Jump to content

Grile ventilatie - demontare, probleme


Raicu Alex
 Share

Postare recomandată

Salutare

Am o problema. Mi s-a rupt la grila centrala pe unde intra aerul in masina, nuj exact daca asa se numeste. :sbine: nu mai pot sa reglez jetul de aer pe verticala si nici sa il inchid! Am fost la Dealer si mi au zis ca tre sa skimb toata grila si ma costa in jur de 4 mil fara manopera si mi se pare destul de mult. ma gandesc ca se poate skimba doar partea din interior care e rupta si scap mai ieftin. ar fi vorba decat de gura de aerisire din partea dreapta d p grila. Astept niste sfaturi de la voi. Ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    11

  • Raicu Alex

    5

  • Muale

    5

  • danu_banu

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fii te rog mai precis , cand spui "grila centrala pe unde intra aerul in masina" este vorba de grila de la baza parbrizului , sub stregatoaere , sau de consola de unde regelzi/setezi aerul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este vorba de consola centrala, nu de cea de sub parbriz de dezaburire. Mai exact grila din partea dreapta. nu o mai pot inchide si nici regla p verticala! o sa fac maine o poza si o pun aici sa vezi mai exact despre ce e vorba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca erau pe forum colegi de-ai nostri care vindeau masina avariata pe bucati. Multi isi cumparau doar acea fanta de aer de care ai tu nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap, ms mult hai k o sa ma interesez! acum am patit alta belea cu masina. s a incuiat cu cheia inauntru! (singura cheie care o am la masina!!!) tre sa vad ce geam sparg!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

apropo de grila centrala de aerisire, cea cu 2 aerisitoare si cu butonul ala care inchide sau deschide aerisitoarele, stie cineva cum se da jos? k am luat masina cu un suport de telefon sub acea grila si vreau sa scap de el. stie cineva cum se demonteaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai cu surubelnita bagata dedesupt, doar asa se poate scoata, am vazut odata la cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa spargi geam de pe fata pentru ca sunt cele mai ieftine (in jur de 100-150 ron) - sa nu te apuci sa spargi geamuri micute de pe spate ca sunt mai scumpe.

Cat despre gura de ventilare sa te uiti in poza sa imi spui daca e vorba de reperul 3, acesta costa la reprezentanta (ca acolo lucrez) 265 ron (nu 400).

post-11233-1190181727_thumb.jpg

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, am gasit!

se scot cu un cutit introdus lateral grilele de aerisire.

acolo sunt 2 suruburi tip torx.

si gata :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap, despre reperul 3 e vorba, s a rupt decat la partea din dreapta! tre sa cumpar toata grila? sau pot gasi p undeva numai partea aia care s a rupt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata, am gasit!

se scot cu un cutit introdus lateral grilele de aerisire.

acolo sunt 2 suruburi tip torx.

si gata :offtopic:

normal ca tre sa schii toata grila , asta in cazu i ncare nu gasesti p la sh cewa ... dar mai tare te compleci ai putea so rupi si pe cealalta cand o scoti , cand o bagi la lok , n-ai ce-i face !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vorbesti strict de gura de aerisire, te anunt ca se desface FOARTE FOARTE usor. O rabatezi spre tine, si din partea stanga a ei (daca zici ca e grilajul drept ruptt), tragi spre dreapta, dupa care spre tine. Este o operatiune FOARTE usoara,

untitleddc4.jpg

Modificat de RedFighter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai dar la mine e total diferit de ce imi aratzi u in poza! este altfel consola aia! are o rotitza care regleaza aerul pe vertical si inca una care regleaza p stg dreapta! eu acum nu mai pot sa reglez directia aerului p verticala! toate lamelele alea se misca independent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nice =) da ce golf e ? golf4? ii ceva mai special din cate vad :D

edit: bora probabil =)

Modificat de lucianu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ah. La bora, gurile de ventilatie sunt mult diferit decat la golf. Imi cer scuze. Nu m-am uitat sa vad ce fel de maisna ai :icon_thumright:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap, despre reperul 3 e vorba, s a rupt decat la partea din dreapta! tre sa cumpar toata grila? sau pot gasi p undeva numai partea aia care s a rupt?

Da, trebuie cumparata toata grila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

asta am patit eu cu un odorizant care se monteaza pe gurile de ventilatie... a curs si mi-a dizolvat vopseaua de pe masca gurilor de ventilatie.

va rog sa-mi spuneti si mie cum se poate demonta masca.

post-16527-1191261427_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te uitasi 5 posturi mai sus la ce a scris @RedFighter ??!!!! Nu stiu de ce intrebi cum se da jos grila aia cand cu 5 posturi mai sus colegul descrie clar, si mai si pune o ditamai poza... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...

daca ai sa te uiti cu atentie ceea ce se vede in "ditamai poza" e grila centrala a unui G4... iar eu am o Bora la care grila centrala e total diferita de G4... cum spune si RedFigher cateva randuri mai jos

si... crede-ma la Bora nu ai nici un fel de suruburi ci 2 clame in partea de sus care le poti vedea daca privesti de jos in sus cu grila deschisa pe max.

Am reusit sa dau jos grila, o sa pun niste imagini.

Modificat de RDU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata... am revopsit masca si acum totul arata ca nou...Asa ca... aveti grija de odorizante folositi... :icon_thumright:

post-16527-1191327037_thumb.jpg

post-16527-1191327140_thumb.jpg

post-16527-1191327617_thumb.jpg

Modificat de RDU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo! Super detalierea!

P.S. este foarte asemanator cu Golful 4, de aia te certam :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...

daca ai sa te uiti cu atentie ceea ce se vede in "ditamai poza" e grila centrala a unui G4... iar eu am o Bora la care grila centrala e total diferita de G4... cum spune si RedFigher cateva randuri mai jos

si... crede-ma la Bora nu ai nici un fel de suruburi ci 2 clame in partea de sus care le poti vedea daca privesti de jos in sus cu grila deschisa pe max.

Am reusit sa dau jos grila, o sa pun niste imagini.

Ai reusit sa dai grila jos?

Sti cumva de unde as putea sa cumpar si eu una?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... am postat si cateva imagini... Sincer, nu stiu de unde ai putea lua asa ceva... incearca la dezmembrari. Eu doar am dat-o jos si am revopsit-o.

Dehh... daca am vrut odorizant pe grila... acu' i-am gasit un loc perfect.. pe gurile de ventilatie pt picioare la pasagerul din dreapta :lol: ... nu e nici la vedere si miroase si frumos in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare

sunt proprietar al unui golf 4 tdi, 1,9 l, 2002, lam achizitionat de cateva zile, la cumparare nu am observat micile defecte care sigur nu influentau pretul de achizitie, dar tot jucanduma la butoane si miscand tot ce se poate am descoperit tot felul de defecte

problema este urmatoarea: deasupra la butonul de avari sunt 2 duze de aer, duza din dreapta este defecta in sensul ca palele nu se misca in stanga si dreapta, paleta din mijloc se leaga de celelalte printun brat, acel brat este iesit, cum dau jos duza ?

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!