de 15" (consider ca totusi 16" sau 17" sunt un pic prea mult ptr motorizarile noastre) si nu te mai gandi de 2 ori, in cazul in care iei totusi jante de 14" = mare diferenta n-o sa sesisezi, decat ca schimbi design-ul jantelor, dar talonul mare + diametrul mic al rotilor nu prea te vor satisface vizual, si-ti va parea rau de investitie !

Mentionez ca am fost si eu in dilema ta, mi-am pus acelasi intrebari, si intr-un final am ales de 15" cu GY GSD3 F1, vezi topicul la jante si anvelope.

Spor la ales,

Razvan

PS - sa nu te apropii de alessio, sunt dintr-un aliaj moale/prost si nu sunt rezistente - colegii pot sa confirme

Modificat de Raz_Van_YkE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!