Jump to content

Grile ventilatie - demontare, probleme


Raicu Alex
 Share

Postare recomandată

prima poza a fost cea mai buna pt rezolvarea problemei

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    11

  • Raicu Alex

    5

  • Muale

    5

  • danu_banu

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

la bora are cineva ide cum se scoate?

tot prin acelasi procedeu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

am si eu o intrebare...cele 2 aerisri de pa consola centrala nu mai stau fixe in locasul lor, adica inainte se miscau mai greu si puteai sa le fixezi in ce pozitie vrei...acum stau numai in sus....stie cineva cum se se face sa stea grilele alea mai fixe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista scris intr-un topic sa aveti mare grija cand se da jos grilele

adica e bine sa fie inchise clapetele de ventilatie deoarece pe fiecare grila la unul din picioruse se afla un inel de caiciuc care acel rol il are, de a ingreuna rotirea grilei

daca nu se inchid clapetele cand se demonteaza grilele sigur cad acele inele de cauciuc si problema este ca ajung taman in circuitul de ventilatie de unde nu stiu cum le mai poti scoate.daca ai clapetele inchise le recuperi

cel puitin eu asa am patit o data si m-am invatat minte sa inchid clapetele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La Passat B5 cum se scot?

nu merge reglajul pe verticala si vreau sa-l scot sa vad care e problema.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar totusi... de ce nu cauti in aria corespunzatoare ? :D

Merci mult Cosmin.

Am reusit si eu sa scot si am observat ca am si eu becuri doar ca nu functioneaza. :(

E bine si asa, o sa fac eu rost de altele. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut Adi... am vazut ca si tu ai avut probleme cu ledurile de la gura de aerisire...ai reusit sa cumperi de undeva acele leduri..ca si eu cand am scos gura de aerisire am reusit de am rupt unul din acele doua leduri...si bineinteles ca nu functioneaza nici celelalt ..cred ca sunt legate in serie...Mc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
cristi_eftimie

salut,unde pot gasi si eu grila de la dezaburirea parbrizului ca cea de pe masina era rupta si o parte din ea a ajuns in sistemul de ventilatie

si cum pot scoate jumatatea cazut din sistem ca cine stie ce strica pe acolo

Modificat de Marius
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine aceste guri de aerisire fac rotirea pe verticala in lacasul lor prea usor, le reglez dar ele se misca foarte usor si se deregleaza. Nu stiu daca sunt uzate sau le lipseste ceva. Mai are cineva problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

@warum & joky problema asta o am si eu la grija din dreapta la pasager.se balangane. m-am prins de la inceput ca ar avea o saiba ceva sa faca frecare si sa o tina fixa. asa am cumparat masina. ce fac sa rezolv?ce ii pot pune sa tina loc de acea garnitura?

ceva home-made sau sa cumpar de undeva dar nu stiu cum sa fie (dimensiuni)

P.S. pt demontare se aplica regula prezentat mai sus in poze,bag un cutit sau o surubelnita in lateral. dar la asta in ce parte bag,in poze era prezentat grila centrala.

ms

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Gurile de ventilatie (Bora) sunt un pic zgariate. Asa le-am cumparat. Am incercat sa le vopsesc cu negru mat (Duplicolor - care nu prea e mat - are un pic de luciu). Vreau sa se apropie cat mai mult de culoarea originala.

Imi puteti recomanda un spray accesibil negru mat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu demontarea mi-am dat seama,grila se scoate f usor.

ramane inca intrebarea: cum o fac sa se miste mai greu. ii lipseste acea "garnitura"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pentru cei care au probleme cu grilele care se balangane, eu am rezolvat problema inlocuind acea "garnitura" care era defapt un capacel negru, cu mansoane facute din izolatia exterioara de la un cablu coaxial taiate in latime de cca 0.5 cm.

am si eu in schimb tot la un golf aceeasi problema cu grila centrala ca si "eftimie cristian" post 35

si anume o bucata din acea grila a cazut in sistemul de aerisire. problema e ca in timp s-a deplasat pe acolo prin interior si acum nu mai pot comuta fluxul de aer de la picioare/fata la fata.

in concluzie, stie cineva cum pot ajunge la acel circuit de aerisire fara sa demontez tot bordul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!De la un timp a inceput sa se exfolieze vopseaua de pe piesele din interiorul masinii si acum as vrea sa le vopsesc,dar nu prea stiu ce trebuie sa cumpar pentru asta.Ma gandesc sa vopsesc gurile pt aerisire,manerele usilor,fata la sertarelul ala de deasupra casetofonului si plasticul acela negru pe care sta rama schimbatorului si scrumiera.Imi poate spune cineva ce fel de vopsea trebuie sa cumpar(cauciucata sau normala) si cum as putea face ca atunci cand vopsesc gurile de aerisire sa ramana semnele de reglaj nevopsite.Multumesc si astept si eu daca stie cineva cum trebuie sa procedez si ce spreiuri sa cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar nu a patit mimeni asta?va rog daca stiti sa ma ajutati si pe mine ca se vede tare urat cu vopseaua aia exfoliata.multumesc.stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a discutat pe undeva pe forum despre vopsele ok pt a da pe plastice. o alta solutie ar fi folie autocolanta.

cat despre acele luminite...nu stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pei am cautat dar nu am gasit topicul si cu folie nu vreau sa ma complic pentru ca e si foarte scumpa daca vreau ceva de calitate si se dezlipeste repede.daca poate cineva sa ma ajute cu aceasta problema raman recunoscator.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

buna, am un vw passat b5,5 variant, si vreau sa demontez gurile de ventilatie! ma poate ajuta cineva cu niste indicatiii? poze daca sar putea ar fi minunate ! multumesc frumos:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bagi 2 surubelnite intre ele si bord, sau cutite. Cam maltratanta procedura, dar ies.

post-30007-0-59791600-1298835906_thumb.p

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super, ms frumos, deci doar in partea de sus are cele 3 cleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Cele mici au cate 2 cleme si sus si jos. Grila centrala are cate 3 - sus si jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intrebare de baraj... eu daca am aerisirele normale de la golf se pot schimba cu unele de bora care sunt si luminate ?? Mai trebuie schimbat ceva sau se potriveste la fix??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gurile se potrivesc dar cu tot cu rame(ansamblul integral)...luminile trebuie sa le faci tu sa mearga...

Uita'te atent,daca vrei doar luminile sa ti se aprinda.Daca vrei neaparat guri,gen "jaluzele" e altceva.Zic asta deoarece dupa ce dai jos partea mobila a gurii de ventilatie,pe interior,unde ai cele doua scobituri in care sta partea mobila,langa una din ele se poate sa mai ai o gaura intr'o piesa de culoare alba.Acolo bagi led,tragi fir si ai lumini in ventilatie.Alea de Bora care le iei,au doar ledurile montate.Firele tot tu trebuie sa le tragi.

Numai bine!

Modificat de zebrocksky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!