Jump to content

Setari Vag-Com Octavia 1


Al Bundy
 Share

Postare recomandată

nici eu nu am martorul de usi deschise valabil pe Ambiente din 2002

l-am activat din vag-com dar deagaba....

pe placa bordului nu era led si am montat eu unul, insa in zadar

...si m-am convins...pur si simplu nu este martorul in configuratia bordului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am indicator pentru usi deschise, lichid parbriz, uzura placute de frana, centura, nedumerirea e ce face switchul ala de la capota, trebuie sa faca ceva sa aprinda ceva sau sa sesizeze k e capota deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde este localizat acel switch? Sunt curios daca il am si eu. Senzori de usi deschise am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atnci cand ai nivelul de ulei sub minim si se aprinde martorul de ulei (cel galben nu rosu) si te atentioneaza ca trebuie sa completezi cu ulei, eroarea se va sterge la deschiderea capotei si nu va mai aparea pe o distanta de 60km chiar daca nu completeze, el este pozitioat in "broasca" capotei si este doar la masinile cu senzor de nivel de ului (sa ma corecteze cineva daca gresesc)

Modificat de BogdanLitoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 km.

DAR e curios la masinile vostre ca nu se aprinde, la mine la vechea octavie Classic din 2004 se aprindea martorul de usi deschise si la portbagaj si la capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am gandit niciodata la asta, sa reseteze ceva, ms! O sa verific daca are tensiune pe el, am facut scurt intre fire insa nu aprinde nimik in bord, daca descoper ceva revin cu informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu switch-ul de la capota are si ceva legatura cu alarma din fabrica, pentru cei care au...

Eu nu am alarma din fabrica, dar am switch-ul...l-am studiat intr-o zi si se pare ca e "mort" :D

Si, mai e ceva...am doi prieteni cu 2 Octavii Combi in oras, una Elegance si una Style....ambii au maxi-dot si cand deschid capota, le apare pe desen...smecher rau! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde imi dau seama daca am alarma:D, trebuie sa faca ceva switchul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci iti zic:

- daca nu ai maxi-dot sa-ti apara pe desen, daca nu ai martor care sa se aprinda cand deschizi capota si daca nu ai alarma OEM, switch-ul ala e mort.

Nu prea stiu multe despre alarma OEM, dar stiu ca presupune sa ai cheie briceag.... :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cheie brigeag, am un led care licare la portiera, am switch la capota, imi apare fiecare usa deschisa si portbagajul in bord,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci intrerupe unul din firele de pe swich si ar tre. sa semnalizeze in bord :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am switch in broasca capotei, insa e mort si la mine. Este tras si cablaj la el, am verificat switch-ul, inchide si deschide circuitul, dar nimic in bord. La deschiderea usilor si a capotei de portbagaj in schimb martorul functioneaza.

@emilvef - decat sa intrerupi un fir inutil, mai bine scoti mufa din switch, insa ma indoiesc ca ajuta la ceva

Modificat de x-tremist
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am martor de usi pe model 2002 elegance,dar nu am martor de nivel scazut parbriz.

Cum aflu daca am si e dezactivat,sau dc nu am deloc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si scurt in mufa si nimic, am lasat si mufa scoasa tot la fel, in cartea masini imi arata un inducator de capota deschisa, si inca ceva nu mi aprinde nici cechk, si cel de temperatura ridicata a lichidului de racire nu se aprinde mereu la punerea contactului, iam facut diagnoza (le-a aprins pe rand din laptop) si nicio eroare, sa fie ledurile dezlipite sau contacte imperfecte????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am martor de usi pe model 2002 elegance,dar nu am martor de nivel scazut parbriz.

Cum aflu daca am si e dezactivat,sau dc nu am deloc?

Te uiti in/pe borcanul cu lichid, si ar trebui sa ai mufa pt sensor, care senzor "e" 2 sirme bagate in borcan pina la un mivel oarecare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparatori de noroi fata :D (si asta se face cu bani putini), nu am din fabrica. Se potrivesc universale?? sau de unde pot sa iau??

Modificat de allyn87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia originale de la reprez,se potrivesc perfect,dau bine pe masina,se monteaza usor...calitate OEM

sunt cam 180 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt scumpe :D mai ieftine max 50 ron, e criza.

Modificat de allyn87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul mi-am montat acum max. 2 ani aparatori fata OEM de la reprezentanta si am dat pe ele vreo 70 ron. Nu au cum sa fie acum 180 ron. Mai mult de 100 sigur nu sunt. Te sfatuiesc sa-ti iei originale, fac toti banii, se potrivesc perfect pe masina si nu fac contrast cu cele spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu spun ca nu au cum sa fie 180, am dat pe ele pana in 70 lei acum doi trei ani luate de la reprezentanta din Galati.

Apropo daca iti montezi poate ne zici si noua cat mai costa, eu unul trebuie sa le inlocuiesc ca au fost roase de un patruped.

Modificat de zafycom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in etka apar pe la 15 euro, cod KEA 075 003.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e posibil sa ma insel,eu le-am luat asta vara de la PoAv impreuna cu mai multe piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce Doamne Dumnezeule vorbiti aici ?

...parca era topic de Upgrade-uri pe parte electronica

Al, tu parca trebuia sa eviti sa faca altii off-topic, nu sa-l continui..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se specifica ca ar fi topic de electric/electronic etc...

Asta cu aparatorile ma intereseaza si pe mine, mai ales OEM sau AF dar de calitate nu prastii de prin bazar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!