Jump to content

Kilometraj si vitezometru nefunctionale


ettyus
 Share

Postare recomandată

Salutare

La Fabia am schimbat kitul de ambreiaj la un service in Cluj toate au decurs bine la partea de schimbare doar ca am ramas fara kilometraj si vitezometru care refuza sa functioneze indiferent de ce si cum s-au luptat baietii cu el : curatat mufe rearanjat mufe pus testerul pe ea nu inregistreaza nici o eroare sau oroare am inteles ca din tester acul merge dar pe drum acul sta in pozitia mortului, BC nu functioneaza si el adica nu masoara distanta nu masoara consumul si da o distanta complet aiurea cat mai pot sa fac cu rezervorul care este aproape plin( putin miscat acul fata de full) ( 380 km). In mod normal pot sa imi estimez viteza ochiometric si cu ajutorul turometrului ( ast functioneaza) dar ma deranjeaza groaznic si baietii din service-ul respectiv habar nu mai au ce sa faca urmand sa mai caute pana marti solutii de rezolvare dar in acelasi timp as vrea sa inteleg sau daca nu chiar sa aflu care este cauza problemei.

Mersi mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura problema ar fi mufa/senzorul de pe cutia de viteze care inregistreaza viteza masinii altceva nu pot sa-mi inchipui. cica se chema G22

Modificat de saboteur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mufa si senzorul l-au caratat pe testerul care il au ei (Bosch) nu apar eropri sau alte chestii, senzorul il citeste si pare sa functioneze dar din pacate numai pare si sincer ma scoate din sarite problema asta.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici o idee? Nimeni nimic?

Naspa treaba.....

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o noua problema constata la masina dupa un drum mai lung cand a mai scazut motorina in rezervor acu se plimba pe bord de parca ar fi o dacie din 1800 toamna si senzorul de temperatura indica valori aleatoare adica acum afara sunt 9 grade si mie imi arata pe bord 0.5 grade. Mor ambreajul a iesit super ( numai zmaceste decat cand las prea brusc acceleratia da asta nu ii problema) dar bordul este vraiste in afara de turometru nu mai merge nimic , de tempomat ce sa mai zic.

Dracu sa o ia de treaba duc Fabia sub forma de Fabia la service si iau Fabia sub forma de Dacie din 1800 toamna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratioare, da' service-ul ala e chiar de kko... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma o intrebare: tu te-ai dus cu masina in service ca nu iti mergea ambreiajul. Cand ai scos-o din service nu-ti mai merge nimic pe bord. Nu e tot responsabilitatea service-ului sa iti dea masina in stare ok? Adica daca ei ti-au distrus ceva pe acolo (dupa simptome suspectez ca e ceva dus pe partea de electronica si nu pe senzori), e treaba lor sa se dea de 3 ori peste cap si sa iti faca bordul sa mearga din nou (indiferent cu ce costuri pe care tot ei trebuie sa le suporte).

Daca duceai masina in service pentru ambreiaj si o luai inapoi cu o aripa "infundata" nu tot a lor era responsabilitatea sa iti repare aripa (indoita in timpul in care masina a stat la ei in service)? Si cu bordul e o treaba similara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ar faceo dar habar nu au care ii buba asa ca ma zbat si eu sa aflu pentru ca pur si simplu imi trebuie sa stiu. Cu testerul Bosch nu apare nici o eroare inregistrata si nici nu da ceva eroare cand citeste partea de bord si partea de senzor din cutia de viteze. Probabil ca un stol de senzori spun ca functioneaza si pe cand colo ei fac a ploaie.

dracu sa o ia

@DRAPAR se pare ca da din pacate si asta tocmai cand imi statea capul sa imi fac contract de service cu ei pentru ca la firma am 3 Skodite dar ......

Modificat de ettyus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa-ti zic io o solutie, le zici la bajetii ca duci masina la Skoda la service sa o faca si ei achita factura? Ce zici? Daca nu accepta mergi la OPC. Au umblat cumva si pe la bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La bord nu stiu sa fii umblat dar stiu ca au umblat la instalatia electrica deoarece atat ceasul de pe bord cat si casetofonul erau resetate ca si cum ar fi fost deconectata bateria. Oare asa de greu este sa schimbi un ansamblu ambreiaj? oare trebuie sa omori tot ca sa faci o operatiune? Cand mi-au dat jos motorul ( accident) la Skoda in cj l-au pus la loc au dat cheie si motorul a inceput sa troncane acum motoru merge dar restul ...... oare ce o sa mai descopar ca nu mai functioneaza?? Sincer nu sunt sigur de cata motorina am in rezervor, nu sunt sigur ca nu imi crapa aiurea in targ si raman undeva la dracu in praznic in mijlocul campului ca ECU sau cine stie ce alta smecherie spune pas din cauza schimbarii unui amarat de ansamblu ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa faci o cerere scrisa catre service-ul respectiv in 2 exemplare (unul pt tine) pe care sa-ti puna o nota de intrare,in care explici exact pt ce ai dus masina la service si ce probleme au aparut dupa si prin care ceri sa-ti remedieze pe cheltuiala lor defectiunile la un service Skoda ; daca sunt de acord (ma-ndoiesc) e ok, daca nu mergi la ANPC Cluj,pe strada Navodari ( dp Dorobantilor prima pe staga dupa spalatoria Nova) si faci si acolo o reclamatie,daca ai timp si nervi. Sincer nu sunt prea optimist pt tine , o cunostinta a avut o situatie relativ asemanatoare,a dus o Octavia pt o revizie obisnuita la COMPEXIT CJ (" Cel mai bun service Skoda din tara " - vorba lor ) si dupa nici 5 km i s-au blocat termocuplele de la ventilatie si mai mai sa ia foc :( , au adus pe platforma inapoi in service masina, dar au invocat faptul ca masina a fost implicat intr-un accident (minor,dreapta fata-schimbat far dreapta si spoiler )si in final ghici cine a platit. Asa si in cazul tau daca a fost masina accidentata probabil va fii la fel, eu zic oricum sa incerci. BAFTA !

P.S. DE CE SERVICE E VORBA? ca oricum reclama nu-i faci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate masina fiind pe firma nu ma pot adresa ANPC cluj si sunt obligat in caz de ceva sa ma adresez Tribunalului Comercial Cluj ( nasol). Am discutat cu un electrician care pronostica in cel mai bun caz un cablu rupt in cel mai rau caz bordul este in stare critica simptomele pe care i le-am descris corespund la oricare optiune. Service-ul respectiv (cel care mi-a creat probleme) m-a reprogamat Marti la o noua repriza de investigatii de la 8 dimineata, au promis sa vorbeasca si cu cei de la Skoda sa vada ce s-a intamplat si sa gaseasca o solutie. Sper sa fie doar un cablu rupt desi la bafta mea parca vad ca problema este mult mai grava, am eu asa o presimtire sumbra si sper sa nu se adevereasca dar oricum senzatia ii super naspa : nu am habar cata motorina am in r ealitate in rezervor, nu stiu can sucomba sau daca nu sucomba , foarte naspa senzatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mda, mi-au rezolvat problema pana la urma. Din nu stiu ce motive motivate cand au scos senzorul cu totu din cutia de viteze au reusit sa pirada o bucata din el au descoperit la a doua inspectie care ii buba si astazi mi l-au scimbat dar in acelasi timp au incercat sa ma convinga de existenta coincidentei intre schimbarea kitului si decesul senzorului, oare cum putea sa zboare singura o piesa inchisa intre alte soua piese si pe urma sase inchida din nou la loc cele doua piese si totul sa nu mai functioneze. Din pacate aceasta problema a aparut exact cand imi statea capul sa fac un contract de service cu ei ( am 3 Skodite la firma) dar in conditiile in care respectivul service ( nu vreau sa dau nume si sper sa nu o pateasca si altii din cauza asta) nu isi asuma raspunderea asa cum trebuie fata de greselile lor ma vad obligat sa renunt la a ii frecventa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA pe cheltuiala lor au inlocuit si m-au pierdut si de client pentru ca nu sunt sigur ca data viitoare cand ma mai duc la o revizie ceva nu isi scot parleala pe spatele meu. Oricum ce ii clar ii ca nu le place sa raspunda pentru actiunile lor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!