Jump to content

Serie Motor Abu


gribelu
 Share

Postare recomandată

Am fost astazi la ITP si 3 oameni n-am reusit sa ne dam seama unde e scrisa seria (pe bloc). Este sigur undeva ca acum 2 ani am gasit-o.. dar nu mai tin minte unde-i

Va rog cine stie unde sa mai caut sa-mi spuna. Probabil e acoperita de jeg dar chiar n-am chef sa spal motorul :P

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine, cand am facut ITP nu reuseam sa o gasim, dupa lungi cautari si speculatii am reusit sa o descoperim chiar sub delcou, foarte greu vizibila, a citit-o cu o oglinda.

Ei au un program care le arata unde e seria, asta la ABD ul meu dar cred ca si la tine e tot pe acolo.

Succes la ITP !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am fost eu la ITP acu 3 sapt in fata mea era un golf 3 1.6 ABU si tot acolo sub declou au gasit seria :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa ma uit acolo cand cobor la masina. Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar pt motorul de g3 1.9td aaz 75 cai , stiti unde este seria la motor ? pt ca nici eu nu o gases . mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Sorin Golf 3 cabrio
dar pt motorul de g3 1.9td aaz 75 cai , stiti unde este seria la motor ? pt ca nici eu nu o gases . mersi

Sub stutzul de unde iese apa din chiulasa spre ratiatorul de racire, stantata pe blocul motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tot nu reusesc sa gasesc seria :P

In imaginea urmatoare se vede motorul. Sub delco este 'flansa' de apa care iese din chiulasa sub care presupun ca ar trebui sa fie seria.

img5855ak2.th.jpg

In imaginile de mai jos am fotografiat sub flansa. Presupun ca in a 2-a poza ar fi locul buclucas, dar tot nu vad seria? Pe stickerul ala se vad cifrele '22' care de altfel sunt ultimele cifre din seria motorului.. dar unde-i restul? :P

img5892xl9.th.jpg

img5880kv9.th.jpg

Help?

P.S. Cifrele care se vad stantate in partea de jos (bucata aia orizontala) sunt pe carcasa cutiei de viteze.

P.P.S. Nu vreau sa duc masina la un service prea 'serios' care ar putea avea programul care sa le spuna unde-i seria.. asta pentru ca am diverse modificari/lipsuri/probleme la masina pe care nu vreau sau nu pot sa le rezolv acum. Prin urmare duc masina la un service mic, dar din pacate trebuie sa aflu singur unde e seria :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa multe cautari am ajuns la concluzia ca seria ar trebui sa fie fix acolo unde am pozat mai sus.. dar nu se mai vede deloc..

A mai fost cineva in situatia asta? Care-i cel mai grav lucru pe care l-as putea pati la RAR?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Identificare si o repoansonare. Eu am pierdut tablita cu seria motor la vechea dacie si mi-au repoansonat blocul. Asta in cazul in care masina nu are o istorie mai naspa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare scurta..exista si motor de tip ABU si pe modelele cu 1.4 ? sau doar ABD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

akileon: un tip de motor nu poate fi mai multe, deci nu :( ABU si ABD sunt similare din cate stiu eu totusi..

De 1.4 mai este si AEX pe golf 3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in carte spune ca seria e pe un abtibild

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seria normal era sa fie stantata pe blocul motor. Daca speli motorul ai sanse sa se spele si abtibildul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema este ca a fost schimbat motorul si nu am putut face rarul , in acte este un motoR tip ABD iar noul motor pus este ABU , ei au spus ca este un alt tip de motor si ca ar costa omologarea in jur de 700 ron , partea proasta este ca masina este in acte de 1.4 i iar eu pe google am gasit motoare tip ABU doar 1.6 i , de asta intrebam daca exista si motoare 1.4 i tip ABU

Modificat de akileon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ABU este codul pentru unul din motoarele de 1,6. 1,4 poate fi ABD si AEX/APQ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am gasit seria! Imi cer scuze pentru intarziere! Este chiar acolo unde am fotografiat mai sus.. e in poza.. dar nu e :rolleyes:

Sa povestesc..

In februarie am fost iar la ITP, in alt service, unde evident nu mi-au gasit seria.. Am insistat sa-mi dea pe foaia de ITP cod 200, adica serie necorespunzatoare. Codul 200 este drumul catre RAR.. adica din momentul ala masina era blocata si nu puteam merge decat la RAR pentru deblocare.

Am ajuns la RAR, am stat la coada, inginerul de acolo a dat cu nitel ulei pe acolo apoi a bagat o lumina puternica din lateral si.. surpriza!.. se vedea seria! Foarte slab vizibila ce-i drept dar era acolo.

Seria era si mai greu de vazut datorita faptului ca eu si altii am tot dat cu smirghel acolo si suprafata reflecta lumina puternic. Deci nu dati cu smirghel, curatati cu chestii degresante apoi puneti niste lichid de frana sau ceva.

Am fost surprins ca la RAR nu mi-au cerut nici un ban.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!